Palác prince Gonga: skvostná architektura 18. a 19. století a rozsáhlé zahrady v čínském stylu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 9. 2017 • Přečteno 2839x

Roku 1851 získal palác princ Gong, po němž je v současné době pojmenován.

Tento velkolepý palác v současné době slouží jako muzeum a významné turistické místo. Ačkoli se nenachází v centru čínského hlavního města, přesto ho denně navštíví obrovské množství turistů. Ti zde obdivují v první řadě nádhernou architekturu 18. a 19. století a rozsáhlé zahrady v čínském stylu.

Komplex byl původně postaven pro NIohuru Heshena, což byl velký oblíbenec císaře. Později byl ale pojmenován po princi Gongovi, který zde pobýval.

Osobnost prince Gonga

Princ Gong je velmi významnou postavou čínských dějinPrinc Gong je velmi významnou postavou čínských dějin

Yixin, známější spíše pod jménem Gong, pocházel z mandžuské větve dynastie Čching a stal se významným politikem na císařském dvoře. Ačkoli byl až šestým synem svého otce, díky své genialitě byl již v dětství předurčen stát se následníkem trůnu. Žil ve velmi exponovaném 19. století, a proto hrál významnou roli např. při Opiových válkách.

Po Druhé opiové válce roku 1860 jednal se zástupci zahraničních mocností, a dokonce jménem císaře podepsal Pekingskou dohodu. Následně za přispění vdovy po císaři zorganizoval státní převrat. Po tomto puči se stal tzv. princem-regentem. To v praxi znamenalo, že měl práva jako císař, ačkoli jím oficiálně nebyl. Provedl různé reformy a stále měl velký vliv na čínskou politiku.

Ještě v 70. letech 19. století byl předsedou Velkého shromáždění, což byla obdoba parlamentu. Poslední etapa jeho života je poznamenána neshodami s císařem Guangxu a hlavně pak se soudci, kteří měli velmi konzervativní názory. Ztratil tedy přízeň nejdůležitějších představitelů vlády a justice.

Vzhledem k tomu, že po Opiových válkách byla roku 1861 vytvořena pozice Ministra zahraničních věcí, se stal později tímto ministrem, čímž de facto přišel o vliv na císaře. Princ Gong je velmi významnou postavou čínských dějin hlavně díky svým reformám a modernizaci Číny po Opiových válkách v 60. letech 19. století.

Největší zajímavosti o paláci

Jedná se o jeden z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných císařských paláců v celé Číně. Využívalo ho několik císařských rodin, které ho postupně nechávaly upravovat a zvětšovat na současných cca 60 000 m2. Hlavní komplex se nachází na jižní straně areálu, zatímco rozsáhlé zahrady na severní.

Mezi budovami se nachází i několik typických čínských stavení, která se vyznačují speciálním půdorysem i architekturou. Jsou to dvoupatrové domy, které samozřejmě nebyly využívány císařskou rodinou. Dále se zde nachází i budova určená pro pekingskou operu. Některé budovy v současné době slouží jako muzeum.

Palácové zahrady

Vstupní brána do zahradVstupní brána do zahrad

Tak jako u každého císařského paláce (a u čínského zvlášť) musí i zde být rozsáhlé a velkolepé zahrady, nejlépe s rostlinami, které jsou vzácné a nerostou úplně všude. Zahrady u Paláce prince Gonga mají rozlohu 28 000 m2. Na tomto území se nachází  dvacet vyhlídek.

Dále pak zde najdete mnoho klasických čínských zahradních pavilonů. Samozřejmostí jsou umělé kopečky, kameny dovezené od jezera Jinagsu a obrovské množství malých vodních ploch. Jedná se o mimořádnou podívanou nejen pro milovníky přírody.

Historie stavby budovy

Počátek stavby komplexu se datuje k roku 1777 a jak již bylo uvedeno, byl postaven pro prominentního soudce Heshena. Vzhledem k oblibě, kterou u císaře užíval, měl být palác velmi reprezentativní. Roku 1799 se dokonce stal sídlem císařského soudního dvora. V období vlády následujícího císaře byl Heshen obviněn z korupce a byl mu zkonfiskován veškerý majetek, čímž palác přešel do vlastnictví císařské rodiny.

Roku 1851 získal palác princ Gong, po němž je v současné době pojmenován. Roku 1921, po ukončení vlády dynastie Čching, předal Gongův vnuk celý komplex Benediktýnům. Ti investovali nemalé prostředky do přestavby, aby tento areál později mohla využívat Katolická univerzita.

V období kulturní revoluce zde sídlila firma vyrábějící klimatizace. Teprve toku 1982 byl celý komplex zapsán na seznam čínských národních kulturních památek a od roku 1996 je přístupný veřejnosti. Poslední úpravy byly dokončeny před Letními olympijskými hrami v roce 2008.

Praktické informace

Památník v areáluPamátník v areálu

V paláci se nachází několik muzeí zaměřených na historii paláce a období dynastie Čching. Abyste se do areálu dostali, je jako všude v Číně lepší využít nepříliš drahé taxi, neboť orientace v Pekingu je dosti komplikovaná. Dobrodružnější povahy mohou využít pekingského metra, linky číslo 6, vystoupit na stanici Beihai North a vyjít východem B a pokračovat po ulici Longtoujing. Pokud půjdete správným směrem, k paláci dojdete od stanice metra cca za 10 minut. 

Palác je otevřen v letní sezóně denně od 8.00 do 17.00, od listopadu do března pak od 9.00 do 16.00 s tím, že je zavřeno v pondělí. Doporučují se tři typy individuálních prohlídek – hodinová, dvouhodinová a tříhodinová. Základní vstupné činí 40,-CNY, existují slevy pro děti, seniory a studenty. V případě zájmu o prohlídku s průvodcem je vstupné ve výši 70,-CNY.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-prince-gonga/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024