Besakih: místo, kde na Bali sestupují k lidem bohové

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 8. 2019 • Přečteno 7039x

V areálu naleznete na 22 chrámů roztroušených v džungli na ploše 3 kilometrů čtverečních.

Vyberte si z našich zájezdů na BaliZobrazit zájezdy

Projíždíme krajinou zelených rýžových polí. Nad indonéskou pahorkatinou se lehce vznáší shluk ranní mlhy a dýmu z ohňů. To vše prosvicují první sluneční paprsky nového dne. Dnes míříme na magické místo, které najdeme pod jedním z nejposvátnějších míst ostrova Bali.

Směřujeme pod nejvyšší horu Bali, pod Gunung Agung. Tam, kde v jejím stínu pyšně shlíží na celý ostrov největší chrámový komplex ostrova, Besakih.

Chrámový komplex jako soubor 22 chrámů

Užijte si procházku kolem chrámůUžijte si procházku kolem chrámů

V areálu naleznete na 22 chrámů roztroušených v džungli na ploše 3 kilometrů čtverečních. Největším chrámem komplexu je Pura Penataran Agung, který je postaven na sedmi stupňovitých terasách. Celkově je tvořen více než padesáti budovami, které mají různé ceremoniální účely a jsou zasvěceny různým bohům. 

Pokud však nejste opravdu hluboce věřící a nemíříte se sem v sarongu modlit či položit své obětiny, do vnitřních prostor chrámů vstoupit nesmíte. Budete se však moct nekonečně dlouho procházet po upravených cestičkách mezi různě rozesetými chrámy.

Ale i tak přes obvodové zídky a brankami do chrámů se vám naskytne úctyhodná podívaná. Kromě architektury, tak typické pro balijský hinduismus, tu spatříte hlavně lidi. Lidé jsou tu ve své víře pokorní, mírní a hluboce věřící. Věří nekomplikovaně a jednoduše v síly přírody a bohů, kteří jsou prostě buď dobří, nebo zlí.

Pozor však na vtíravé místní průvodce, kteří se vás budou snažit přesvědčit, že bez jejich doprovodu do areálu nesmíte.

Blízkost činné sopky je magickým místem

Místo je právem považováno za magickéMísto je právem považováno za magické

Pravděpodobným zakladatelem chrámového komplexu je Sri Markandeya. Kněz, který přišel se skupinou přistěhovalců z východní Jávy v 8. století. V místech pod největším vulkánem ostrova nalezli megalitické pozůstatky významného náboženského centra. Na severu komplexu tak můžeme ještě dnes spatřit u Chrámu vzpřímeného kamene pozůstatky těchto staveb rozesetých kolem ústředního kamene.

Nedaleko odsud, věrni náboženským tradicím, noví osadníci vykonali své obřady, zakopali pět kovů a položili základy chrámu Pura Besakih. Aby si i oni zachovali přízeň bohů. Dodnes tento obřad Balijci dodržují při zakládání nových chrámů. Potomci těchto prvních osadníků zde začali zakládat své chrámy. Od 10. století téměř každý vládce oblasti přispěl svým malým chrámem.

Uvádí se, že někdy na začátku 11. století zde proběhl kremační ceremoniál královny Mahendratty, který se stal pramenem legendy o Rangdě, která je jedním ze základních příběhů Bali.

Rangda jako symbol magie Bali

Maska RangdyMaska Rangdy

Podobu královny čarodějnic Rangdy najdeme na Bali na každém kroku. Místní nám ji představují v tanečních dramatech, v chrámech, na malbách i na batikách. Poznáte ji bezpečně. Roztřepané různě barevné vlasy, z kterých šlehají plameny, obrovské tesáky a nehty, a hlavně… vypoulené oči.

Tělo oblečené v roztrhané košili. Pro Balijce zosobňuje sílu zla, smrti a zničení. Pravděpodobně jejím předobrazem byla skutečná princezna Mahendratta, která praktikovala čarodějnictví. Byla proto svým mužem vyhnána do lesů, odkud kula pikle a sesílala zlo na celý ostrov, včetně svého manžela a syna.

Nakonec byla díky vysokému nasazení místních svatých mužů přemožena a zničena. Dodnes místní věří, že se s jejím zlem můžeme setkat i během divadelního představení, proto každé z těchto představení začínají obětováním a modlením. 

Magičnost místa stále sílí

Magická síla je stále většíMagická síla je stále větší

Počet chrámů a obřadních míst v průběhu dějin neustále rostl. Místní totiž věří, že právě zde k nim bohové sestupují z hory, aby s nimi komunikovali a vykonali vše, co je potřebné. Proč? Může za to totiž magičnost místa, kde se komplex nachází. Totiž na úpatí stále velice činného vulkánu.

Zemětřesení je tu doslova na denním pořádku. Aktivita vulkánu více než pravděpodobná. Za pozornost stojí zemětřesení v roce 1917 a 1963, kdy byly poškozeny téměř všechny budovy. Chrámový komplex je tak v podstatě stále potřeba rekonstruovat, a tím vzniká neuvěřitelná směsice architektonických slohů různých období.

Vždy se ale něco přistaví, tak jako například pohodlná silnice, díky které může toto místo navštívit každý, kdo chce jeho magičnost načerpat.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/besakih/Doporučujeme z Indonésie

Nejnovější z IndonésieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024