Atlantický festival na Madeiře: Bujaré oslavy s ohňostroji probíhají celý měsíc. Buďte u toho!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8373x

Atlantický festival, to nejsou jen ohňostroje a koncerty klasické hudby.

1 zájezd na téma: Festivaly a svátky – MadeiraZobrazit zájezdy

Víte, že…

V roce 2007 se Madeira dostala do Guinnessovy knihy rekordů? Stalo se tak poté, co u příležitosti oslav příchodu nového roku uspořádala největší ohňostroj na světě.

Jen stěží byste si mohli představit místo, kde by se dal začátek léta přivítat lépe než na Madeiře. Bujaré oslavy tradičně probíhají ne den, ani týden, ale celý měsíc a nesou se ve znamení oslav života ve všech jeho podobách. Nenechte si letos v červnu třaskavou zábavu plnou ohňostrojů a dobré hudby ujít ani vy!

Atlantický festival (Festival Atlântico) – zvlášť oblíbenou kulturní událost, jež probíhá pod záštitou regionálního sekretariátu pro cestovní ruch a kulturu, každoročně navštíví davy lidí, toužících po kvalitní zábavě pro oči i uši.

Když oslava, tak pořádná! Tímto heslem se v červnu očividně řídí celá Madeira. Perla Atlantiku, jak se jí někdy přezdívá, se rok co rok promění v místo plné vzrušujících zážitků. Atlantický festival je zároveň jednou z nejmladších kulturních událostí, které se na Madeiře konají, a vůbec poprvé se odehrál v červnu roku 2002.

Oslava léta v působivých kulisách ostrova

Jazzový festival na MadeiřeJazzový festival na Madeiře

Atlantický festival upoutá dokonalou souhrou tří samostatných událostí: Madeirského hudebního festivalu, mezinárodní soutěže ohňostrojů a vystoupení filharmonických kapel v centru hlavního města, Funchalu (čtěte funšalu). Chybět samozřejmě nemohou ani výstavy, hudební a divadelní pouliční vystoupení aj.

Celý festival je promyšlený do detailu tak, aby ještě umocnil krásu všech architektonických skvostů ostrova. Koncerty klasické hudby se proto konají na několika velmi reprezentativních, efektně působících místech, mezi jinými v budově pevnosti Palacio de Sao Lourenco, v městském divadle Teatro Municipal Baltazar Dias, v krásné budově kulturního centra Casa das Mudas s výhledem na moře, v několika kostelích ve městě Funchal a na mnoha dalších místech.

Kromě klasické hudby se mezi návštěvníky Madeiry zpravidla velké oblibě těší i hudba duchovní, klavírní koncerty, nádherná madeirská hudba atd.

Hudební nabídka na ostrově je velmi rozmanitá, od varhanních koncertů v katedrále Sé, známé svým interiérem z madeirského dřeva, až po koncerty jazzové, které zpravidla probíhají pod širým nebem.

Ohňostroje a hra světel za doprovodu uklidňující hudby

Ohňostrojová showOhňostrojová show

Po dobu čtyř po sobě jdoucích červnových sobot se (nejen) v centru Funchalu odehraje tolik zajímavých věcí, že by stále bylo co plánovat, co objevovat a o čem psát.

Divácky nejpřitažlivější událostí je soutěž s mezinárodní účastí o nejlépe vyvedenou pyrotechnickou show. Místní i turisty láká přibližně dvacetiminutová show, která se koná každou červnovou sobotu večer v přístavu Funchal a která na okamžik rozsvítí noční oblohu a rozzáří celý záliv. Začíná vždy o půl jedenácté v noci ve funchalské zátoce, přírodním amfiteátru, jenž je pro sledování show jako stvořený.

Během čtyř sobot za doprovodu té nejlepší hudby své pyrotechnické umění přihlížejícím divákům představí čtyři různé skupiny ze čtyř různých zemí. Vítězná země je již tradičně zvolena veřejným hlasováním jak prostřednictvím internetu, tak také vhozením lístku do jednoho z boxů umístěných na strategických místech ve městě Funchal.

A že jde opravdu o hodně, o tom nemůže být pochyb! Vítězná země se totiž následně zhostí příprav novoročního ohňostroje, který si každoročně nenechá ujít přinejmenším polovina populace celého ostrova.

Jeden z nejpůsobivějších pohledů na tuto magickou pyrotechnickou show se nabízí z přímořské promenády známé jako Avenida do Mar. Ovšem pro ten vůbec nejhezčí musíte vyplout přímo na moře. Z paluby soukromé plachetnice se na synchronizovanou show nabízí pohled, který z paměti už nevymažete.

Čtení: Zájezdy na Madeiru – srovnání a doporučení

Ať žije řemeslo, auta, třešně a jazz! Pestré léto na Madeiře

Během festivalu se konají dokonalé hodyBěhem festivalu se konají dokonalé hody

Atlantický festival, to nejsou jen ohňostroje a koncerty klasické hudby. O nic menší pozornost by měla být věnována týdnu regionálních uměleckých řemesel, během něhož svůj talent představí žáci a studenti z Madeiry.

Madeira je totiž uměleckými řemesly proslulá po celém světě. Možná jste i vy slyšeli o madeirské ruční výšivce, krajce, nebo třeba o pletení košíků z vrbového proutí… Umělecká díla v tomto období můžete nalézt rozeseta po celém okolí Funchalu.

V červnu se na Madeiře odehrává rovněž vyhlášený třešňový festival (Festa da Cereja). Určitě si dejte na zdraví a dobré trávení skleničku ginja, lahodného a mezi místními velmi populárního višňového likéru podávaného v malých skleničkách, případně v kalíšcích na čokoládu.

Další poutavou událostí, která přitahuje zraky milovníků klasických i historických automobilů z celého světa, je Madeira World Classic Rallye. Účastníci rallye musí úspěšně zdolat trať, jež vede klikatými silnicemi po ostrově.

Na přelomu června a července zase ve Funchalu probíhá jazzový festival a oblibě se těší i festival určený všem milovníkům world music, Antlantic Roots Festival. Zkrátka velmi pestrá nabídka. Vybrali jste si i vy?

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Zájezdy na festivaly a svátky do Portugalska (Madeira)

Madeira ve víru radovánek

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Madeiru na téma: Festivaly a svátky

Zájezdy na Madeiru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/atlanticky-festival-na-madeire/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024