Edinburgh: drsné severské město plné historie, umění a přírody

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 55028x

Edinburgh je výkladní skříní Skotska, plné přírody, kultury a umění.

O Edinburghu se říká, že je výkladní skříní Skotska. Sir Walter Scott Edinburgh nazval: „mým romantickým městem“. Snad měl pravdu, hlavní město Skotska se totiž rozprostírá na skalnatých výběžcích, které vznikly sopečnou činností a teď se hrdě tyčí nad rovinatou oblastí Lothian a na druhé straně nad mořskou zátokou Firth of Forth. Romantika tu doslova stříká z každého koutu i v té nejvíce zastrčené uličce.

Hlavní osou města je ulice Princess Street Gardens, která město přirozeně dělí na dvě části, na Old Town a New Town. Tyto dvě části se od sebe výrazně liší. Old Town udivuje svými středověkými křivolakými uličkami, zatímco New Town je vystavěn v antickém slohu, z období, které nese hrdý název „Věk rozumu“!

Edinburgský hrad

Jako vystřižený z pohádky, se na vyhaslé sopce nad městem tyčí hrad. Dějiny celého Skotka jsou úzce spjaty s tímto místem. Od hradu se pak táhne snad nejznámější ulice Skotska, tzv. Royal Mile (Královská míle), kterou v roce 1724 popsal známý spisovatel Daniel Defoe jako: „nejširší, nejdelší a nejkrásnější ulici, ve které si lze postavit dům“.

Na druhém konci této ulice se pak nachází Hollyrood, oficiální letní královské sídlo.

Městské parky

Edinburgh ale nezapře ani svou severskou drsnost. Nejen, že město leží v kopcovité krajině, ale najdete zde spousty parků zvoucích k procházkám, sportu nebo jen tak, mezi Brity k tak velice oblíbenému zahálení – piknikování.

Zajímavá muzea

Kromě stop historie, jako každé správné hlavní město, nabízí Edinburgh spoustu muzeí. National Gallery of Scotland a Scottish National Gallery of Modern Art, jistě potěší nejednoho milovníka historie a umění. Vstupy jsou samozřejmě zdarma. V létě se zde odehrává pověstný Edinburghský festival, na který přijíždí statisíce návštěvníků.

Nahlédnete-li alespoň takto do tohoto stručného seznamu lákadel, které vám Edinburgh nabízí, jistě uznáte, že je to město, které si snadno najde svého příznivce. Od milovníka drsné severské krajiny až po milovníka historie, umění a středověké atmosféry.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/edinburgh/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024