Muzeum lodi Vasa: Proč skončila gigantická loď, která měla nahnat strach Polsku, na dně moře?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 31644x

Král Gustav II. Adolf si nechal postavit největší plavidlo tehdejší doby. Skončilo neslavně, jen 1500 metrů od přístaviště. Dnes ale láká davy.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Při návštěvě Stockholmu, hlavního města Švédska, nezapomeňte navštívit muzeum lodi Vasa. Jeho největší atrakcí je švédská královská námořní loď z první poloviny sedmnáctého století, která se krátce po svém vyplutí potopila. Muzeu dala jméno a cestovatelům zážitek, na jaký nezapomenou.

Král Gustav II. Adolf si nechal postavit největší plavidlo tehdejší doby. Chtěl gigantickou lodí nahnat strach Polsku, se kterým vedli Švédové nekonečné pře a války. Holandský stavitel Henrik Hybertsson se ujal zakázky a v roce 1628 byla loď dostavena. Svou velikostí a okázalostí měla předčít všechny lodě světa…

Vybavenost lodě: kanony a výzdoba za miliony

Struktura lodiStruktura lodi

Námořní loď Vasa byla vybavena 64 kanony a na palubu se mělo vejít na 300 vojáků a 145 námořníků. Loď tak měla odrážet moc a sílu panovníka.

Plavidlo bylo samo o sobě plovoucím palácem. Mohutnou loď zdobilo na 500 pomalovaných soch z dubového, lipového a borového dřeva a impozantní lví hlavy.

Byla vysoká necelých 53 metrů, dlouhá 69 metrů a vážila okolo 1200 tun. Své jméno dostala podle slavné dynastie Vasů.  

Historické fiasko! Proč se loď potopila?

Král se údajně dozvěděl, že Polsko započalo stavbu ještě mohutnější lodě, než již měli Švédové. Z rozkazu krále tak bylo na palubu umístěno ještě více děl oproti původnímu plánu, a tím se narušila celá statika lodi.

Loď Vasa přesto  slavnostně vyplula ze Stockholmu 10. srpna roku 1628 a po zhruba 1500 metrech se potopila. Údajně stačily dva nárazy větru, které loď nahnuly mírně na bok, do spodních otevřených průzorů se na děla dostala voda a loď se potopila.

S lodí šlo ke dnu i okolo 30 námořníků. Tehdy se pomocí potápěčského zvonu podařilo vylovit ze dna děla. Plánovaná akce tak skončila historickým fiaskem a donutila architekty zamyslet se nad svojí prací.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

333 let spala na dně moře a pak...

Loď byla potopená 333 letLoď byla potopená 333 let

O lodi Vasa dlouho nikdo nemluvil. Lidé si mysleli, že o potopenou loď se postará mořský mlž Šášeň lodní, hrozba všech námořníků. Tento mlž, který žije na ponořeném dřevě, měl podle všeobecného mínění potopenou loď zničit. Avšak mlž se vyhýbá vodám Baltského moře, a loď tak zůstala nedotčená.

Trup lodi zůstal pohřben v hloubce 32 metrů až do roku 1961, kdy byl po 333 letech ze dna vyzdvižen. Náročná akce vyžadovala léta příprav.

Loď je dnes umístěna v muzeu Vasa ve Stockholmu, kam láká davy turistů. Po vyzdvižení byl velmi zachovalý vrak konzervován. Současným problémem zůstávají sirné sloučeniny, které se nahromadily na dřevě lodi. Při kontaktu s kyslíkem oxiduje na kyselinu sírovou a ta rozežírá dřevo.

Na mořském dně pak bylo objeveno na 14 000 artefaktů včetně 700 soch. Mezi kuriózní nálezy patří například krabička se žluklým máslem či 333 let stará láhev s rumem.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-lodi-vasa/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024