Květinový festival na Madeiře: Jak na ostrově zázraků slaví velký den?

Petra Bujoková Petra Bujoková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21161x

Květinový festival na Madeiře je největší slavností ostrova.

4 zájezdy na téma: Festivaly a svátky Zobrazit zájezdy

Ostrov Madeira je v každém ročním období přírodním unikátem. Díky srážkám, které jsou vysokými horami zadržovány a zavlažovacími kanály – tzv. levádami – rozehnány po zbytku území, se může ostrov pyšnit pestrobarevnou škálou tisíce druhů rostlin po celý rok. Turisticky nejatraktivnějším obdobím je ale týden okolo světoznámého festivalu květin. Čím je tak výjimečný? 

Madeira je součástí Makaronesie, což jsou sopečné ostrovy rozeseté v Atlantickém oceánu. Zde je největší výskyt endemických rostlin v Evropě. V dobách osídlování Madeiry sem navíc Portugalci dováželi exotické rostliny z různých svých kolonií ve světě.

Taktéž Angličani, většinou obchodníci s vínem, kteří si z ostrova chtěli udělat doslova ráj na zemi, se předháněli v tom, kdo bude mít exotičtější zahradu. Díky místnímu klimatu se zde daří snad i té nejurputnější rostlince a věřím, že by tu snad i strom vyrostl z kousku kůry...

Celé stromy borůvek

Ne malé keříky, ale celé stromy borůvekNe malé keříky, ale celé stromy borůvek

Projížďkou po ostrově vás budou v příkopech znovu a znovu udivovat bílé a modré kalokvěty, o kus dále zase obrovité hortenzie, kaly, protea aj.

V eukalyptových lesích si můžete nasbírat voňavé plody podobné žaludům, v horách narazíte na obrovité keře borůvek a vůbec, snad ke všem rostlinám lze dodat přívlastek „stromovitý“. Ať už jsou to stromovité kapradiny, stromovité konvalinky, stromovité vánoční hvězdy či již zmíněné stromovité borůvky. To, co u nás s bídou vypěstujete, na Madeiře dosahuje obrovských rozměrů.

Orchidejová velmoc

Orchideje na Madeiře pěstují, ale potkáte je i ve volné příroděOrchideje na Madeiře pěstují, ale potkáte je i ve volné přírodě

Madeira je nevětším vývozcem orchideí na světě a peníze z nich jsou slušným příjmem do státní kasy. Při našich toulkách ostrovem zavítáme také do jedné ze zahrad orchideí, kde se mísí jedinečné vůně každé z nich s barvitostí a různými tvary jejich květů.

Velká vzácnost jménem vavřín

Kolem levád je obzvláště zelenoKolem levád je obzvláště zeleno

Rovněž se projdeme vavřínovým lesem – nikde na světě už nenaleznete tolik vavřínů na jednom místě jako tady. Pokrývají 150 km2 plochy ostrova.

Obzvláště na jaře je Madeira typická svým kontrastem. Příroda se probouzí a nabízí nepřebernou škálu barev. Velkou roli zde hrají také úžasné mraky, putující den co den kolem ostrova a ač je budete stokrát fotit, nikdy nebude vaše fotka stejná.

Čtení: Zájezdy na Madeiru – srovnání a doporučení

Když ostrov žije festivalem...

Festivalu se účastní celé rodinyFestivalu se účastní celé rodiny

Právě v období jara probíhají v každé vesnici přípravy na největší slavnost v roce – květinové slavnosti. Ženy šijí květinové obleky, děti ve školách nacvičují program do průvodu a muži staví alegorické vozy.

Na slavnosti se mezitím sjíždí turisté z celého světa, na ostrově je vyprodáno snad do posledního lůžka, ale ani tak nemáte pocit přelidnění.

Připlouvají velké zámořské lodě, jež většinou zakotví na jednu noc a jedou dál. Hotely se předhánějí v květinové výzdobě, vstupní koberec je nahrazen čerstvými květy a člověk má až pomalu strach se pohnout, aby něco nezničil.

Staví Zeď naděje

Nádherně zdobené alegorické vozy připomínají hrdost obyvatel MadeiryNádherně zdobené alegorické vozy připomínají hrdost obyvatel Madeiry

Ulice hlavního města Funchal jsou plné vůní, obchůdky soutěží o nejhezčí výzdobu, tu a tam narazíte na folklorní vystoupení a na radničním náměstí se začíná stavět „Zeď naděje“. Přicházejí děti z celého ostrova, aby na tuto zeď položily kytku a tím vyjádřili naději pro lepší svět.

Ten největší humbuk ovšem vrcholí v neděli velkým květinovým průvodem. Má zde zastoupení snad každá vesnice z ostrova a lidé předvádí to, co již několik měsíců připravovali. Turisté vytvoří asi 2 kilometry dlouhý špalír, každý se chce „nacpat“ do první linie a pořídit tak ty nejlepší záběry.

Průvodem až na dno svých sil

Ve velkém vedru je celodenní veselí vyčerpávajícíVe velkém vedru je celodenní veselí vyčerpávající

Průvod začíná, hraje jak živá, tak reprodukovaná muzika, každá skupinka předvádí své nacvičené číslo. Zpočátku jsou všichni rozesmátí, plní energie, ale ke konci průvodu, obzvlášť, panuje-li velké vedro, už síly docházejí. Děti usínají maminkám v květinových kočárcích, ty větší už jen tak lehce poskakují namísto dlouho trénovaných tanců. Přísun tekutin je čím dál vyšší.

Ač se na tento průvod všichni nedočkavě těší, zřejmě jsou nakonec rádi, že už to mají za sebou.

Pestrobarevné kostýmy jsou propracované do detailuPestrobarevné kostýmy jsou propracované do detailu

V pondělí se Madeira opět dostává do zaběhlých kolejí, lidé jdou do práce, květy z ulic pomalu mizí, turisté pozvolna odjíždějí a na ostrově plném květin začíná opět panovat poklidná idylická atmosféra.

Petra Bujoková

Petra BujokováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Vyhledávám dobrodružství. A mé zájezdy plují na podobné vlně.

Zájezdy na festivaly a svátky

Slavnostní a festivalové

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na téma: Festivaly a svátky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. června

Portugalsko (Madeira)

Exotika? Jedině Madeira

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů na Madeiru

Zájezdy na Madeiru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kvetinovy-festival-na-madeire/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024