Pevnost Kruja: místo, kde se psaly dějiny Albánie

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 8. 2018 • Přečteno 5682x

Hrad a pevnost Kruja má eliptický tvar s celkovou rozlohou 2,25 ha.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Na světě dnes existuje jen málo míst, která by v minulosti sehrála v dějinách země klíčovou roli a přitom stále ještě čekala na své objevení. Jedno takové místo naleznete v Albánii na úbočí horského masivu, odkud můžete dohlédnout až k azurově modrému moři. Řeč je o památném místě, pevnosti Kruja.

Pevnost, kde se psaly dějiny albánského národa

Hrad KrujaHrad Kruja

Věhlasnou skalní pevnost, vybudovanou na přelomu 5. a 6. století, naleznete ve městě Kruja, známému zejména díky albánskému národnímu hrdinovi a knížeti Skanderbegovi, který se podílel na nejslavnější kapitole v dějinách albánského národa.

Od jeho praporu je dokonce odvozena i současná vlajka a znak Albánie, jeho jméno nese dokonce i populární albánský koňak.

Nedobytný hrad

Hrad a pevnost Kruja má eliptický tvar s celkovou rozlohou 2,25 ha a je největší dominantou města a hlavním turistickým lákadlem celé oblasti. Přestože se pevnost v minulosti snažila dobýt osmanská vojska, kontrolu nad ní nikdy nezískala.

Uvnitř naleznete muzeum věnované právě Skanderbegovi, ve kterém vás uvítá v nadživotní velikosti jeho sousoší. Prohlédnout si zde můžete také spoustu dalších zajímavých expozic ze Skanderbegovy doby, jež dokreslují jeho život a vojenské činy.

Naleznete zde i různé artefakty, které mají návštěvníkům odhalit slavné období albánské historie. Zajímavá je například replika Skanderbegova meče a přilby s kozlí hlavou, jejíž originál lze zhlédnout v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. V areálu pevnosti naleznete také opravený dům z období osmanských Turků, který dnes slouží jako Etnografické muzeum.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

Navštivte i místní trh

Tržnice se suvenýryTržnice se suvenýry

Až budete stoupat do pevnosti, doporučujeme navštívit i místní trh se suvenýry a s produkty tradičních řemesel, kde si budete moci zakoupit nespočet ručně vyráběných suvenýrů, jako jsou výrobky z drátu, alabastru, stříbra, mědi, dřevěné výrobky, vlněné koberce, alkohol, cigarety, krajky, ale také jemně zdobené náhrdelníky a prsteny.

Jeho největší zajímavostí je, že všechny obchody, které se v něm nacházejí, jsou postaveny ze dřeva.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pevnost-kruja/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024