10 věcí, kterými vás nadchne Andalusie: maurské dědictví, vášnivé flamenco a dlouhé pláže

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 41125x

Jih Španělska se může chlubit všemi typickými klišé, které znáte z pohlednic a vyprávění.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do AndalusieZobrazit zájezdy

Na samém jihu Španělska se rozkládá podmanivá oblast Andalusie, která představuje ztělesnění nejrůznějších španělských klišé. Vášnivé tanečnice flamenca, tradiční býčí zápasy, romantické venkovské hrady, vyhlášená gastronomie, pulzující města plná památek, horské hřebeny, divoká nedotčená krajina a nádherné pobřeží… Víte, čím vás Andalusie zaručeně dostane? My ano!

1. Nechte se strhnout rytmem flamenca

Nechte se unést rytmem flamencaNechte se unést rytmem flamenca

Tradiční a typicky španělské rytmy vášnivého flamenca spatřily světlo světa právě v Andalusii coby původní tanec andaluských cikánů. Temperamentní tanečnice v šatech s velkými puntíky dodají vašemu poznávání jímavou zvukovou kulisu, díky níž kouzlu Andalusie už navždy propadnete.

Vychutnejte si živá tradiční vystoupení – ať již v místních podnicích nazývaných peñas, nebo přímo v ulicích andaluských měst. Budete-li mít chuť ponořit se do flamenca ještě hlouběji, vydejte se na představení tzv. nového flamenca (nuevo flamenco), nezřídka kombinovaného s moderními hudebními styly, jako je hip hop nebo reggae.

A než se vydáte zpět domů, nezapomeňte si v některém ze zapadlých obchůdků koupit hudební nahrávku, díky níž se vám ještě doma na gauči budou vracet ty nejkrásnější andaluské vzpomínky.

2. Obdivujte oslnivé maurské památky

Sevilla, Granada a Cordóba: Tři nejznámější andaluská města, která vás okouzlí svými úchvatnými stavbami, pulzujícím životem i malebnými historickými centry. Tato města bývala ve středověku významnými centry území ovládaného muslimskými Maury, pocházejícími ze severní Afriky, převážně z Maroka. Ti ovládali oblast al-Andalus po bezmála sedm staletí a jejich poslední království Granada získali křesťané až v roce 1492.

Maurové po sobě zanechali množství památek, z nichž si nesmíte nechat ujít především velkolepou mešitu Mezquita v Cordóbě, jednu z nejkrásnějších staveb svého druhu v Evropě, působivý palác Alhambra v Granadě obklopený nádhernými zahradami, který představuje vrchol muslimského stavitelství v Andalusii, nebo majestátní sevillskou pevnost Alcázar.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

3. Objevte malebná bílá městečka v horách

Pueblos blancosPueblos blancos

Hornaté vnitrozemí v oblasti Las Alpujarras je doslova poseto typickými bílými horskými městečky a vesnicemi (tzv. pueblos blancos), obklopenými olivovými háji. Vydejte se do úzkých uliček mezi kouzelnými bělostnými domky, posaďte se na malebná náměstíčka a nechte čas chvíli jen tak ospale plynout.

4. Dopřejte si skleničku opojného sherry

Lahodné španělské likérové víno posílené chutí brandy se vyrábí právě v Andalusii, odkud je vyváženo do celého světa. V místní vinařské oblasti se můžete zastavit v jednom z tradičních vinných sklípků (tzv. bodegas), kde se dozvíte o dějinách a výrobě jednoho ze španělských hlavních vývozních artiklů.

Podívejte se třeba do města Jerez de la Frontera, které představuje centrum světového obchodu s tímto nápojem. Maurové tomuto městu kdysi říkali „Scheris“, a právě z tohoto názvu pochází také jméno oblíbeného vína.

5. Žasněte nad architektonickými skvosty

Renesanční BaezaRenesanční Baeza

Andalusie se nepyšní pouze památkami muslimského stavitelství. Najdete tu také úchvatné renesanční památky, a to dokonce jedny z nejkrásnějších v celém Španělsku, jakými jsou honosná šlechtická sídla a zdobné veřejné budovy. Vydejte se za nimi do Granady, Malágy, Sevilly nebo Guadixu.

Za renesanční klenoty jsou pak považována města Ubéda nebo Baeza.gotických skvostů vás v Andalusii ohromí především úchvatná kaple Capilla Real v Granadě nebo majestátní sevillská katedrála, jedna z nejvelkolepějších v celé Evropě.

6. Nechte se strhnout přírodními krásami

Mnohotvárná andaluská krajina je plná kontrastů. Neodmyslitelně k ní patří hory, mimo jiné také nejvyšší španělské pohoří Sierra Nevada, ve kterém si můžete ještě na jaře zalyžovat a hned poté sjet dolů k pobřeží a dopřát si osvěžující koupel v moři. V regionu Granada se pak tyčí hora Mulhacén, která je nejvyšší nealpskou horou Evropy.

Na východě Andalusie pak najdete jedinou evropskou poušť a po celém území regionu je rozeseto velké množství národních parků a chráněných oblastí, ve kterých se můžete vydat na procházky po značených turistických trasách. 

Plných 20 % andaluského území tvoří přírodní rezervace. Poznejte například největší španělskou přírodní rezervaci Cazorla s hlubokými roklemi, lesy a množstvím zvěře nebo přírodní park Cabo de Gata-Nijár se sopečnými útesy, vyprahlými oblastmi a koloniemi plameňáků růžových.

7. Ochutnávejte speciality andaluské kuchyně

Ochutnejte gaspachoOchutnejte gaspacho

Chovejte se jako Andalusané, přizpůsobte se jejich dennímu rytmu a dopřejte si dlouhý pozdní oběd o několika chodech. Vychutnejte si čerstvé ryby a dary moře a zeleninové saláty zalévejte místním vyhlášeným panenským olivovým olejem.

Obzvláště v létě vás skvěle osvěží tradiční studená rajčatová polévka gazpacho a rozhodně neodjíždějte bez toho, aniž byste ochutnali oblíbenou sušenou šunku (jamón serrano). Tu si můžete dopřát třeba v podobě lahodných jednohubek tapas, které mohou nabývat stovky nejrůznějších podob a chutí.

8. Lenošte na pláži a užívejte si mořských vln

Andalusie nabízí něco pro každého. Během vašeho pobytu v tomto kraji můžete spojit poznávání historických památek a obdivování přírodních krás také s odpočinkem na pláži.

Oblíbená pobřežní oblast Costa del Sol se táhne na obě strany od města Málaga a kromě pláží najdete v místních letoviscích možnosti ubytování, nabídku rekreačních aktivit a vodních sportů a také příjemné restaurace, bary, diskotéky a kluby, ve kterých se můžete bavit až do rána.

Mimochodem věděli jste, že sluníčko vám v Andalusii bude svítit a hřát celých devět dní z deseti? 

9. Poznejte kraj milovníků umění

Picassova díla můžete obdivovat po celém světěPicassova díla můžete obdivovat po celém světě

Nejznámějším andaluským rodákem je malíř Pablo Picasso, který se v roce 1881 narodil v Malaze. V místním paláci z 16. století objevíte muzeum mistra kubismu čítající více než dvě stovky jeho děl. Za uměním se můžete vydat také na hrad Castillo de los Vélez, jehož stěny jsou vyzdobeny jak obrazy Picassa, tak díly Joana Miró.

Nebo vás naláká spíše moderní umění? Pak se zajděte podívat do malagského Centro de arte contemporáneo nebo objevujte malíře španělského zlatého věku v sevillském Muzeu krásných umění.

10. Zúčastněte se španělské koridy

Andalusané mají divokou krev a býčí zápasy tu patří k oblíbeným kratochvílím. Tu nejlepší podívanou vám dopřeje jedna z největších arén v celém Španělsku ve městě Ronda, kde budete v majestátních prostorách moci sledovat hrůzu nahánějící potomky starého druhu býků.

A pokud se v době vaší návštěvy korida zrovna nekoná, vyzkoušejte alespoň místní lahůdku „rabo de toro“, dušenou býčí oháňku.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Andalusie letecky z Prahy

Sluncem zalitá Andalusie

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Andalusie

Zájezdy do Andalusie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-veci-kterymi-vas-nadchne-andalusie/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024