5 rad na cestu do Číny: srkejte, smlouvejte, nedýchejte a mějte ostré lokty aneb Čína je fakt jiná..

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 9. 2017 • Přečteno 12425x

Srkání v restauraci, smlouvání na ulici, chaos, smog a žádné slunce? Kdo je připraven, není překvapen. Připravte se na návštěvu Číny již nyní.

Co vás napadne jako první, když se řekne Čína? Vsadíme se, že pro někoho je to "jídlo", pro druhého "ta obrovská zeď" a pro ostatní "velká země někde v Asii". Určitě to ale není "exotika". Opak je však pravdou. Tahle země je totiž tak jiná a pro našince v mnoha ohledech překvapivá, že exotická vám bude připadat hned po přistání. Přinášíme vám pět rad na začátek, aby kulturní šok tolik nebolel a Čínu jste si mohli vychutnat naplno už od první cestovatelské chvíle...

1. Nezdokonalujte se v angličtině

Angličtinu v Číně moc neuvidíte ani neuslyšíteAngličtinu v Číně moc neuvidíte ani neuslyšíte

Někteří turisté, kteří nepoužívají angličtinu v zaměstnání nebo při jiné běžné komunikaci, mají občas tendenci se před cestou do zahraničí v tomto jazyce trochu zdokonalit. Největší chybou ale je mluvit v Číně zcela správně gramaticky.

Jakmile použijete nějaký složitější obrat v jiném než přítomném čase, místní se na vás budou usmívat a vůbec vám nebudou rozumět. Anglicky se domluvíte, pokud zapomenete na gramatiku a budete pouze říkat jednotlivá slova.

Samozřejmě v hotelích nebo na recepcích významných památek se domluvíte o něco lépe, ale například na tržnici, když chcete něco koupit, řekněte jen jedno slovo, a to zboží, o které máte zájem. Cenu vám napíšou na kalkulačce

2. Naučte se běžně smlouvat

Na tržnicích se nebojte smlouvatNa tržnicích se nebojte smlouvat

Ano, je to tak. Smlouvání je sice typické pro arabské země, ale v Číně vám prodejci poskytnou také obrovské slevy, jen se nesmíte bát si o ně říct.

Neplatí to ve velkých obchodních centrech, kde veškeré zboží prochází pokladnami, ale na ulici, trzích či v malých kamenných obchůdcích to možné je.

Když vám prodavač na kalkulačce ukáže například 200, rozhodně neplaťte 200, ale půjčte si jeho kalkulačku a napište 100. A někde kolem 150 se sejdete. Není třeba se toho obávat, prodejci jsou na to zvyklí.

3. Ušetřete si sluneční energii

Smog trápí většinu velkoměstSmog trápí většinu velkoměst

Většina evropských turistů necestuje po čínském venkově, kde je situace úplně jiná, ale naopak jezdí do velkoměst typu Peking nebo Šanghaj. V těchto místech slunce neuvidíte. Světlo tam sice je, v létě i velké horko, ale vlastní slunce je zakryto silným smogem.

Kromě toho se setkáte s neskutečným množstvím aut na silnicích, s čímž souvisí i extrémně problematické přecházení všech ulic. Ti z vás, kteří mají respirační problémy, zřejmě zhoršenou kvalitu ovzduší pocítí okamžitě.

Situace ve městech se pomalu zlepšuje, stále však můžete potkat místní obyvatele s rouškou na obličeji, kteří se tímto způsobem chrání jak proti virové nákaze, tak proti obrovské koncentraci emisí.

4. Před odjezdem si užijte samoty

V Číně se nemusíte bát, že se ocitnete samiV Číně se nemusíte bát, že se ocitnete sami

V některých místech v horách nepotkáte živáčka, ale ve městě zase nenajdete místo, kde byste byli alespoň na chvíli sami. Po ulicích proudí v každou denní hodinu, v omezené míře i noční, nespočetné davy lidí i aut. Vzájemně se spolu s cyklisty a řidiči skútrů proplétají a tvoří z našeho pohledu chaotické situace.

Při chůzi se stále musíte dívat pozorně před sebe, abyste do někoho nenarazili. Když se to stane, tak se nic neděje, je to v podstatě běžné, ale pro našince to bývá nepříjemné. Ať už půjdete kdykoli kamkoli, budete potkávat stovky lidí.

Autobusy či metro, které jezdí ve velmi krátkých intervalech, jsou na naše poměry také dramaticky přeplněné. Pro místní je to ale zcela normální.

5. Zapomeňte na evropskou kulturu a tradice

Zapomeňte na evropské tradiceZapomeňte na evropské tradice

Pokud si chcete udělat výlet do opravdové exotiky a přitom se neobávat o zdraví či dokonce o život, pak je pro vás Čína naprosto ideální. Je to země bezpečná, ale úplně jiná než kterákoliv země v Evropě.

Starší turisté si připomenou 80. léta minulého století tím, že se setkají s dobře známými symboly – srpem, kladivem a rudými hvězdami - a ti mladší se ocitnou v živém muzeu socialismu. Ve městech se navíc setkáte s velkým množstvím uniformovaných policistů či s různými příslušníky armádních složek, které se přesouvají ze základny na základnu.

Kromě toho jsou Číňané dost bezprostřední a když je jim něco k smíchu, smějí se bez jakýchkoli zábran. Celkově jsou mnohem emotivnější než my. Další odlišností je to, že jedí velmi hlasitě a z našeho pohledu nekultivovaně.

Nicméně mají pocit, že žijí v nejlepší zemi na světě, což umocňují i média a všudypřítomné billboardy ukazující dokonalý čínský život.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-rad-na-cestu-do-ciny/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024