10 nejkrásnějších vesnic Valencijského společenství: každá má svůj hrad, legendu i tajemství

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 10875x

Vesničky s majestátními hrady, kde se mísí středověká historie se středomořskou malebností ulic a srdečnými lidmi.

Vyberte si z našich zájezdů do ValencieZobrazit zájezdy

Kromě krásných pláží, které každé léto dělají Valencijské společenství centrem masového turismu, má tento region také mnoho nádherných vesnic, které jsou mnohdy neprávem opomíjeny. Vesničky s majestátními hrady, kde se mísí středověká historie se středomořskou malebností ulic a srdečnými lidmi. Z celkem 542 vesnic a vesniček Valencijského společenství vám teď přiblížíme 10 nejkrásnějších.

1. Altea - hlavní město kultury

AlteaAltea

Mezi dvěma známými rekreačními středisky Costa Blancy, městem Calpe a Benidorm, se tyčí Altea. Vesnice se skvostným výhledem na středozemní moře, lemovaným bílými domky a 25 500 obyvateli se může honosit titulem hlavního města kultury Valencijského společenství.

Titulem, jehož oprávněnost určitě uznáte i vy – stačí se projít po dlážděných strmých uličkách do centra města. Ulice jsou lemovány malými řemeslnými obchůdky, galeriemi a restauracemi. Nakonec stanete před kostelem Panny Marie útěchy, krásným chrámem s modrou kupolí, odkud budete mít nezapomenutelný výhled na oblázkové pláže, moře, hory a skalní vrchol Ifach – symbol východního pobřeží.

2. Xátiva - v islámském stylu

XátivaXátiva

Městu Xátiva dominuje majestátní hrad, který shlíží na městečko s obrovským historickým a kulturním bohatstvím. Xátiva je iberského původu, ale na dnešním charakteru města zanechali svůj rukopis také populace Římanů, Vizigótů, Arabů a Židů. Není se co divit. Xátiva byla jedním z nejdůležitějších měst Valencijského společenství a o mocenský vliv bojovala s Valencií a Orihuelou.

Dnes je hlavním turistickým lákadlem Xátivský hrad, který byl založen v ibersko-románském stylu, ale většina hradu nyní nese rysy islámského a gotického stylu. V roce 1982 bylo vyhlášeno původní centrum města historicko-kulturním dědictvím.

Vaší pozornosti by neměla uniknout katedrála z roku z 1596, Královská nemocnice, nebo trochu odlehleji stojící kostel San Francisco. Nechte se pohltit úzkými uličkami historického centra a očarovat se noblesou šlechtických domů.

3. Peñiscola - hrad templářských rytířů

PeñiscolaPeñiscola

Kromě potěšení ze středozemních pláží, slunce a tepla, vám může město Peñiscola nabídnout také krásná starobylá zákoutí, které jsou hojně vyhledávány i obyvateli Valencijské provincie. Městečko se nachází na skalnatém poloostrově, který je spojen s pevninou písčitou šíjí, a rozprostírá se pod hradbou postavenou v 16. století.

Na nejvyšším bodě poloostrova, 64 metrů nad mořem, se tyčí hrad Papa Luna, románská stavba, postavená Řádem templářských rytířů mezi lety 1294–1307. Stavba získala svoji přezdívku podle papeže Benedikta XIII. Avignonského, jedné z nejkontroverznějších postav 14. a 15. století. Dalším lákadlem je 14 km vzdálený přírodní park Sierra de Irta, skalnatá horská krajina, která těsně sousedí s mořem a vytváří nespočet zátok a mořských útesů.

4. El Castell de Guadalest - na ostří nože

El Castell de GuadalestEl Castell de Guadalest

Přestože má vesnička pouze 227 obyvatel, může se pochlubit mnoha turistickými lákadly. Můžeme začít např. jeho výjimečnou polohou na obrovském skalním útesu ve tvaru nože, na jehož vrcholku je středověký opevněný hrad.

Z vrcholku jeho bílé věže se pak naskýtá pohled do širokého údolí obklopeného pohořím Xortá, Aitana a Serella. Právě tento výhled je důvodem, proč z nedalekého turistického letoviska Benidorm navštíví tuto malou vesničku každý rok bezpočet turistů.

5. Bocairent - závan orientu

BocairentBocairent

Na jižním konci Valencijské provincie, v oblasti Valle de Albaida se nachází rustikální město Bocaurent, které má jedno z nejkrásnějších středověkých center z celé Provincie. Město je položeno na kopci, centrum města v arabském stylu je tvořeno sítí úzkých uliček s příkrými svahy, schody, náměstími a kapličkami.

Za symbol této oblasti je považovaná věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, krásná barokní stavba z 16. století. Poblíž vesnice se nachází Covetes dels Moros, 53 jeskyň, které byly hloubeny za doby arabské nadvlády a sloužily jako úkryt poustevníkům. Za návštěvu stojí i národní park Sierra de Mariola se strmými vápencovými vrcholy, který je ideální pro turistiku.

6. Morella - městečko rytíře Cida

MorellaMorella

Dalším původně středověkým osídlením je městečko Morella, které je zmíněno i ve středověkém eposu Píseň o Cidovi. Nachází v pohoří Sierra del Maestrazgo, severně od provincie Castellón a právě z tohoto městečka psal chrabrý rytíř Cid jeden ze svých dopisů králi.

Z těchto dob se zachovala zděná vila obehnaná hradbami, gotické domy, náboženské chrámy, a nedobytná pevnost ze 13. století, která střeží pod ním se rozprostírající Morellu.

7. Finestrat - nejpůvabnější květ Costa Blanky

FinestratFinestrat

Na úpatí jedné z nejsymboličtějších hor Valencijského společenství Puig Campana (1410 m. n. n.) se rozkládá nejpůvabnější město Costa Blanky. Finestrat je 238 metrů nad mořem a tvoří ho tradiční domky a úzké maurské uličky.

Město je slavné především díky malé zátoce, která ohraničuje pláže v Benidormu a Villajoyose.

8. Sax - chutná po gachamiga

Hrad SaxHrad Sax

Pro ty nejkrásnější vesnice ve Valencii platí, že na její obyvatele z hor shlíží hrad, který je dominantou celé oblasti. Ani městečko Sax není výjimkou. Hrad s jedním z nejzachovalejších opevnění střeží městečko středomořského rázů, které si mimo jiné zachovalo velice silnou kulinářskou tradici.

Takže by byl hřích projít Saxem bez ochutnání gachamiga (pokrm z mouky, vody, olivového oleje a soli, který připomíná svou texturou bramborovou tortillu), které se nabízí ve většině místních barů a tavernách.

9. Chelva - mystický zážitek

ChelvaChelva

Uprostřed Valencijské provincie se nachází Chelva, jejíž historie sahá až k Punským válkám mezi Římem a Kartágem. Jak je tomu i u jiných španělských měst na východě Iberijského poloostrova, do architektury města se vepsal rukopis mnoha etnik a národů. Arabský vliv nalezneme ve čtvrti Benacacira, maurský ve čtvrti Arrabal a nádech židovského mystična na nás dýchne ve čtvrti Azoque.

Historické centrum města se může pochlubit krásnou alejí, fontánou a sakrálními stavbami, z nichž nejpozoruhodnější je Kostel andělů z roku 1692. Podnikněte alespoň dva výlety do okolí Chelvy. Jeden k akvaduktu Peňa Cortada, krásné památce římské architektury z 1. století, která měla přivést vodu do města Sagunto. Druhý výlet směřujte k břehům řeky Chelva, tzv. Vodní cesta, dlouhá 4,5 km vám poodhalí fascinující okolí řeky.

10. Villafamés - spí v záplavě květin

VillafamesVillafames

Na závěr jsme si nechali vesnici Villafamés, šperk provincie Castellon. Villafarmés má 2000 obyvatel a je postaven v dispozicích typických pro tuto oblast: Středověký hrad střeží z vyvýšeného místa vesnici, která se rozprostírá na úpatí hory.

Starobylé centrum města je změtí úzkých uliček, které jsou vyzdobeny balkonovou květinovou výzdobou, která udělá z vaší procházky výjimečný okamžik. Určitě nevynechejte návštěvu muzea vína, jelikož Villafamés leží v důležité vinařské oblasti a jeho návštěva tak bude tou pravou tečkou za vaším putováním po vesnicích Valencijské provincie.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Valencie)

Poznejte smyslnou Valencii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Valencie

Zájezdy do Valencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejkrasnejsich-vesnic-valencijskeho-spolecenstvi/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024