Varšava: hlavní město, které skrývá spousty krás

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 77485x

Varšava a její skvosty, které jsou zapsány na seznam UNESCO.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Varšava leží ve středním Polsku. Má dvě části, Staré město a část Praga – moderní čtvrť s hotely, zoologickou zahradou a ruskou tržnicí, které odděluje řeka Visla. A jak už to tak v hlavních městech bývá, je tady centrum průmyslu, vzdělání, služeb a umění – navštívit můžete Národní divadlo, Národní filharmonický orchestr a dalších asi 30 divadel.

Hlavní město Polska Varšava je hlavní teprve od roku 1596 (předtím byl hlavním městem Krakov). Varšava patří k největším v zemi a zároveň také k těm, na kterých se druhá světová válka podepsala nejvíce. Po druhé světové válce měla Varšava jako hlavní město Polska na mále.

Přes 90 % budov bylo ve městě zničeno, lidí tady také moc nezůstalo, a proto Varšavě hrozilo, že přijde o status hlavního města. Po válce se polemizovalo o přesunutí hlavního města jinam, nakonec se však město obnovilo.

Varšavské Staré město

Stare Miasto, jak mu Poláci říkají, bylo po druhé světové válce od základů znovu postaveno. V rozsáhlé rekonstrukci trvající od roku 1949 až do 1963 se podařilo obnovit vzhled města tak, aby budovy vypadaly jako 200 let staré. Dnes v této části Varšavy najdete spoustu památek, proto je také Staré město zapsáno na Seznamu světových památek UNESCO.

Sloup Zikmunda III. Vasy

Plac Zamkowy (Zámecké náměstí) má trojúhelníkový tvar a odtud se také většinou začínají všechny prohlídky. Ve středu náměstí ční do výšky 22 metrů sloup na počest Zikmunda III. Vasy. Ten se zasloužil o přestěhování hlavního města z Krakova do Varšavy. Sloup stojí už od roku 1644 a je druhým nejstarším světským památníkem v Polsku. Prvenství mu vyfoukl gdaňský Neptun.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Královský zámek

Na východní straně Zámeckého náměstí stojí Královský zámek (Zamek królewski). Založen byl už ve 14. století. Za jednu z nejimpozantnějších částí se považuje Velké apartmá v prvním patře zámku.

Je tady obrovská malba na stropě s názvem Rozplétání chaosu, kterou vytvořil Marcell Bacciarelli a v rytířském sále si pak můžete prohlédnout dochované originály šesti pláten, která popisují polskou historii. Za zhlédnutí stojí i mramorový pokoj s 22 portréty polských králů.

Nejstarší z varšavských kostelů

Ve Varšavě musíte vidět nejstarší z varšavských kostelů, novogotickou katedrálu sv. Jana. Postavena byla na počátku 15. století na místě dřevěného kostela a novogotickou podobu dostala po válce. Prohlédnout si můžete i renesanční náhrobek azovských vévodů z červeného mramoru a v kryptě náhrobek spisovatele Henryka Sienkiewicze.

Barbakan

Barbakan představuje zbytky obranného opevnění, které kdysi obklopovalo město. Dnes tvoří přechod mezi Starým a Novým městem a je hlavní turistickou atrakcí.

Rynek Starego Miasta

Ve Varšavě mají také Staroměstské náměstí (Rynek Starego Miasta) a je to nejhezčí varšavské náměstí. Uprostřed náměstí je k vidění socha mořské panny, Syreny. Socha byla odlita už v roce 1855 a představuje symbol města. Můžete tady vidět i dokumentární film o rekonstrukci města, který se promítá několikrát denně.

Palác kultury a vědy

Výšková budova v centru Varšavy je nejznámější památkou socialistického realismu. Dříve byl známý i pod názvem „Dar národů Sovětského svazu“. Palác je nejmladší památkou, otevřen byl v roce 1955 a zároveň je nejvyšší budovou ve Varšavě, měří 234,5 metrů. V paláci najdete několik muzeí a ve 30. patře ve výšce 114 metrů i vyhlídkové patro.

Památník varšavského povstání

Tento působivý památník stojí na křižovatce ulic Długa a Bonifraterska a má připomínat jednu z velkých kapitol varšavské historie. Ve městě najdete i Muzeum Varšavského povstání.

Nejkrásnější barokní palác

Kousek od památníku, na protější straně Bonifraterské ulice, narazíte na jeden z nejkrásnějších paláců ve Varšavě, na Palác Krasinských.

Citadela

Na západním břehu řeky Visly a směrem na sever od části Nové Město stojí městské opevnění z 19. století. Citadela, polsky Cytadela, však nebyla původně vybudována na obranu města, ale proto aby zastrašila obyvatele Varšavy.

Ve Varšavě je toho k vidění mnoho. Od památek, přes muzea až k relaxačním místům, jako je třeba překrásný park Łazienki nebo parkový a palácová komplex Wilanów. Pokud se vydáte do hlavního města Polska, určitě nebudete zklamáni, protože ve Varšavě je stále co obdivovat.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/varsava/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024