Barcelona pro rodiče s dětmi: 5 tipů, co musíte navštívit, vidět a zažít

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13601x

Barcelona je město, které má co nabídnout celé rodině. Nebojte se proto vycestovat do Gaudího města s dětmi.

29 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Hlavní město Katalánska je mimořádně přátelské i k těm nejmenším cestovatelům, to je stará známá věc. Není proto divu, že si Barcelonu pro své výlety po Evropě oblíbily rodiny s dětmi. Zjistili jsme pro vás, co v Barceloně aktuálně „letí“, kam se s ratolestmi podívat a co podniknout, aby se ony dobře bavily a vy se ani v nejmenším nenudili. 

1. Plánujete dětem pořídit akvárium s rybičkami? Inspirujte se v Barceloně.

Vezměte děti do světoznámého akvária ve Starém přístavu, který najdete na malém poloostrově mezi Torre Jaume a poloostrovem Barceloneta, mezi kotvištěm trajektů a plachetnic. Akvárium v Barceloně (L'Aquàrium de Barcelona), největší středomořské akvárium na světě, je velmi dobře koncipované a rozložené do 3 pater.

Jedinečný zážitek z pozorování života pod mořskou hladinou poskytuje unikátní průhledný tunel dlouhý přes 80 metrů s pohyblivým chodníkem, jenž protíná velkou nádrž s téměř 4 miliony litrů vody. Respekt budící žraloci (žralok hnědý a žralok písečný) proplouvají návštěvníkům doslova nad hlavou i okolo ní. Skoro tak budete mít pocit, že si je můžete podrbat na břiše.

Vedle těchto majestátních vládců mořských hlubin se v nádrži vznášejí murény, měsíční ryby či třeba rejnoci. Mořští tvorové dechberoucích tvarů a barev, proplouvající mezi pestrými korály, na vás čekají v části věnované tropické fauně a floře.

2. Vlaštovky: drobní ptáci s černým hřbetem, nebo legendární dvoupatrové lodě?

Starý přístav Port Vell s dřevěnými mostyStarý přístav Port Vell s dřevěnými mosty

Vlaštovky (Las Golondrinas) – tak se říká oblíbeným dvouposchoďovým lodím, které kotví v bývalé královské loděnici. Na mořskou hladinu dosedly poprvé v roce 1988. Dnes jsou sice mnohem modernější a větší, ale výhled na město je z jejich paluby stále stejně romantický. Prohlédnout si z ní můžete Starý přístav (Port Vell), pláže Barcelonety nebo plachetní Olympijský přístav (Port Olímpic).

Jedním z dalších lákadel přístavu je i Námořní muzeum, umístěné v gotickém komplexu Drassanes, kde se v dřívějších dobách nacházely královské loděnice. Vystavěny byly za peníze „hříšných“ obchodníků, kteří i přes přísný zákaz středověké církve odmítali utnout výnosné obchody s egyptským sultanátem. Za své prohřešky museli pořádně zaplatit, čímž dali vzniknout místu, kde jsou dnes uloženy letité námořní mapy, modely lodí a výstroj a vybavení všeho druhu.

3. Magická fontána: Dopřejte si večerní pohodu pro oči i uši

Uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli… Tak nějak podobně by mohla znít pozvánka na nevídanou show nazvanou Hudba a světlo, kterou zažijete, když se s dětmi vypravíte fontáně Font Màgica na Španělském náměstí.

Postavena byla v roce 1929 při příležitosti konání barcelonské mezinárodní výstavy, jež se pořádala na úpatí hory Montjuïc. Na jejím vzniku tehdy pracovaly přes 3 tisícovky lidí.   

Po setmění se tryskající fontána rozehraje snad všemi barvami, které neonově září do potemnělé Barcelony. A aby se kromě očí potěšily i uši, hraje k tomu občas klasická, občas moderní hudba. Jak v bezprostředním okolí fontány, tak také na nedalekých schodech usednou lidé ze všech koutů světa a všech věkových kategorií, aby si společně vychutnali tuto jedinečnou podívanou.

V létě probíhá show vždy od čtvrtku do neděle (21:30–23:00 hod).  

4. Barceloneta: A vítězem soutěže o nejlepší hrad z písku se stává… Tatínek!

Barceloneta - jedna z nejkrásnějších pláží EvropyBarceloneta - jedna z nejkrásnějších pláží Evropy

Až vás přepadne pocit, že poznáváte Barcelonu v takřka maratonském tempu, stačí na chvíli vypnout a zpomalit – třeba na jedné z nejstarších a nejnavštěvovanějších městských pláží v Barceloně, jež se táhne stejnojmennou městskou čtvrtí. Pochlubit se může hned 2 tituly, které jí mohou ostatní města jen tiše závidět: Nejlepší městská pláž na světě a 3. nejlepší světová pláž.  

Výhodou Barcelonety je její pohodlná dostupnost z městského centra, poznávacím znamením pak čistý, ale trochu drsný písek, nespočet barů, restaurací a nespoutaná, živá energie. Za jemnějším pískem se však stačí vydat kousek dál od centra. Nedaleko pláže najdete ještě jednu působivou atrakci – stanici lanovky, jež vás během několika málo minut vyveze na odlehlý pahorek Montjuïc. Odsud budete mít Barcelonu jako na dlani.

A až vás odpoledne přepadne chuť na sladké, zajděte si zamlsat do tradičního mléčného baru s více než 100letou historií, do kterého chodíval už sám Picasso. V Granja Viader (Carrer d'en Xuclà, 4–6) si dejte oblíbenou horchatu (tj. studený nápoj z tygřích ořechů neboli chufas), kterou španělské děti milují tak jako ty české kakao, nebo vsaďte na kombinaci: churros (tj. smažené skořicové tyčinky) + horká čokoláda, do níž se ještě teplé churros namáčejí.

5. Kolumbův památník, jeden z mnoha důvodů, proč navštívit nejrušnější ulici Barcelony

Teprve až se budete s dětmi procházet po zábavní a turistické ulici La Rambla, pochopíte, proč o ní místní říkají, že je to jediná ulice na světě, u níž si budete přát, aby nikdy neskončila. Opravdu žít začíná sice až po západu slunce, ale o místních restauracích je známo, že na rozdíl od řady dalších evropských měst vůbec nikoho nepřekvapí, když na večeři v pozdních hodinách dorazí i ti nejmenší strávníci.

La Rambla se táhne z Náměstí Katalánska (Plaça de Catalunya) až do přístavu, kde se hrdě tyčí památník jednoho z nejznámějších mořeplavců a objevitelů – Kolumbův sloup (Mirador de Colom). Vrcholu památníku dominuje bronzová socha Kolumba o výšce 7,7 m. Nahoru vás během chvíle vyveze výtah. Panoramatický pohled na město i nedaleký přístav je vskutku dechberoucí a byla by škoda jej propásnout.

Víte, že…

To byla právě Barcelona, kde se Kryštof Kolumbus zastavil po návratu ze své první výpravy do Ameriky? Tehdy ještě asi nikdo netušil, že objevení Nového světa Barceloně příliš dobrého nepřinese. Obchodní aktivity se totiž záhy přemístily směrem k Atlantiku a Barcelona pozbyla svou pozici. To koneckonců jen potvrzuje, že Katalánci klidně složí hold i někomu, kdo jim příliš štěstí nepřinesl.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. července

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/barcelona-pro-rodice-s-detmi-5-tipu-co-musite-navstivit-videt-a-zazit/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024