Jezero Loch Ness: Tajemná krása z ledu a netvor z hlubin. Co o nich vlastně víme?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 31825x

Jezero Loch Ness je druhým největším jezerem ve Skotsku a patří mezi největší záhady světa.

Skotsko je protkáno mnohými jezery, jejichž názvy začínají slovem Loch. Ve staré gaelštině má slovo prostý význam jezero a udává tak krajině tajemný půvab. Jezero Loch Ness je druhým největším jezerem Skotska a po celá staletí je známo díky nepolapitelnému a tajuplnému tvorovi, známé příšeře z jezera Loch Ness, přezdívané Nessie. Jak to s ní bylo a co jezeru ještě nevíte? Čtěte!

Jezero vsazené do krásné krajiny láká turisty k odpočinku i k tajemnuJezero vsazené do krásné krajiny láká turisty k odpočinku i k tajemnu

Jezero ledovcového původu se nachází na východním konci Great Glenu v severním Skotsku a jeho rozloha činí úctyhodných 56 km². Na délku má více než 34 km a šířkou zabírá více než kilometr a půl plochy. Není to však ani délka a šířka, ale je to právě hloubka jezera, která i s bahnitými sedimenty má více jak 300 metrů. Zkrátka dokonalý úkryt pro tvora, který už po staletí uniká.

Na jižním konci jezera leží menší městečko Fort Augustus, na západním konci jezera se pak rozprostírá romantická zřícenina hradu Urquhart, který láká k procházce.

Jezero, ze kterého odtéká řeka Ness, se stalo v roce 1822 součástí Kaledonského kanálu, který spojuje západní Atlantik se Severním mořem.

První pozoruhodná legenda o střetnutí s Lochnesskou příšerou

Už od roku 565 se vypráví tajemný příběh o výskytu bájného tvora v jezeře. Muž, jménem svatý Kolumban, misionář a mnich, odrazil údajně útok příšery, když se snažil zachránit jiného člověka před tímto legendárním tvorem.

Od té doby najdeme tu a tam záznamy o příšeře, která obývá temné hlubiny jezera. Jedná se však převážně o ústní či písemné záznamy. Na první „opravdové“ důkazy si muselo lidstvo ještě skoro čtrnáct století počkat.

Jezero Loch Ness zažívá „boom“ ve 20. století

Jezero Loch Ness zažívá „boom“ ve 20. stoletíJezero Loch Ness zažívá „boom“ ve 20. století

Po dlouhou dobu zůstalo jezero na severu Skotska stranou pozornosti. Zlomový byl rok 1933, kdy byla právě dokončena nová silnice, která nabídla všem projíždějícím velkolepou podívanou na hladinu jezera. Od té doby se začaly dít věci a světem se šířily zprávy o nestvůře, která obývá vody jezera.

Prvními novodobými svědky o existenci příšery se stali manželé Mackayovi. Ti údajně pozorovali Nessie, jak se plazí po silnici směrem k jezeru a po několika minutách zmizela ve vodě. O pár desítek let později už světem hýbaly palcové titulky v novinách o nestvůře Nessie, které byly doplněny spoustou fotografií živočicha, který vypadá jako nějaký vyhynulý dinosaurus.

Materiálů jsou najednou spousty, různých fotografií, filmových záznamů a svědectví, ale mnohé z nich nemají žádný význam, jelikož se jedná pouze o padělky. 

Důkazy o Nessie, které hýbou světem

Mezi první opravdový důkaz, který až do roku 1994 platil za nejlepší, byla fotografie doktora Roberta Wilsona, který prohlásil, že brzy ráno v dubnu roku 1934 zastavil se svým autem v blízkosti jezera a vyfotil příšeru z jezera Loch Ness, jak se vynořuje z vody. Tato fotografie byla uznána kryptozoology jako nevyvratitelný důkaz o tom, co v jezeře žije.

Po celých více než 60 let se jednalo o bezpochyby nejlepší důkaz, než byla fotografie prohlášena za padělek. Nejedná se však o důkaz jediný. Fotografií potvrzujících existenci nestvůry je mnoho a určitě pár z nich budí pozornost tím, že se nejedná o žádný podvod.

Mezi prvními filmy, zachycujícími Nessie, byl čtyřminutový film leteckého inženýra, který v 60. letech natočil neznámý hrbatý objekt na jezeře ze svého auta. Film byl podroben několikrát důkladným analýzám a jedná se o jeden z nejlepších důkazů o existenci tvora. Na filmu je vidět, jak živý objekt plave směrem k druhému břehu a vytváří za sebou brázdy ve tvaru písmene V.

Na scénu se dostává moderní technika a sonary

Lochnesská příšeraLochnesská příšera

Díky moderní technice a sonarům se podařilo prozkoumat jezero křížem krážem. V roce 1972, se právě díky sonarové technice, podařilo vědeckému týmu zachytit rychlý pohyb ryb, které utíkaly před nějakým velkým predátorem. Fotoaparát pod hladinou zachytil obrovské tělo dlouhé asi 6-9 metrů s kosočtvercovými ploutvemi.

Vyfotografované ploutve odpovídají ploutvím prehistorických tvorů, plesiosaurům, kteří vyhynuli na planetě Zemi před více než 60 miliony let. Je tedy možné, že se v jezeře ukrývá prehistorický druh, který z nějakých záhadných příčin přežil do dnešních dob?

Obrovská záhada dosud nevyřešena

Pokud se v jezeře nachází jeden či více druhů prehistorických plazů, proč nebyly nikdy objeveny? Důvodem může být samotné jezero. Jeho plocha je obrovská a jeho hloubka děsivá. Navíc hloubku ještě více umocňují nánosy, které činí z jezera dokonalý úkryt. Ani ta nejdokonalejší technika nedokáže pod nánosy nic najít.

Jezero napájí řeky, které do něj přinášejí milióny částic rašeliny. Kvůli tomu je viditelnost téměř na nule. Věříte, že se v jezeře ukrývá bájný netvor? Na našich zájezdech do Skotska nasajete tu pravou tajemnou atmosféru, a kdo ví, třeba se vám podaří bájnou příšeru i vyfotit.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jezero-loch-ness/



Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z Skotska



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024