Čínské vojenské historické muzeum: ráj pro všechny milovníky vojenství

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 9. 2017 • Přečteno 2484x

Muzeum se nachází ve čtyřech patrech budovy, sbírky jsou umístěny v 10 halách.

Čínských vojenských muzeí je ve světě několik, ale to nejvýznamnější se nachází přímo v Číně, konkrétně na okraji hlavního města Pekingu. Oficiálně se nazývá Vojenské muzeum Čínské lidové revoluce a ukazuje vybavení vojáků lidové osvobozující armády od jejího vzniku až po současné nejmodernější vojenské technologie.

Muzeum je určeno hlavně pro milovníky armády a vojenství, neboť se zde nacházejí opravdové lahůdky, které jinde ve světě nenajdete. Je umístěno v jedné z deseti obrovských budov, které byly postaveny k 10. výročí založení Čínské lidové republiky. Vlastní muzeum potom vznikalo v letech 1958 – 1960.

Unikátní sbírka zbraní

Muzeum se nachází ve čtyřech patrech budovy, sbírky jsou umístěny v 10 halách. Největší z nich je hala, v níž najdete výstavu zbraní. Tato sbírka obsahuje velké množství zbraní vyrobených nejen v Číně, ale v podstatě po celém světě. Pro odborníky mohou být velmi zajímavé např. nože, z více sofistikovaných potom děla, tanky, obrněné transportéry, prostředky protivzdušné obrany, tryskáče, rakety, raketomety, dokonce je zde i ukázka letadlové lodi.

Ze zahraničních zbraní jsou největšími lákadly sovětské tanky z 50. a 60. let minulého století s tím, že některé z nich čínská vláda zakoupila a některé dostala darem. Součástí sbírky zbraní je i vojenská výzbroj japonské armády, kterou se podařilo ukořistit v Druhé čínsko-japonské válce (druhé světové), i americké zbraně, které používalo hnutí Kuomingtang v době občanské války mezi tímto hnutím a čínskými komunisty.

Neméně zajímavé jsou zbraně používané jednotkami OSN v korejské válce. Poslední částí této expozice jsou příklady čínského vesmírného programu včetně satelitů či ukázka orbitální stanice.

Čím vás muzeum ještě ohromí?

V muzeu uvidíte spousty exponátuV muzeu uvidíte spousty exponátu

V dalších devíti halách najdete především historické expozice popisující konkrétní války. Tyto sbírky obsahují sochy, mapy, malby, historické fotografie a filmy, eventuálně pamětní desky, nikoli však zbraně používané v těchto válkách. Jedná se o následující historická období – agrární války mezi komunisty a Kuomingtangem v letech 1929 – 1939, obrana proti japonské agresi v období 1937 – 1947, občanská válka v letech 1945 – 1949 a několik expozic ze starší historie.

Mezi ně patří války před obdobím dynastie Čching, expozice nazvaná „Moderní války“, která ukazuje léta 1840 – 1949, dále pak vývoj armády po roce 1949, ukázky čínské účasti v korejské válce, dary čínské armádě od zahraničních armád a vlád a v neposlední řadě sbírka soch a plastik různých historických osobností.

Několik zajímavých čísel

Jedná se o největší vojenské muzeum na území Čínské lidové republiky. Od srpna 1960, kdy bylo zpřístupněno veřejnosti, mělo průměrnou návštěvnost více než 2 miliony návštěvníků ročně. Většina návštěvníků je samozřejmě z Číny, ale můžete zde potkat zájemce o vojenství z celého světa.

Vzhledem k tomu, že od března 2008 je do muzea volný vstup, se od té doby počet návštěvníků zdvojnásobil, bývá jich tedy více než 4,1 milionu ročně. Momentálně však probíhá postupná rekonstrukce všech hal a sbírek, proto se může stát, že když přijdete, budete si moci prohlédnout pouze devět z uvedených deseti hal.

Praktické informace

Velmi dobrou zprávou je, že se při vstupu do muzea stačí prokázat platným průkazem totožnosti (v případě občanů ČR cestovním pasem), na základě kterého obdržíte volnou vstupenku. Některé skupiny návštěvníků (např. fyzicky handicapovaní nebo váleční veteráni) nemusejí čekat frontu a mohou projít zeleným kanálem, kde obdrží vstupenky přednostně.

Budova je otevřena denně kromě pondělí v období duben až říjen od 8:30 do 17:30, v ostatních měsících se muzeum zavírá už v 17:00. Vstupenky je možné vyzvednout maximálně 30 minut před uzavřením. Pro cestu do muzea platí obecná pravidla, která jsou stejná v celé zemi. Je těžké se domluvit a zorientovat se.

Kdo má zájem poznat obyčejný život v pulsující čínské metropoli a neobává se, že se ztratí, může využít linky číslo 1 nebo 9 pekingského metra a vystoupit na stanici „The military museum“. Odtud to není příliš daleko, dokonce se objevují i ukazatele v angličtině.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cinske-vojenske-historicke-muzeum/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024