10 věcí, pro které stojí za to vydat se na sever Evropy aneb Čím vás okouzlí Skandinávie?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27794x

Severské země mají svým potenciálním návštěvníkům co nabídnout. Nevěříte? Přesvědčte se!

Severní Evropa své návštěvníky nadchne nádhernou přírodou, nevídanou čistotou, vibrující kulturou, historickým bohatstvím metropolí nebo vynikajícím jídlem. Víte, co vás zaručeně dostane v Norsku, Dánsku, Švédsku, Finsku nebo na Islandu?

1. Čerstvé ryby všude, kam se podíváš

Obložené chleby v KodaniObložené chleby v Kodani

Makrely k snídani, losos k obědu, treska k večeři a na svačinu třeba kaviár... Obyvatelé severu jsou doslova posedlí všemi dobrotami, které jim nabízí moře a ty nejlepší místní speciality jsou založeny na rybách a nejrůznějších mořských potvůrkách. A kromě nich ve Skandinávii musíte ochutnat také vyhlášené obložené chleby!

Během vašich toulek dánskou Kodaní narazíte na množství podniků specializujících se na tradiční smørrebrød (obložený chléb). Mezi objevováním úchvatných památek se zakousněte třeba do lahodně vyhlížejícího žitného chleba ozdobeného uzeným sleděm, žloutkem, cibulkou, pažitkou a ředkvičkou.

2. Zalyžujte si tam, kde se lyžování zrodilo

Jste vášniví lyžaři a hledáte ten nejlepší sníh v Evropě? Vydejte se na sever! Zvláště Norsko je rájem pro všechny lyžaře a není bez zajímavosti, že Norové jako první na světě uspořádali lyžařské závody a začali tak lyže používat nejen jako dopravní prostředek, ale také coby způsob sportovního vyžití.

Okolí norského města Lillehammer je jednou z nejlepších lyžařských lokalit vůbec a nabízí rozmanité možnosti zimních sportů. Skvělé podmínky k zimním radovánkám najdete také ve švédském Vemdalen nebo Sälen či ve finských střediscích Yllas nebo Levi.

3. Bavte se během letních slavností a festivalů

Tradiční slavnosti ve ŠvédskuTradiční slavnosti ve Švédsku

Zimy bývají ve Skandinávii temné a mrazivé a možná právě proto se Seveřané o to více těší ze slunečných letních dnů. Po celé léto tu probíhají slavnosti a festivaly, ať už hudební nebo ty, které jsou spojeny s lokálními svátky a tradicemi.

Během jedné takové letní slavnosti ve Švédsku třeba svobodné dívky ve dne tančí s květinovými věnci a pokud pomýšlí na vdavky, tak si v noci musí dát pod polštář sedm různých kvítků a snít o svém budoucím manželovi.

4. Nikde ani smítko…

Sever Evropy vás doslova ohromí svou absolutní čistotou a nevídaným respektem k životnímu prostředí. Norové, Švédové, Finové nebo Dánové využívají alternativní zdroje energie, recyklace domácího odpadu je tu naprostou samozřejmostí a ekologii obecně se přikládá velký význam.

Díky respektu k životnímu prostředí je skandinávská příroda úchvatná a ulice měst působí tak, jako by je někdo právě zametl…

5. Ráj pro rodiny s dětmi

S dětmi si užijete Legoland naplnoS dětmi si užijete Legoland naplno

Děti se ve Skandinávii skutečně vydovádí – ať už během prozkoumávání skanzenů a vikingských plavidel, při procházkách za norskými troly nebo v dánském Legolandu. Stavebnici LEGO, oblíbenou u dětí i dospělých po celém světě, vynalezl ve 30. letech Ole Kirk Christensen pocházející právě z Dánska.

V Legolandu si malí i velcí návštěvníci užívají na atrakcích a horských dráhách a především obdivují stavby vyvedené z kostiček LEGA, kterých tu bylo použito více než neuvěřitelných 340 miliard!

6. Relaxujte a dopřejte svému tělu netradiční odpočinek…

Skandinávie nabízí nevšední a opojné možnosti relaxace. Budete-li ve Finsku, musíte určitě vyzkoušet pravou finskou saunu. Zavítáte-li do Švédska, zkuste snít svůj mrazivý sen v unikátním Ice Hotelu – tedy hotelu, který je celý vyroben z ledu, včetně skleniček na baru, ze kterých si vychutnáte svůj drink.

A chcete-li se přeci jen trochu zahřát, pak se vydejte za termálními prameny na Island! Zážitek, který vám připraví koupání v horkých pramenech uprostřed ledových ker, je vskutku nezapomenutelný.

7. Objevte krásu severských přírodních extrémů

Fotka polární záře nesmí chybětFotka polární záře nesmí chybět

Matka Příroda na severu Evropy pravidelně připravuje dech beroucí představení. Zkuste přijet na Island na konci června a zažijete sluneční paprsky téměř 24 hodin denně.

Nebo se vydejte na sever Norska, Finska nebo Švédska – do oblasti, které se říká Laponsko – a pozorujte fantastické přírodní extrémy. Obdivování magické polární záře tančící po obloze vám zaručeně vezme dech.

8. Zažijte tep vibrujících skandinávských metropolí

Sever Evropy vás okouzlí nejen svou fascinující přírodou a ospalými vesničkami a městečky, ale také vibrujícími hlavními městy s množstvím úchvatných historických památek.

Stockholm má skvělé restaurace a bujarý noční život, Kodaň vám nabídne muzea a galerie světové úrovně, Oslo vás překvapí svoji městskou přírodou (plných 55 % jeho plochy tvoří les) a atmosféra Helsinek na vás nejlépe dýchne na jednom z místních venkovních tržišť.

9. Máte rádi zvířátka?

Na Islandu si užijte pozorování velrybNa Islandu si užijte pozorování velryb

Ve skandinávské panenské přírodě se daří nejrůznějším druhům. Milovníci zvířat se mohou vydat do nejsevernější části Norska, na Špicberky, rozkládající se na půli cesty mezi Norskem a Severním pólem, kde budou moci pozorovat lední medvědy v jejich přirozeném prostředí.

Norsko a Island jsou zase oblíbenou lokalitou k pozorování velryb, se kterými si tu můžete dokonce zaplavat!

10. Nejšťastnější národy na světě

V nejrůznějších statistikách zabírají Dánové, Norové, Finové a Švédové přední příčky coby nejšťastnější národy na světě. Norsko drží také první místo v průzkumu států z hlediska HDI, indexu lidského rozvoje, mezi jehož hlavní ukazatele patří dlouhý a zdravý život, přístup ke vzdělání a životní standard.

A Dánsko bylo v roce 2012 dokonce zvoleno nejšťastnější zemí na světě! Přijeďte na sever Evropy a nechte se strhnout skandinávskou dobrou náladou.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

13 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 5 zájezdůURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-veci-kterymi-vas-okouzli-skandinavie/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024