5 důvodů, proč se vydat do Salamancy: božská gastronomie, vůně tradic a ohromující architektura

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 1. 2018 • Přečteno 8441x

Možná jste o ní ještě neslyšeli, ale rozhodně byste měli! Objevte perlu Španělska, historické město Salamanca, ještě dnes.

Vyberte si z našich 44 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Začněte si balit kufry, vyrážíme do španělské Salamancy! Nádherné univerzitní město poblíž Madridu je jiště právem od roku 1988 na seznamu UNESCO a tady je 5 důvodů, proč bude brzy i na vašem cestovatelském seznamu.

1. Proslulá univerzita

Místní univerzitaMístní univerzita

Univerzita v Salamance je jednou z nejstarších evropských univerzit. Byla založena v roce 1218 a studovali tady pánové takových jmen, jakými byli mořeplavec Kryštof Kolumbus nebo spisovatel Miguel de Cervantes y Saavedra.

I dnes univerzita ovlivňuje ráz a životní styl města. Ulice jsou plné mladých lidí, kteří město neopouštějí ani v nočních hodinách. V Salamance to prostě žije!

Náš tip:

Za návštěvu stojí původní historické prostory univerzity se zachovalými učebnami a nádherným Salamanským nebem. Před hlavní fasádou univerzity se přidejte k hloučku studentů, kteří hledají malou žabku, jež přináší štěstí (hlavně u zkoušek).

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

2. Centrum tradiční Kastilie

Na tradicích se tady lpíNa tradicích se tady lpí

Španělsko je rozmanitá země, ve které má každý region své tradice, krajinu, nářečí... Říká se, že pokud chcete poznat pravou esenci Španělska, není lepšího místa než Salamancy.

Toto 150 000 město se svých konzervativních katolických tradic vzdává velice nerado. Odpoledne se dodržuje siesta, obchody jsou zavřené. K dobrým mravům patří nedělní procházka v tom nejlepším, co šatník nabízí. Hovoří se zde tou nejčistší formou kastilské španělštiny, kterou sem lidé jezdí studovat z celého světa.

Okolní krajina má dramatický charakter. Půda je rozparcelována kamennými zídkami, olivové a dubové háje se střídají s výběhy pro býky. Pravé srdce Španělska!

3. Parádní architektura

Krásná architekturaKrásná architektura

Salamanca je jedním z nejstarších a zároveň nejzachovalejších španělských měst. Centrum města má díky pískovcovým fasádám jedinečnou atmosféru. Fasády jsou bohatě zdobené v tzv. platoreskním stylu.

Určitě vás zaujme Casa de las Conchas, která je zdobená mušličkami, barokní katedrála, která v jednom z portálů skrývá postavu astronauta a opice se zmrzlinou, nebo nejkrásnější španělské náměstí Plaza Mayor s medailony slavných Španělů (do roku 2017 i medailon generála Franca).

Náš tip:

Nejen milovníkům Art Nouveau a Art Deco se bude tajit dech u překrásného domu Casa Lis, který nyní funguje jako muzeum těchto stylů. Jeho návštěva určitě stojí za to.

4. Gastronomie na jedničku

Pochoutka hornazoPochoutka hornazo

Salamanca je vyhlášené gastronomické centrum. Kromě restaurací zavítejte i na místní zastřešený trh, který se nachází v těsném sousedství náměstí Plaza Mayor. Na obědě sáhněte po menu del día, které za rozumnou cenu obsahuje předkrm, hlavní jídlo, dezert a pití. Vyhlášenou ulicí, kam Salamančané vyrážejí za tapas, je pak ulice Calle Van Dyck.

Když zatoužíte po vydatnější svačince, ochutnejte hornazo. Jedná se o těsto plněné sýrem, salámem, masem nebo vejci.

Náš tip: 

Návštěva Salamancy by nebyla kompletní, pokud byste si nedali také kávu na Plaza Mayor – je samozřejmě o něco dražší než v okolních ulicích, ale usrkávání kávy a pozorování tepajícího srdce Salamancy patří ke koloritu města.

5. Uklidňující řeka Tormes

Užijte si procházku kolem řekyUžijte si procházku kolem řeky

Městem protéká řeka Tormes, která ze Salamancy dělá romantické místo. V těsné blízkosti města díky ní najdete nádherný kus přírody, kde je radost se na chvíli zapomenout a načerpat energii.

Kolem řeky jsou cyklostezky, parky, hřiště a botanické zahrady. Přejděte po románském mostě Puente Romano na druhou stranu břehu a budete mít Salamancu jako na dlani. Přes den uvidíte majestátní katedrálu zrcadlící se na hladině řeky, večer vás ohromí nádherně prosvětlené květinové vitráže Casa Lis.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-se-vydat-do-salamancy/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024