Bruselem po stopách belgických komiksů: muzeum komiksů a komiksová cesta

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9102x

Brusel můžeme právem a bez váhání označit za „hlavní město komiksu“.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Brusel můžeme právem a bez váhání označit za „hlavní město komiksu“. Belgické komiksové umění v čele s reportérem Tintinem, populárními Šmouly nebo kovbojem Lucky Lukem si získalo popularitu po celém světě. A na místa spojená s komiksy nebo jejich hrdiny narazíte v belgické metropoli takřka na každém kroku…

V Bruselu je totiž komiks doslova všudypřítomný. Jednou z nejoblíbenějších komiksových atrakcí je zejména tzv. Komiksová cesta, expozice pod širým nebem, kterou tvoří komiksové výjevy z různých belgických kreslených příběhů namalované na fasádách bruselských domů v centru města.

Na začátku 90. let bylo záměrem upozornit těmito malbami na žalostný stav některých bruselských domů a dát podnět k jejich rekonstrukci. Od té doby se tento hold belgickým komiksovým kreslířům rozrostl do několika desítek maleb, které nadchnou nejen komiksové fanoušky, a stal se jednou z hlavních bruselských atrakcí.

Existují speciální plánky města, díky kterým nevynecháte ani jedinou malbu. Dají se za malý poplatek zakoupit buď v bruselských informačních centrech, nebo třeba v místním Muzeu komiksů. Při vašich toulkách bruselskými ulicemi nadto často narazíte také na sochy a plastiky oblíbených komiksových hrdinů.

Muzeum komiksů: Ústřední místo komiksového světa

Muzeum komiksů – expoziceMuzeum komiksů – expozice

Skutečnou poctou belgickému komiksovému umění je pak bruselské Muzeum komiksů, tzv. Centre Belge de la Bande dessinée (Belgické centrum komiksů), které Bruselané nazývají zkráceně „cébébédé“. Muzeum je umístěno v úchvatné třípodlažní secesní budově, jejímž autorem není nikdo jiný menší než nejznámější architekt belgické secese Victor Horta.

Původně budovu vytvořil na počátku 20. století pro prostory textilního velkoobchodu Waucquez. Mimo komiksů a všeho, co s nimi souvisí, tak v muzeu můžeme obdivovat zajímavé interiéry (zejména impozantní prosklenou vstupní halu) a nádherné secesní detaily. Muzeum zde nechal v roce 1989 zřídit belgický král Badouin, sám nadšený fanoušek kreslených příběhů.

Muzeum je celosvětově jedním z nejvýznamnějších svého druhu. Navštívit tu můžete jednak stálé expozice, jednak se zde také konají poutavé krátkodobé výstavy. Ve stálých expozicích nechybí informace o nejznámějších belgických komiksových postavičkách, jakými jsou třeba Tintin nebo Šmoulové, dále o historii belgického komiksu nebo o tom, jak vlastně komiks vzniká, od první skici až po výsledné dílo.

Děti jistě potěší především figurky hrdinů nebo autentické komiksové scény, do nichž se dá „vstoupit“ a stát se na chvílí součástí toho kterého příběhu. V muzejním obchodě můžete zakoupit bohatou literaturu, komiksy v mnoha jazycích a četné suvenýry včetně oblíbených sběratelských figurek. Muzejní knihovna je pak něco pro skutečné fajnšmekry – půjčit si tu můžete na třicet tisíc komiksových svazků.

Muzeum komiksů není v Bruselu jediné!

Komiksová stezka – jedna z fasád domůKomiksová stezka – jedna z fasád domů

Turističtí průvodci Bruselem se obvykle v souvislosti s komiksy zmiňují pouze o Komiksové cestě a Muzeu komiksů. Mnoho návštěvníků města tedy netuší, že míst spojených s kreslenými příběhy je v Bruselu daleko více. Kromě ústředního Muzea komiksů najdete v Bruselu ještě jedno muzeum, které nadchne především malé návštěvníky.

Jedná se o Muzeum komiksových figurek, tzv. MOOF Museum. Tady je svět komiksů (a nejen těch belgických) převeden do 3D podoby a můžete tu tak obdivovat jednotlivé komiksové scény a přenést se do „kresleného“ prostředí, třeba do šmoulí vesničky.

Kromě toho v Bruselu najdete velké množství galerií zabývajících se komiksovým uměním a také několik muzeí věnovaných jednotlivým autorům kreslených příběhů. S tvůrcem populárního komiksu Nero – o typickém Belgičanovi, který na vás bude shlížet také z fasád bruselských domů – Marcem Sleenem se například seznámíte v bruselském Musée Marc Sleen.

Nejznámější bruselský komiksový autor Hergé, tedy duchovní otec reportéra Tintina, kupodivu své muzeum v Bruselu nemá, ač zde strávil většinu svého života. Hergého muzeum najdete ve městě Louvain-la-Neuve, kam si z belgické metropole můžete snadno udělat výlet. A pokud byste byli skutečnými milovníky Tintinových dobrodružství, ubytujte se v bruselském hotelu Amigo. Některé pokoje jsou tu totiž zařízeny v „Tintinově stylu“.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Komiksové obchody, kavárny i specializované prohlídky

Muzeum komiksů – obchodMuzeum komiksů – obchod

Brusel svému přídomku „hlavní město komiksů“ skutečně nezůstává nic dlužen. Při procházce místními ulicemi narazíte na bezpočet komiksových knihkupectví s plnými regály kreslených sešitků a sběratelskými figurkami.

Jedním z těch největších komiksových rájů je tzv. La Maison de la Bande Dessinée s velkolepým prostorem věnovaným Tintinovi a komiksy v 70 různých jazykových verzích. Toto specializované knihkupectví pořádá také zajímavé krátkodobé výstavy.

Skutečným unikátem je pak bruselská komiksová kavárna na náměstí Place du Grand Sablon, tzv. Le Village de la Bande Dessinée – Comics Café. Jedná se vlastně o něco mezi kavárnou a muzeem, prostor s neskutečným množstvím předmětů vztahujícím se k belgickým i zahraničním komiksovým příběhům.

Čtení na podobné témaKomiks: národní chlouba BelgiePřečíst

Hned u vchodu vás uvítá téměř dva metry vysoký Tintin a uvnitř můžete ochutnat třeba hamburger Pepka námořníka nebo pochoutku pojmenovanou po Asterixovu nerozlučném druhovi, Obelixovi.

Pokud komiksů budete mít v Bruselu pořád málo, můžete se zúčastnit některé z komentovaných prohlídek, které jsou pravidelně pořádány místními informačními centry v několika světových jazycích. Nabídka prohlídek je skutečně různorodá – s erudovanými průvodci si můžete projít nejen „komiksovou cestu“, ale také se při nich třeba zaměřit jen na jeden konkrétní komiks.

Není třeba dodávat, že tou nejpopulárnější z prohlídek je ta s názvem „Po stopách malého reportéra Tintina“, během které uvidíte nejen Tintinovy malby v bruselských ulicích a navštívíte obchod specializovaný pouze na něj, ale podíváte se také na místa, která Hergému sloužila coby inspirace.

Nejlepším obdobím pro komiksofily je v Bruselu září. Tehdy se tu totiž můžete zúčastnit velkolepé slavnosti věnované komiksům, tzv. Fête de la BD. Průvody komiksových hrdinů v bruselských ulicích a velké množství doprovodných akcí vám jen potvrdí, že Brusel rozhodně své označení „hlavní město komiksu“ nese právem.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-komiksu/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024