7 důvodů, proč se vydat do Katalánska: Gaudího Barcelona, Dalího Figures a božská kuchyně

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17984x

Katalánsko, oblast spojující Španělsko s Francií, se může pochlubit městečky s bohatou historií, uměleckým zázemím a nevšední kuchyní.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do KatalánskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Džbánek španělské sangrie si v baru objednávají jen turisté? Pro Španěly je pitím na party.

Katalánsko, turisticky neobyčejně přitažlivá oblast vklíněná mezi Španělsko a Francii, vás bezpochyby uchvátí. Stačí si dát skleničku dobrého španělského vína, odpočinout si na prohřáté písčité pláži nebo si třeba prohlédnout světoznámá umělecká díla Gaudího a Dalího, a propadnete mu nadobro. Pročtěte si 7 největších trumfů Katalánska. 

Divoká krása Katalánska (katalánsky Catalunya, španělsky Cataluña, okcitánsky Catalonha), jedné ze 17 autonomních oblastí Španělského království, uchvacuje turisty po desetiletí svými metropolemi, pobřežím s plážemi i specifickou katalánskou kuchyní.

1. Barcelona: Obdivujte Gaudího kosmopolitní město

Neodolatelná BarcelonaNeodolatelná Barcelona

Druhé největší španělské město plné dechberoucí architektury – i to je Barcelona, hlavní město Katalánska a současně hlavní město stejnojmenné provincie. Vzdejte hold originálním stavbám geniálního architekta Antoni Gaudího procházkou podél kanálů ve Starém městě.

Nenechte si ujít Gaudího modernistické (v tzv. stylu art nouveau) dědictví, od chrámu La Sagrada Familia v centru katalánské metropole až po pohádkově krásný Park Güell plný kamenných skulptur, zeleně a květin. Prozkoumejte jednu z nejvýstřednějších koncertních síní Evropy – Palau de la Música Catalana (Palác katalánské hudby) a zavítejte do historické gotické čtvrti Barri Gòtic

Náš tip: 

Navštivte některý z mnoha malých útulných obchodů, restaurací a barů podél nejrušnějšího a nejživějšího bulváru ve městě – Las Ramblas. Nechte se strhnout humornými scénkami pouličních bavičů a užijte si hudební performance umělců. V případě nepříznivého počasí najdete útočiště v některém z mnoha vyhlášených muzeí, uměleckých galerií…

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

2. Figueres: Poznejte Dalího dědictví 

Dalího muzeumDalího muzeum

Figueres, malé město s historií dlouhou několik století, se může pochlubit celou řadou unikátních památek a zajímavých muzeí. Důvody, proč se Figueres (česky fíkovníky) těší takovému zájmu, jsou pak přinejmenším dva. Tím prvním je slavné Divadelní muzeum surrealistického génia – Salvadora Dalího, druhé nejnavštěvovanější muzeum ve Španělsku, tím druhým pevnost na pahorku nad městem.

Dalího muzeum, snad nejsurrealističtější stavba na světě, vypadá tak trochu jako výjev z fantaskních snů. Muzeum je celé sladce růžové a jeho ozdobami jsou vejce a sošky, které nápadně připomínají sošku filmového Oscara. Denně do muzea zavítá na 6 tisíc návštěvníků. 

Dominantou muzea je legendární Dešťový cadillac. Dovnitř se sice nevešel, ale v malé dvoraně je mu docela dobře. Původním majitelem cadillacu byl sám Al Capone, mafiánský boss, později v něm jezdil také Dalí. Na kapotě limuzíny tady spatříte sochu nahé ženy a opodál třeba sloup z pneumatik a na něm loďku. Víc už ale neprozradíme...

Náš tip:

Bude-li vám počasí přát, obejděte si celou pevnost na pahorku nad městem. Ten nádherný výhled na Pyreneje směrem na sever a k pobřeží na východě za to rozhodně stojí.

3. Girona: Podlehněte středověké atmosféře

Girona, starobylé město ležící pár desítek kilometrů od Figueres, platí za jedno z nejtypičtějších měst Katalánska a perlu Katalánska. Za návštěvu a prohlídku tady stojí především jednolodní gotická katedrála Panny Marie a stará židovská čtvrť El Call, nejzachovalejší a nejrozsáhlejší čtvrť svého druhu v Evropě, s typicky úzkými uličkami.

Vždy třetí týden v květnu se Girona promění v ráj milovníků květin. Celé město doslova rozkvete pod záplavou barevných květů pod záštitou Girona Flower Festivalu.

Celé město zvládnete za jediný den prozkoumat pěšky a do hor je to coby kamenem dohodil. Chcete-li si odvézt kus Girony domů, sáhněte po keramice, originálním španělském absintu s jemnou vůní anýzu nebo pyrenejských bylinkách a koření.

Náš tip: 

Na konci zmíněné židovské čtvrti se rozprostírá pěší zóna Rambla de la Llibertat. Pokud se chcete po náročném dni trochu občerstvit, jděte právě tam.

4. Tarragona: Zažijte výhled z Balkónu Středomoří

Amfiteátr v TarragoněAmfiteátr v Tarragoně

Šarmantní přístavní město Tarragona leží přibližně 100 kilometrů jihozápadně od Barcelony na pobřeží Costa Dorada u Středozemního moře. Z pahorku, na kterém Tarragona stojí, se vám naskytne nádherný pohled na moře. I to je důvod, proč se tomuto půvabnému městu přezdívá Balkón Středomoří.

Celé město rozdělují městské hradby na dvě různorodé části. Zatímco jedna část na vás dýchne atmosférou starých časů, ta druhá – takzvaná nová Tarragona je moderním přímořským městem a důležitým obchodním přístavem v jednom.

Středem starého města je náměstí Plaça de la Font. Místní domy jsou vystavěné ze starých římských kvádrů. Pokud se dobře podíváte, na některých fasádách dokonce objevíte tabulky s římskými nápisy.

Hlavním turistickým lákadlem Tarragony je jádro města, jež dodnes ukrývá pozůstatky starověkého osídlení. O jedinečnosti tohoto místa svědčí i fakt, že bylo zapsáno na seznam UNESCO.

Náš tip: 

Pokud chcete pocítit trochu adrenalinu, navštivte Circ Romá a projděte se chodbou, z níž vybíhali do cirku gladiátoři. Pokud vystoupáte na tamější věž, budete mít střechy staré Tarragony rázem jako na dlani.

5. Reus: Pokochejte se krásou s vůní alkoholu

Casa NavàsCasa Navàs

Toto krásné historické město najdete v provincii Tarragona. Proslavilo se především produkcí vína a lihovin a skalním lezením – nejlépe uděláte, když vyzkoušíte obojí. Ale samozřejmě v opačném pořadí.

Město Reus je také rodištěm geniálního architekta Antoni Gaudího. Mistr sám sice žádné budovy ve městě nenavrhl, ale za pozornost určitě stojí i Muzeum a centrum Gaudího. Můžete si tady prohlédnout repliku jeho dílny, návrhy domů atp.

Reus sice o modernistické budovy ochuzen nebyl, ty ale pochází z dílny jeho největších rivalů. Některé obdivované místní stavby vytvořil například slavný a uznávaný architekt Lluís Domènech i Montaner. Obhlédněte alespoň jeho slavnou stavbu, skvost evropské secese, Casa Navàs.

Náš tip: 

Až vás architektura vysílí, osvěžte se originálním místním nápojem zvaným Plim.

6. Lleida: Zasportujte si v národním parku

Katedrála v LleiděKatedrála v Lleidě

Lleida, jedno z nejstarších měst v Katalánsku, leží v jeho západní části. Pravděpodobně se vám stane, že místním neporozumíte ani slovo. Hovoří totiž specifickým dialektem, kterému se říká lleidatà. Když na ně ale promluvíte španělsky, se španělštinou se přidají i oni.

Jelikož se Lleida nachází v bezprostřední blízkosti Pyrenejí, není žádným velkým překvapením, že velkým lákadlem jsou také dobrodružné aktivity. Vyzkoušet můžete lyžování, rafting na divoké vodě či turistiku v Národním parku Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, který tvoří pyrenejské horské masívy s výškou okolo 3000 metrů. Působivost parku dodávají dvě stovky jezer, z nichž většina je ledovcového původu.

I nesportovcům však má Lleida co nabídnout. Nádherné historické centrum města s dominantou v podobě velkolepé pevnosti Turo de la Seu stojí za vidění. Atraktivní jsou i  podzemní nádrže na pitnou vodu z roku 1784.

Náš tip: 

Máte rádi jazzovou hudbu? Město Lleida se mimo jiné proslavilo pořádáním dvou významných hudebních festivalů. Jedním z nich je právě listopadový festival Jazz Tardor.

7. Gastronomie: Jezte, pijte a hodujte, jste přece v Katalánsku...

EscalivadaEscalivada

Ochutnejte vynikající katalánskou kuchyni, která je kombinací francouzské vybrané kuchyně a prostších španělských pokrmů. Recepty jsou úžasně jednoduché a dobré, připravované vždy z čerstvých a velmi kvalitních surovin. Základem bývají ryby a mořské plody, nejrůznější druhy masa, velké množství zeleniny, bylinky a v neposlední řadě také olivový olej.

Čtení na podobné témaKatalánská kuchyně aneb Co ochutnat v BarceloněPřečíst

Náš tip: 

Máte-li rádi zeleninu, ochutnejte pokrm zvaný escalivada. Je připravovaný z pečeného lilku, papriky a rajčat a chutná opravdu výtečně. Chcete-li ale povečeřet trochu svátečněji, objednejte si k této zeleninové směsi ještě marinovanou vepřovou panenku s tradiční katalánskou omáčkou romesco.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Španělsko (Katalánsko)

Následujte Dalího inspiraci

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Katalánska

Zájezdy do Katalánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-duvodu-proc-se-vydat-do-katalanska/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024