Vychovaní vlčicí aneb Jak Romulus a Remus založili věčné město Řím

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2020 • Přečteno 23091x

Kdo skutečně založil jedno z nejobdivovanějších měst Evropy Řím? Jak zní a kde se vzala pověst o vlčici a bratrech Romulovi a Removi?

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – ŘímZobrazit zájezdy

Víte, že...

bronzoví chlapci s povědomými jmény Romulus a Remus k vlčici přibyli až o dvě tisíciletí později? Tedy v 15. století. 

Jednou z nejslavnějších památek v hlavním městě Itálie je Kapitolská vlčice, italsky Lupa Capitolina. Starověkou bronzovou sochu představující vlčici kojící dva chlapce najdete na pahorku Kapitol. K soše se váže slavná pověst o založení věčného města. Co se za příběhem sochy skrývá a kdo skutečně dal základy nádhernému městu?

Těžké začátky

Vyobrazení vlčice s bratry v SieněVyobrazení vlčice s bratry v Sieně

Bratři Romulus a Remus založili podle pověsti město Řím. Co bylo ale na samém počátku celého příběhu a jak to vlastně bylo se zmíněnou vlčicí? 

Matkou dvojčat byla Rhea Silvia, dcera krále Numitora. Její strýc Amulius svrhl jejího otce z trůnu a usmrtil jeho syny. Rheu nechal na živu, ale nesměla se nikdy vdát.

Rheu však svedl mytický bůh Mars a ona porodila bratry Romula a Rema. Když se to její strýc dověděl, ze strachu z pomsty ji nechal zaživa pohřbít a její syny měl zabít jeho sluha.

Tomu se ale chlapců zželelo a pustil je ve vaničce po řece Tibeře, kde je zachránil říční bůh Tiberinus. Jejich pláč pak přilákal vlčici, která žila nedaleko v lese. Odnesla je do svého doupěte v hluboké jeskyni a tam je kojila mlékem a zahřívala svým tělem. 

Romulus a Remus: pěkná kvítka

Dnešní AventinDnešní Aventin

Jednoho dne spatřil podivnou rodinku pastýř. Vyčkal, až vlčice od chlapců odběhla, a odnesl je domů. Vychovával je společně se svými dvanácti syny.

Z dvojčat vyrostli díky vlčímu mléku i tvrdému životu v horách statní mladící, kteří se nevyhnuli žádné rvačce. Nejčastěji se prali s jinými pastýři, kteří pásli stáda na nedalekém pahorku v Aventinu. 

Stáda patřila bývalému králi Numitorovi. Po jedné ze šarvátek odvedli bratry do jeho domu. Tam v nich Numitor poznal své vnuky. 

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Kdo by nechtěl mít vlastní město?

Chrám Romula a Rema z tehdejšího ŘímaChrám Romula a Rema z tehdejšího Říma

Romulus a Remus se tedy dozvěděli o svém královském původu, a chtěli hned vládnout. Jen bohužel neměli kde. Řešení bylo nasnadě, rozhodli se založit své vlastní město. Na poloze jejich království na úrodném návrší Palatinu se snadno dohodli. 

Podle legendy při hledání názvu nového města vznikl mezi bratry nesmiřitelný rozpor. Každý z bratrů toužil, aby se jmenovalo po něm. Hádka skončila soubojem a Removou smrtí. Na počest vítěze a prvního krále Romula tak město dostalo svůj název Roma, česky Řím. 

Romulus byl velmi oblíbeným panovníkem ve vzkvétajícím Římě. Nebylo možné, aby takový vznešený vládce a syn boha zemřel jen tak přirozenou smrtí stářím nebo v boji. Při jedné ze slavností nastala velká bouře a na zem se snesl bůh Mars, který svého syna Romula odvezl na svém ohnivém voze do nebes. 

Co jste nejspíš nevěděli

O bratrech byl v Itálii natočen filmO bratrech byl v Itálii natočen film

Pověst o slavných dvojčatech není úplně neznámá. K jejich příběhu se ale váže pár zajímavostí, o kterých jste možná nevěděli. Podle příběhu byl například v šedesátých letech natočen italský film, který popisuje do značné míry smyšlená dobrodružství chlapců před samým založením Říma.

Jedním ze scénáristů byl i proslulý Sergio Leone, režisér legendárních westernů Hodný, zlý a ošklivý, Tenkrát na západě nebo Pro hrst dolarů navíc. Herci Steve Reeves (Romulus) a Gordon Scott (Remus), kteří hrají ve filmu dvojčata, se sice nenarodili ve stejný den, ale aspoň ve stejný rok. Původně měl hrát obě postavy Reeves. Ten však navrhl Scotta. 

A jak moc je vlastně pověst o Romulovi a Removi pravdivá? Dnešní badatelé sází se založením Říma spíše než na dvojčata na Trojany a Dardany.

Po úspěšném dobytí Tróji dovolili vítězní Řekové některým Trojanům a jejich spojencům Dardanům (původně pocházejícím severně od dnešního průlivu Dardanely), aby z Tróji volně odešli. Ti a jejich potomci osídlili několik aglomerací včetně Říma. Název je odvozený nejspíš od slova „ruma“, což znamenalo koryto řeky, v tomto případě Tibery.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Řím pro rodiče a děti

Objevte tajuplný Řím

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/romulus-a-remus/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024