10 důvodů, proč navštívit Belgii: do muzea, do lesa i náměstí, místní vás rád pohostí

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27999x

Belgie zdaleka není tak nudnou zemí, jak se o ní neprávem traduje.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BelgieZobrazit zájezdy

Vzpomínky z některých cest se nám vykouří z hlavy ještě dřív, než si stihneme vybalit kufry. Jiné naopak v paměti uvíznou. O Belgii mnozí říkají, že je tou nejnudnější evropskou destinací. My vás ale přesvědčíme, že se zoufale mýlí. Váháte, zdali tuto malou zemi, známou pro pivo, čokoládu a vafle, navštívit? Tady je 10 důvodů, proč byste to udělat měli!

1. Malebná vlámská města od Brugg až po Gent

Bruggy, město zaslíbené všem romantickým duším, najdete na severozápadě Belgie. Kouzlo tohoto města, jemuž se díky husté síti kanálů přezdívá Benátky severu, vás dostane. Čas tady plyne tak nějak pomaleji a nic nebrání v tom, abyste celé odpoledne strávili nad hrnkem horké čokolády v proslulé čokoládovně Sukerbuyc na ulici Katelijnestraat.

Dalším městem s pohádkovým půvabem je Gent. Leží na soutoku řek Leie a Šeldy a ze všech belgických měst má nejvíce chráněných historických památek. Projděte se po nábřeží Korenlei a Graslei, kde zůstal podél vodních kanálů zachován soubor malebných štítových domů, v nichž dnes sídlí luxusní restaurace a hotely.

2. Věrni českým vánočním trhům? I tradice je dobré osvěžit…

Adventní BruselAdventní Brusel

Strávit celý advent „doma za pecí“? To se nám nechce! Raději se vypravíme do svátečního Bruselu. A že je Brusel kosmopolitní metropolí Evropské unie v každém ročním období, potvrzují i vánoční trhy, které dávají návštěvníkům možnost poznat dosud neznámou kulturu, nové lidi i odlišný způsob života.

Čtení na podobné témaAdventní trhy v Belgii: pohádková atmosféra, vynikající vafle a horká belgická čokoládaPřečíst

Třeba v roce 2009 se patronem vánočních trhů stalo Mongolsko. Na náměstí před kostelem svaté Kateřiny bylo rozmístěno hned několik jurt, z nichž se linula tu vůně opečeného masa, tu zapálených vonných tyčinek. O kousek dál se vám pak do nosu zavrtala vůně sladké španělské pochoutky, tyčinek churros, pravých a nefalšovaných holandských sýrů či německé vánoční štoly.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

3. Cesta z města: Přírodní půvaby, které vám vezmou dech

Místem jako stvořeným pro příjemný relax na čerstvém vzduchu je hornatý a lesnatý kraj Arden, o který se Belgie dělí s Lucemburskem a částečně také Francií. Chcete-li tuto oblast, známou pro své tradiční malé vesničky, divoké řeky a panenskou přírodu, zblízka prozkoumat, vydejte se po značených stezkách pro pěší turisty, horolezce, cyklisty či jezdce na koních.

Mezi Ardenami a vrchovinou Eifel pak objevíte největší přírodní rezervaci v Belgii, jíž se říká Vysoké Bažiny

4. Pryč s fádní snídaní! Vyzkoušejte belgické vafle

Ochutnejte pravé belgické vafleOchutnejte pravé belgické vafle

Neodolatelně sladké belgické vafle jsou sice populární po celém světě, ale nikde nechutnají tak dobře jako v samotné Belgii. V Bruselu a nejen tam se prodávají doslova na každém rohu.

Podle místních mají být měkké vafle přibližně centimetr a půl tlusté a posypané pouze cukrem. Ty, které se zdobí šlehačkou, čokoládou či ovocem, jsou určené především turistům.

5. Dejte šach mat dietě  nejlepším hranolkům na světě neodoláte…

O tom, že jsou hranolky jedním z belgických národních jídel, nemůže být pochyb. Vždyť i sami Belgičané se prohlašují za jejich objevitele, byť už se o toto své prvenství léta přou s Francií. Místní historik Jo Gerard dokonce údajně objevil dokumenty, které dokazují, že opečené kousky brambor byly v oblasti řeky Maasy známy už ve 2. polovině 17. století.

Čtení na podobné témaHranolky: belgická specialita s vlastním muzeemPřečíst

Zveřejnit je však zatím nestihl. Ale ať si říká, kdo chce, co chce, pro nás je rájem hranolků jednoznačně Belgie.

6. Udělejte si čas na belgické pivo  prospívá zdraví

Chutnalo vám? Teď by to chtělo něčím pořádným zapít. Co takhle dát si dobře vychlazené pivo? Vybírat můžete mezi pivy světlými, polotmavými, tmavými i ovocnými. Z tak pestré nabídky belgických pivovarů se vám až zatočí hlava.

Kolébkou belgického pivovarnictví je starobylé město Leuven a baštou piva pak Gent, kde najdete snad všechna piva, která vám jen přijdou na mysl.

Čtení na podobné témaOchutnávka piv v Belgii: příjemná povinnost pro turistyPřečíst

7. Kdo si čte, nezlobí… aneb komiksové dobrodružství 

Muzeum komiksů – expozice se ŠmoulouMuzeum komiksů – expozice se Šmoulou

Rádi byste si přečetli nějakou napínavou knihu, ale většinou se vám do pár minut zavřou víčka a usnete? Zkuste komiks! Zvláštní médium, které čtenářům vypráví příběh nejen slovy, ale především obrázky. Pro Belgičany totiž komiks představuje něco jako „rodinné stříbro“ a komiksové knížky čtou malí i velcí.

O tom, že jsou Belgičané na své komiksové hrdiny náležitě pyšní, svědčí i bruselské muzeum komiksů, dále každoroční festival komiksů, stejně jako sochy komiksových postaviček rozmístěné po celé belgické metropoli. Zdobí i několik desítek budov a fasád, které v nadživotní velikosti mapují jejich napínavá dobrodružství.

I když se v této zemi narodili třeba Šmoulové, největší popularitě se těší komiksová postavička s blonďatými vlasy alias slavný reportér Tintin.

8. Slast na jazyku i na pohled  belgické pralinky

Nabídka pralinekNabídka pralinek

Pralinky a Belgie – to je mimořádně povedená kombinace, kterou musíte poznat! Delikatesní belgické pralinky se řadí mezi luxusní potraviny, kterým málokdo odolá. Vůně čokolády se line ze všech obchodů s pralinkami, jichž po celé zemi najdete na dva tisíce.

Za těmi nejproslulejšími čokoládovými butiky stojí belgické luxusní značky Leonidas, Neuhaus či Godiva.

9. Máte chuť navštěvovat památky? Architektura vás ohromí

Mnozí turisté míří do Belgie hlavně proto, aby si tady prohlédli historické památky, poznali jejich úžasnou historii a jedinečnou architekturu. Právě fakt, že se Belgie skládá ze tří regionů a deseti okresů, dopomohl k tomu, že se dnes může pochlubit velmi různorodou architekturou. Památek, které skutečně stojí za pozornost, je v Belgii nespočet, od Královského paláce v Bruselu, přes budovy na Grande Place tamtéž, až po Rubensův dům v Antverpách.

10. A pozor! Belgie baví i děti, tak je nenechejte sedět doma…

Ať máte o důvod víc těšit se do Belgie, naplánujte si výlet společně se svými dětmi. Bude se jim tu zaručeně líbit. Podnikněte s nimi třeba okružní cestu po bruselských ulicích s komiksovými zdmi a poznávejte postavičky a scény s jejich hrdiny.

Aby vám nic neuniklo, vyzvedněte si v infocentru mapu, která podrobně zachycuje všechna důležitá místa. Čeká vás sice den plný chůze, ale užijete si u toho spoustu zábavy a strávíte příjemný den. Odpoledne pak vezměte děti na chutnou horkou čokoládu.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Belgie

Objevte belgická města

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Belgie

Zájezdy do Belgie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-belgii/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024