Lávová jezírka na Madeiře: vykoupejte se v netradičních bazénech vulkanického původu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 1. 2020 • Přečteno 16403x

Lávová jezírka jsou unikát, na Madeiře jich najdete ale hned několik. Vytipovali jsme pro vás tři nejzajímavější a podrobně vám je představíme.

Vyberte si z našich 8 zájezdů na MadeiruZobrazit zájezdy

Lávová jezírka s křišťálově průzračnou mořskou vodou jsou jednou z přírodních zajímavostí, které byste si během návštěvy věčně zeleného ostrova, jak se Madeiře přezdívá, rozhodně neměli nechat ujít. 

Stále populárnější ostrov Madeira si zcela právem vysloužil přezdívku perla Atlantiku. Pyšní se totiž nevšedně krásnou přírodou, které dominují husté vavřínové lesy protkané nekonečnými levádami, zelení pokryté horské hřebeny, majestátní skalní útesy a pestrobarevná exotická květena.

Je rájem pěších turistů, kteří se mohou toulat podél pobřeží nebo zdolávat vrcholky hor, z nichž se naskýtají úžasné výhledy na pohádkovou krajinu. 

Ostrov věčného jara, jak se Madeiře také přezdívá, navíc láká na celoročně stabilní „jarní“ teploty, které se vlivem oceánských větrů, teplého Golfského proudu a vysokých hor v létě pohybují maximálně okolo příjemných 25 °C a v zimě klesají pouze k 17 °C.

Teplota oceánu bývá zpravidla jen o pár stupňů nižší a příznivé podmínky tak po většinu roku přímo vybízejí ke koupání, které ale na mnoha místech komplikují silné vlny. Pokud zrovna nepatříte mezi milovníky rozbouřené hladiny, ale přesto byste si chtěli dosyta užít slané mořské vody, navštivte některé z oblíbených lávových jezírek.

Tak trochu jiné koupaliště…

Do bazénů postupně přitéká mořská vodaDo bazénů postupně přitéká mořská voda

Nejedná se o jezírka plná žhavé lávy, jak by se z názvu mohlo zdát, ale o přírodní vodní plochy, které vznikly mezi lávovými kameny na pobřeží ostrova. Ostrov Madeira (a potažmo celé souostroví) vznikl sopečnou aktivitou před zhruba 5 miliony let.

V průběhu historie se erupce opakovaly a láva při nich stékala přímo do oceánu, kde vlivem povětrnostních podmínek utuhla ve vulkanickou horninu (tzv. vulkanit). Vulkanit dnes tvoří přirozené stěny bazénů, které po menších či větších stavebních úpravách slouží k vodním radovánkám. 

Do bazénů postupně přitéká mořská voda, která se pod slunečními paprsky ohřívá na velmi příjemnou teplotu. Tu a tam se s větší vlnou do jezírek dostanou i menší ryby nebo krevety, a tak nebuďte překvapeni, když vám zrovna proplují pod nohama.

Lávových jezírek najdete na Madeiře nespočet, většinu z nich pak v severní části ostrova, kam během poslední erupce před 6500 lety stekla většina lávy. Pojďme si představit ta nejkrásnější a nejoblíbenější z nich!   

1. Porto Moniz: pro děti i dobrodruhy

Porto MonizPorto Moniz

Městečko Porto Moniz leží zhruba 70 km severozápadně od hlavního města Funchal a pro svou malebnost i bohaté vyžití je žádanou dovolenkovou destinací. Na jeho území se nachází hned dvě lávová jezírka.

V západní části zálivu najdete to vůbec nejznámější – Přírodní bazény Porto Moniz (Piscinas Naturais do Porto Moniz). Rozsáhlý komplex disponuje třemi upravenými bezbariérovými bazény, včetně bazénku pro děti. Komplex je plně vybavený, můžete si zde zapůjčit lehátka a občerstvit se v malém snack baru. Za vstup zaplatíte symbolických 1,5 eura. 

Jen o pár desítek metrů dál pak najdete bazény Cachalote (Piscinas Naturais do Cachalote). Ty jsou o poznání divočejší, terén není dostatečně zpevněný, a proto se zde nedoporučuje návštěva s malými dětmi.

Na oplátku ale bývají vylidněnější a nabízí daleké výhledy na oceán i na skalnaté pobřeží. Vstup je zdarma. U Cachalote sídlí vyhlášená stejnojmenná restaurace, kde můžete ochutnat především čerstvé ryby a mořské plody. Navštívit můžete také sousední mini akvárium.  

Čtení: Zájezdy na Madeiru – srovnání a doporučení

2. Seixal: s výhledem na Nevěstin závoj

SeixalSeixal

Necelých 10 km od Porto Moniz leží obec Seixal, která je často označována za vůbec nejkrásnější zákoutí severního pobřeží. Černá písečná pláž a vysoké útesy prorostlé tropickou zelení vybíhají z azurově modrého oceánu a člověk snadno nabyde dojmu, že se ocitl v ráji.

Třešničkou na dortu jsou pak úchvatné výhledy na vodopád Véu da Noiva (česky známý jako Nevěstin závoj), který stéká ze skalního útesu přímo do moře.

I v Seixalu se můžete svlažit v jezírku s křišťálově čistou vodou (Piscinas Naturais do Seixal), kochat se vší tou krásou okolo a popíjet u toho něco dobrého z plážového baru. Vstup do bazénu je zdarma.  

3. Doca do Cavacas: pozdravy slunci 

Doca do CavacasDoca do Cavacas

Přírodní bazény najdete také v jižní části ostrova, třeba přímo v hlavním městě Funchal. Zdejší Doca do Cavacas (dříve známé jako Poça do Gomes) je rozlohou jen velmi malé jezírko, zato z něj ale můžete pozorovat překrásné západy slunce, proslulou oblázkovou pláž Formosa a útes Cabo Girão s prosklenou vyhlídkovou plošinou.

Po schodech se od bazénu dostanete také přímo do oceánu, kde si za příznivého počasí můžete parádně zaplavat. Komplex je plně vybaven a vstupné činí 2 eura.  

Lávových jezírek je podél madeirského pobřeží opravdu mnoho. Řada z nich je součástí soukromých rezidencí, a tak se klidně může stát, že podobný přírodní úkaz na vás bude čekat právě ve vašem ubytování.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Portugalsko (Madeira)

Exotika? Jedině Madeira

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů na Madeiru

Zájezdy na Madeiru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lavova-jezirka/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024