10 důvodů, proč navštívit Španělsko: zaskočte si pro recept na šťastný život a výtečné tapas

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16174x

Za otevření toreadorské sezony jsou již tradičně považovány ohnivé slavnosti Las Fallas, pořádané v polovině března ve Valencii.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Baskicku, regionu na severu Španělska, si oblíbili tradici známou jako pintxo-pote? Vyberete-li si jedno pintxo (baskický výraz pro tapas), vždy jeden den v týdnu si k němu můžete zdarma dát skleničku vína nebo piva. Přitom platí pravidlo: čím menší město, tím levnější pintxo-pote.

Možná už stát ležící na Pyrenejském poloostrově dobře znáte a víte, jak lehké je si Španělsko zamilovat. Pokud ne, pak vaše cestovatelská aférka může vzniknout klidně ještě letos. Špičková vína světové úrovně, nekonečná pobřeží nedotčená civilizací, velkolepé celonoční oslavy, sluncem zalité pláže, impozantní architektura, to je jen pár důvodů, proč se i z jedné návštěvy snadno stane láska na celý život.

1. Tapas: Poznejte koncert chutí

Toužíte zažít opravdové Španělsko? Chcete se podívat tam, kde nikdo nemá zapotřebí se před vámi přetvařovat, protože jste cizinec? V tom případě navečer zaplujte mezi místní do některého z mnoha tapas barů. Odměnou vám bude nepřeberné množství malých chuťovek, které se uzobávají při popíjení vína nebo třeba piva.

Čtení na podobné témaKatalánská kuchyně aneb Co ochutnat v BarceloněPřečíst

Obyčejně se tapas servírují doprostřed stolu, což umožňuje, aby jeden host ochutnával z talíře toho druhého a s přáteli či rodinou tak sdílel (nejen) chuťové zážitky. Při výběru se nebojte spoléhat výhradně na svůj zrak. Věřte, že vás dobře navede. Pro inspiraci nahlédněte přímo pod ruce kuchařů. V mnoha restauracích totiž uvidíte až do kuchyně.

2. Býčí zápasy: Barbarský krvavý sport, nebo tradice?

Býčí zápasyBýčí zápasy

Je jasné, že zařazením tohoto důvodu vstupujeme na velmi tenký led. My ale chceme zůstat nestranní a necháváme jen na vašem posouzení, zda býčí zápasy považujete za barbarskou krvavou zábavu, nebo spíše za uměleckou disciplínu a tudíž i nedílnou součást španělského kulturního dědictví.

Kořeny této rozporuplné tradice sahají až do starověku. Do Hispánie (dnešního Španělska) se zápasy muže s býkem dostaly nejspíše díky Římanům a jejich zálibě v gladiátorských hrách. Řada Španělů dodnes považuje vyšňořené zápasníky s býky za celebrity, které si zaslouží uznání a obdiv. Za otevření toreadorské sezony jsou již tradičně považovány ohnivé slavnosti Las Fallas, pořádané v polovině března ve Valencii.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

3. Architektura: Maurské paláce, egyptský chrám i římské ruiny

Klidně se vsadíme, že znáte přinejmenším jedno slavné španělské architektonické dílo a jednoho věhlasného španělského architekta. Ale Sagrada Família, hlavní stavba Antoni Gaudího, je jen jedním z mnoha známých architektonických skvostů. Třeba v Madridu, v parku Parque del Oeste, můžete ocenit půvab starověkého egyptského chrámu Debod, jenž byl nejprve rozebrán a pak v Madridu znovu složen.

Po stopách starého Říma se vydejte do města Mérida. Doporučujeme začít prohlídkou původního římského kamenného mostu přes řeku Guadiana, pokračovat návštěvou amfiteátru, divadla, chrámu bohyně Diany atd. Klenotem maurské architektury ve Španělsku je slavná Alhambra, rozlehlá maurská pevnost s mnoha překrásnými paláci a masivními obrannými věžemi.

4. Muzea: Skryjí před deštěm, polahodí oku a pobaví mysl

Picasso Museum v BarceloněPicasso Museum v Barceloně

Za špatného počasí vám poskytne útočiště některé z mnoha španělských muzeí a galerií. Podobně jako i ostatní evropské země se pyšní řadou světoznámých galerií a v nich umístěných uměleckých sbírek. V Madridu se zaměřte na Národní muzeum Prado, jež patří mezi nejvýraznější světové galerie. Opravdovým klenotem samotného muzea jsou vybrané triptychy Hieronyma Bosche. Ten nejznámější nese jméno Zahrady pozemských rozkoší.

V Barceloně se za uměním chodí do Picassova muzea, jež sídlí v krásném historickém paláci a ukrývá nejranější obrazy tohoto tvořivého génia. Esteticky dvojí hru s vámi sehraje Guggenheimovo muzeum moderního umění v baskickém Bilbau. Může vám připadat buď jako loď, nebo třeba jako ryba bez hlavy.

5. Ohnivé flamenco: Ventil pro problémy i radosti

Pokud Španělé věnují něčemu stejný zápal jako dobrému jídlu a oslavám všeho druhu, pak je to tanec. O horkokrevných Španělech je všeobecně známo, že si často a s chutí prozpěvují, rádi se baví, jedí, milují zpěv, hudbu a naplno a nahlas projevují své emoce a sentiment. Jakoby se snad řídili heslem – pohoda a dobrá nálada za všech okolností.

Bravurně ale dovedou vyjádřit také svůj smutek. O tom vás rázem přesvědčí energické tanečnice jihošpanělského flamenca, které i přes temperament pohybu dovedou projevit svůj žal. Máte-li chuť a čas, přihlaste se na kurz flamenca přímo ve Španělsku. Chcete-li se jen zpovzdálí dívat, zastavte se v madridské restauraci Corral de la Morería, kde vám své umění předvedou ty nejlepší tanečnice.

6. NEJ restaurace: Zažijte gastronomický orgasmus

Ve Španělsku se můžete těšit na skvělé restauraceVe Španělsku se můžete těšit na skvělé restaurace

Možná se vám bude zdát naše vyzvání příliš troufalé, ale až sami ochutnáte všechny ty španělské lahůdky, rázem pochopíte, že jinak se to obrovské potěšení z jídla snad ani nedá vyjádřit. Španělsko se může pochlubit jak nejstaršími, tak také těmi nejlepšími restauracemi na celém světě.

V roce 2013 se restaurace El Celler de Can Roca v Gironě dokonce stala tou vůbec nejlepší. Vedle špičkového jídla tu hosté oceňují také pohostinnost majitelů.

Tou nejstarší restaurací na světě, zvanou Sobrino de Botin, jejíž historie sahá až do roku 1725, se hrdě prezentuje Madrid. Vše, co tady ochutnáte, je silně návykové. Co třeba vyzkoušet fazolové lusky s jamón iberico, španělskou šunkou vyráběnou ze speciální rasy černých prasat iberských?

7. Pláže stokrát jinak: Vyberte si tu svou

I když Španělsko patří k vyhledávaným turistickým destinacím, pořád ještě zbývá naděje, že tady narazíte na zcela liduprázdnou pláž. Poznávacím znamením místních pláží je jejich pestrost a oslnivý půvab. Jeden den se tak můžete koupat na dosah téměř liduprázdné pláže a druhý den trávit pod ohromujícími útesy.

Skuteční znalci by vám určitě doporučili návštěvu Fuerteventury. I přes nevelkou rozlohu ostrova byste tu napočítali přes 150 pláží. Ráno tak můžete nabírat síly na písečné pláži a koupat se v tyrkysové vodě a večer si zadovádět na divoké pláži sevřené v náruči skalisek čnících nad břehem.

Pokud nechcete opouštět město a „hlava na hlavě“ vám nijak nevadí, zůstaňte v Barceloně. Její městské pláže právem patří k těm nejlepším na světě.

8. Bujaré oslavy: Rajčatová bitva i útěk před býky

La TomatinaLa Tomatina

Španělé se sice potýkají s vysokou nezaměstnaností a dlouhodobě bojují s krizí, to jim ale nevzalo chuť se pořádně bavit, oslavovat, smát se a prožívat příjemné okamžiky. Jen málokde na světě zažijete tak velkolepé oslavy jako právě tady.

Chcete-li prožít něco netradičního, vsaďte na rajčatovou bitvu ve španělském stylu. La Tomatina se koná již od roku 1945. Každou poslední srpnovou středu, na svátek svatého Ludvíka, se mezi natěšenými účastníky v městečku Buñol nedaleko Valencie rozprskne na 120 tun rajčat.

Milovníci adrenalinu mají zase na svém seznamu zahrnut útěk před býky historickými ulicemi Pamplony. Ten je nedílnou součástí slavností svatého Fermína.

9. Středomořský životní styl: Recept na zdravý a šťastný život

Ráno co ráno vybíháte ze dveří s prázdným žaludkem a s pocitem, že vás čeká další náročný den plný stresu a hromady úkolů? Pokud se v tom popisu poznáváte, zkuste se inspirovat přímo u Španělů. Některé věci prostě nelze uspěchat a je potřeba si na ně vyhradit dostatek času. 

Čtení na podobné témaKaždodenní život Španělů: hlavně nespěchatPřečíst

Rodinně založení Španělé jsou zvyklí stolovat společně a to nejen o víkendu. S oblibou si povídají o všem možném a u stolu vždy panuje dobrá nálada. V neděli jsou obchody zavřené a rodiče tak své děti namísto obchodních center berou do cukráren, do parku nebo na třeba pláž. Stejně tak je běžné, že se u kávy a zákusku potkávají všechny generace. Prarodiče si tak užijí svých vnoučat a rodiče zase mají víc času jen pro sebe.

10. Madrid a Barcelona: Města, která pohladí po duši

MadridMadrid

Patříte mezi ty, které baví prodloužené víkendy v evropských metropolích? A v Madridu nebo Barceloně jste už byli? Že ne? Pak je ten nejlepší čas to napravit. Do Barcelony se vydejte zjistit, proč se jí přezdívá katalánský klenot Středozemí. S otevřenou náručí přivítá všechny milovníky historie, kultury, slunění na pláži i vyznavače netradiční architektury a designu.

Také na Madridu je báječné, jak se tu mísí vše, co je nezbytné k prožití skvělé dovolené. Dobré jídlo, bohatý noční život, památky, umění, spousta parků, útulných zákoutí, příjemní lidé… Chvíli můžete obdivovat výkvět evropského malířství v galerii Prado, chvíli zase jen tak lelkovat v parku oddechu Retiro, kde nechybí královská umělá jezera ani křišťálový palác.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-spanelsko/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024