Lezhë: kolébka albánského nacionalismu

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2018 • Přečteno 2479x

Město Lezhë je právem považováno za kolébku albánského nacionalismu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Město Lezhë, v minulosti známé jako Alessio, se nachází v severozápadní části Albánie u pobřeží Jaderského moře. Antickou minulost města dnes už připomíná snad jen stará středověká pevnost tyčící se nad městem, které je spojeno především se jménem národního hrdiny Skanderbega.

Rodiště albánského nacionalismu

Město Lezhë je právem považováno za kolébku albánského nacionalismu, neboť právě sem roku 1444 svolal věhlasný hrdina Skanderbeg patriarchy všech významných severoalbánských katolických klanů, aby je přesvědčil k boji proti Turkům, který řídil ze svého sídla v Krujë.

Dlouhá válka sice po 24 letech skončila úspěchem, hlavní hrdina se však porážky Osmanů nedožil, zemřel na malárii 17. ledna 1468 a bez jeho vůdcovství padla o deset let později Krujë opět pod nadvládu Osmanů.

Místo posledního odpočinku Skanderbega

Mauzoleum hrdinyMauzoleum hrdiny

Město Lezhë se také stalo místem Skanderbegova posledního odpočinku. Jeho ostatky najdete v hrobce, která se nachází v areálu bývalého kostela sv. Mikuláše a nad kterou spatříte ochranný kamenný baldachýn.

Skanderbegova hrobka byla objevena čistě náhodou při odklízení následků rozsáhlého zemětřesení v roce 1979, o dva roky později mu bylo postaveno mauzoleum. K vidění je zde kromě hrobky také jeho bronzová busta, prapor s dvouhlavými orly (dnes součástí státní vlajky) a na zdech pak visí 25 štítů s vyobrazením vítězných bitev.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lezhe/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024