Denpasar: vstupní brána na ostrov Bali

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 5. 2019 • Přečteno 7263x

Denpasar, vstupní brána k Bali, je bezmála miliónové město, které koloniální cestovatelé znali pod názvem Badung.

Vyberte si z našich zájezdů na BaliZobrazit zájezdy

Koupíte-li si cestu na Bali, budete mít na letence jako místo příletu napsáno Denpasar, i když geograficky nakonec přistanete v Kutě. Denpasar je hlavním a správním městem tohoto hinduistického ostrova.

Místo, kde všichni mířící na ostrov přistanou a rychle ho opouští za jinými balijskými atrakcemi. Ale je to škoda. Denpasar má jistě co nabídnout, i kdybyste tu měli strávit třeba jen část dne a po městě se alespoň trochu projít.

Denpasar, vstupní brána k Bali, je bezmála miliónové město, které koloniální cestovatelé znali pod názvem Badung. V překladu prý znamená „hned vedle tržiště“. Správním a hlavním městem ostrova se stalo toto místo až po odchodu Holanďanů v roce 1949 a bylo přejmenováno právě na dnešní Denpasar.

Kolem náměstí Puputan

Náměstí PuputanNáměstí Puputan

Město je to poklidné, obzvláště ve srovnání se sousední turistickou Kutou, plnou batůžkářů a surfařů.

Veškerá cestovatelsky zajímavá místa najdete kolem náměstí Puputan. Samotný pojem „puputan“ je pro Balijce nesmírně citlivým tématem. Slovo puputan je pojmem označujícím rituální hromadnou sebevraždu, kterou Balijci spáchali na několika místech ostrova, než aby se poddali holandským kolonialistům.

Právě zde, v tehdejším Badungu, v roce 1906 spáchalo masovou sebevraždu rituální dýkou kris několik stovek místních. Událost připomíná obrovská bronzová socha umístěná v severní části náměstí.

Z náměstí je hlavní vchod do Balijského muzea, které rozhodně stojí za návštěvu. Je dokonce uváděno jako největší turistická pamětihodnost Denpasaru. Kromě toho, že je umístěno v nádherném areálu ukazující balijskou architekturu chrámů a paláců, je i expozice poměrně rozsáhlá. Naleznete zde spoustu etnografických exponátů, které se začaly sbírat ve 30. letech 20. století.

Kousek od Balijského muzea se skromně schovává hlavní hinduistický chrám Pura Jagatnatha. Občas zde cestovatelé mohou narazit na velice emocionální hinduistické obřady.

Na severu náměstí je možné nahlédnout do zahrad areálu, kde žije místní guvernér.

Město tržišť

Které tržiště si vyberete Vy?Které tržiště si vyberete Vy?

Denpasar vždy byl, a tradici drží i do dnešní doby, městem tržišť. Naleznete zde několik míst, kde jsou vystavěny několikapatrové budovy, které slouží jako velkosklady pro turistické suvenýry. Jsou zde ale i místa, kde obchodují místní mezi sebou s veškerým zbožím, které vás napadne. Látkami počínaje, živými zvířaty konče.

Ve městě najdete samozřejmě mnoho restaurací, místních i západních obchodů, stejně jako warungů, místních stravoven, či nepřeberné množství amerických stravoven a kaváren s rychlým občerstvením.

Téměř srostlý je Denpasar s nedalekou Kutou, nejturističtějším místem ostrova. Místem nejlepších vln pro začínající surfaře…

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/denpasar/Doporučujeme z Indonésie

Nejnovější z IndonésieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024