10 důvodů, proč navštívit údolí řeky Douro: nechte se svést portským i krásou místní přírody

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 8. 2017 • Přečteno 10712x

Nádherná příroda, skvělé víno, milí lidé a úžasné scenérie. Jakoby se v údolí řeky Douro sešlo to nejlepší z celého Portugalska.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do PortaZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Zaplujte mezi místní quintas – statky s vinohrady. Stačí následovat tzv. „vinařskou stezku za portským“ (portugalsky Rota do Vinho do Porto). 

Jak si vychutnávat putování po údolí řeky Douro tak, abyste měli jen jediné přání – ať to trvá co nejdéle? Stačí si nalít pravé portské přímo od vinaře, přihlížet tradičnímu zpracování hroznů či výrobě korkových zátek nebo pobýt v romantickém Portu. Rázem pochopíte, proč o této destinaci tolik lidí básní. Přinášíme deset důvodů, které vás přimějí zarezervovat si letenku do Portugalska hned, jak dočtete.

1. Poznáte jednu z nejstarších vinařských oblastí

Region DuoroRegion Duoro

Psal se rok 1756, když se Douro stalo 3. nejstarším chráněným vinařským regionem (starší jsou jen regiony Chianti v Itálii a Tokaji v Maďarsku). Přispěl k tomu tehdejší premiér Sebastião José de Carvalho e Melo, markýz de Pombal. Region Douro je rozdělen na tři subregiony, pro které je typická rozdílnost počasí i sociální a ekonomická situace místních.

Dnes má tento vinařský region 250 000 hektarů, přičemž k pěstování vinné révy je využívána přibližně desetina půdy. Samotnému pěstování se tu věnuje na 25 000 vinařů. V roce 2001 se tato vinorodá oblast, táhnoucí se od východních hranic se Španělskem přibližně 100 kilometrů na západ, dostala na seznam chráněných oblastí UNESCO.

2. Ochutnáte hříšně sladké portské

Ochutnávka portskéhoOchutnávka portského

Co by to bylo za plavbu po Douru bez ochutnávky věhlasného portského vína? Tento rituál, jenž zaměstnává oči, nos i ústa, jednoduše nesmí chybět. A jelikož označení „pravé portské víno“ smí nést pouze to z majestátních strmých svahů v údolí řeky Douro, můžete si tak být naprosto jisti, že se vám tu dostane toho nejlepšího vína s dlouhou a fascinující historií.

Víno se v tomto vinařském kraji vyrábí už dlouhá dvě tisíciletí. V podstatě je to právě kombinace specifického klimatu, půdy, odrůd vinné révy a vinařského umu, jež dala vzniknout tomuto unikátu. Tou nejkvalitnější variantou portského, tj. alkoholizovaného vína, je tzv. vintage, které obsahuje hrozny z jediné sklizně během nejlepších let úrody.

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

3. Sortiment místních vinařů je mnohem širší…

V Portu ochutnejte různá vínaV Portu ochutnejte různá vína

Národní portugalský obyčej, pití věhlasného portské vína, jistě znají zapálení čtenáři z knih o staré dobré Anglii. I samotné údolí Douro vděčí za svou slávu vynalézavosti Angličanů. Byli to právě oni, kdo víno pěstované v horní části řeky převáželi na lodích až do Porta a následně do Británie.

Víno se však cestou po moři kazilo, a proto do sudů s vínem začali přilévat brandy. Tím vlastně dali vzniknout fortifikaci vína neboli procesu, kdy se víno obohacuje o alkohol, sladidla či jiné látky. Ochutnat můžete bílé portugalské víno, například ve formě tzv. Vinho Verde. To se pije z keramických kalíšků, do nichž se nalévá z výšky, aby pozbylo přebytečných bublinek.

4. Načerpáte inspiraci v podivuhodně krásném Portu

PortoPorto

Všem romantickým duším doporučujeme navštívit portugalské město Porto v ústí řeky Douro. Kdo Porto jednou navštíví, nezapomene na něj do konce života. Člověk tu má možnost potkat ochotné, vstřícné a usměvavé lidi, a navíc tu servírují výborné jídlo za ceny příznivější než v Lisabonu.

Doporučujeme zaplout do spleti úzkých a křivolakých uliček a po boku místních chvíli vysedávat po kavárnách. Nechte si nalít oblíbené portské víno a zaposlouchejte se do nostalgického fada (tklivých portugalských šansonů). Až vás kavárny omrzí, vyrazte třeba na kolo. Projeďte se po pobřeží a nadýchejte se svěžího vzduchu. Nebo se svezte historickou tramvají.

Tip pro vás…

Máte rádi Harryho Pottera? V tom případě musíte zavítat do jednoho z nejkrásnějších knihkupectví na světě. Čarokrásný interiér slavného, 110 let starého knihkupectví Lello s točitým schodištěm totiž posloužil jako filmová kulisa pro bradavickou knihovnu.

5. Zavítáte do malebných vesnic usazených mezi horami 

Castelo RodrigoCastelo Rodrigo

V půvabné vesnici Castelo Rodrigo z 12. století, usazené vysoko v horách nad řekou Douro, najdete oku lahodící kombinaci olivových hájů, divoké levandule a sluncem prohřátých vinic. Dopřejte si pocit, že jste vstoupili na místo, kde nikdo nikam nespěchá, a ztratili se v něm. Dopoledne si dejte si šálek dobré kávy a na oběd třeba čerstvě ulovenou rybu.

Před večeří si projděte okolí vesnice, jež čerpá z půvabu starých dobrých časů. Obhlédněte starobylé dlážděné uličky i vstupní brány, zajděte se podívat do staré židovské čtvrti… Nejkrásnější bývá Castelo Rodrigo na jaře, kdy na středověkých zdech rozkvetou popínavé vistárie s dlouhými hrozny fialových květů a pole nad vinohrady pokryjí koberce divoce rostoucích květin v nepřekonatelných barvách.

6. Stanete se na malou chvíli poutníkem

LamegoLamego

Na své si v jednom z nejkrásnějších údolí na světě přijdou jak ti, kdo hledají klid a romantiku, tak ti, které jako magnet přitahují poutní místa plná mystérií a příběhů. Abyste si oblíbili Lamego, nemusíte být věřící. Stačí milovat umění a dobré jídlo a pití. To, co místní uzená šunka a klobásy slibují vzhledem a vůní, totiž skutečně splní svou chutí.

Hlavním trumfem Lamega je majestátně položená poutní svatyně – Nossa Senhora dos Remédios, tyčící se ve výšce 600 metrů. Z města se k ní dostanete po historickém barokním schodišti se 686 schody. Po vzoru kaple Bom Jesus u Bragy ji zdobí kapličky, fontány a plastiky po obou stranách. Ve městě je i muzeum, kam si můžete zajít prohlédnout sochy a nábytek s náboženskou tematikou, sarkofágy či sbírky vlámských tapisérií.

7. Užijete si všudypřítomné scénické výhledy

Řeka DuoroŘeka Duoro

Inspiraci pro vaše prázdninové fotoalbum vám může poskytnout třeba projížďka lodí nebo vlakem, jehož trasa přesně kopíruje břeh Rio Douro. Skoro až budete mít pocit, že si můžete prsty pohladit její hladinu. Jedinečný výhled na řeku Douro se vám naskytne také v Portu, jemuž je řeka odnepaměti „chlebodárcem“. Právě po Douru totiž k místním připlouvaly sudy portského vína.

Údolí Douro je pro všechny nadšené fotografy doslova rájem. Mějte fotoaparát stále při ruce a pokuste se zachytit soustředěné rybáře. Potěšte své oko pohledem na stráně pokryté nádhernými zelenými vinicemi i na holé skály, olivové háje, malebné domky, přívětivá nádraží pokrytá tradičními kachličkami různých vzorů a barev i přehradní nádrže s výletními loděmi. Řadu oblastí dokonce najdete na seznamu světového dědictví UNESCO.

8. Vyzkoušíte si šlapání hroznů bosýma nohama

Šlapání hroznůŠlapání hroznů

Jak se vyrábí pravé portské? A proč se mu někdy říká „sešlapané“? Odpovědi na tyhle otázky vám poskytnou ve vybraných quintách. Alespoň v těch, kde dodnes sešlapávají hrozny vinné révy v kamenných kádích tak dlouho, dokud se z nich neuvolní lahodná šťáva. Jedině tak totiž získá portské svou mimořádnou kvalitu. K výrobě se běžně používá na 50 různých odrůd.

Chcete si šlapání vína v tzv. lagarech sami vyzkoušet? Pak se připravte na opravdovou dřinu. Aby byly hrozny vylisovány co nejšetrněji, přicházejí na řadu dlouhé hodiny rytmického a velmi nudného šlapání holýma nohama. Na druhou stranu nemusíte podstoupit žádný speciální očistný rituál. Stačí se zout, vyhrnout nohavice pěkně vysoko a jít na věc.

9. Zamilujete si portugalskou kuchyni

FrancesinhaFrancesinha

Je dobré jídlo přesně tím, co vám dělá dobře? Pak se připravte na opravdové hody. Portugalci jídlo milují a přistupují k němu jako k významnému rituálu. Mnozí o portugalské kuchyni dokonce hovoří jako o jedné z nejbohatších a nejchutnějších na světě. Na talířích nesmí chybět široký výběr masa, dary moře, ryby, rýže, zelenina, brambory…

Až budete v Portu, rozhodně nezapomeňte ochutnat „Malou Francouzku“. Neodjíždějte, aniž byste ochutnali jedno z nejznámějších jídel, zvané Francesinha. Tento velký sendvič politý omáčkou tajné receptury obsahuje 4 druhy lahodného masa (klobásu, portugalský uzený salám linguica, vepřovou pečeni a steak). Ve městě Matosinhos si dejte pořádnou rybu a v Lamegu pečené jehněčí.

10. Najdete tu samé milé a usměvavé lidi

Portugalci jsou moc milí a přátelštíPortugalci jsou moc milí a přátelští

Portugalci v sobě svůj jižanský temperament nezapřou. Dovedou být hlasití a při rozhovoru s oblibou gestikulují. Ale co je nejdůležitější, jsou velmi přátelští, příjemní a ochotní. A ani lidé z této slavné vinařské oblasti nejsou výjimkou. I když tvrdě pracují, aby udrželi svou historii a dědictví naživu, úsměv z tváří se jim vytrácí jen zřídkakdy.

I během chladnějších měsíců, kdy všechny vesnice osiří, vás přivítají s otevřenou náručí. V létě s nimi můžete oslavovat život během nejrůznějších svátků a poutí, kde nesmí chybět tradiční hudební program ani výborné jídlo a pití.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Portugalsko (Porto)

Za hranice Lisabonu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Porta

Zájezdy do Porta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-udoli-reky-douro-nechte-se-svest-lahodnym-portskym-i-krasou-mistni-prirody/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024