Chrám Uluwatu: svatyně na skále je nejkrásnější při západu slunce při zpěvu a tanci Kecak

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 5. 2019 • Přečteno 4585x

Návštěva chrámu Uluwatu je jedním z top zážitků, který si můžete na Bali dopřát.

Vyberte si z našich zájezdů na BaliZobrazit zájezdy

Na samém jihu Bali, tam, kde se údajně vlévá Pacifik do Indického oceánu nebo možná obráceně, shlíží ze skalního ostrohu hinduistický chrám Uluwatu. Říká se mu opičí chrám – podle velkého množství vyskytujících se opic a podle legendárního opičího tance Kecak.

Hinduistický chrám Pura Luhur Uluwatu je jedním z nejposvátnějších, ale i nejnavštěvovanějších chrámů ostrova. Byl postaven někdy v 10. století na téměř 70metrových útesech nad oceánem. Podle pověsti jsou skaliska, na kterých chrám stojí, zkamenělou lodí bohyně moří Dewi Danu.

Do typicky dřevěného chrámu se vstupuje skrze okřídlenou bránu, což je typický architektonický prvkem balijských chrámů. Procházkou skrz zalesněný park, plný drzých opic z rodu makak, se dojde až na samotné útesy, odkud se otevře pohled na širý oceán.

Chrám je vzdálen jen asi 30 kilometrů na jih od turistického centra Kuta a hlavního města Denpasar. Je proto velmi navštěvovaným chrámem. Nejvíce lidí sem pravidelně zamíří v době západu slunce. Je odsud totiž nejen nádherný výhled na slunce koupající se ve večerním oceánu, ale hlavně se tu denně odehrává představení jednoho z typických balijských tanců Kecak.

Rituální Kecak neboli opičí tanec

Rituální KecakRituální Kecak

Zachovávání starých tradic je Balijcům vlastní. Jejich součástí každodenního života jsou náboženské obřady, obětování bohům, hudba, tanec a posvátné rituály. Mezi rituální tance, jejichž představení si můžete dopřát hlavně v oblasti kulturního Ubudu, patří i opičí tanec Kecak (opice). Ten si naopak můžete užít zde při západu slunce na břehu oceánu. Zpracování tohoto tanečního představení vypráví příběh z hinduistické Rámájany, poprvé se prý tančil už v roce 1930.

Představení má pět dějství, není použit jediný hudební nástroj a počet herců se pohybuje mezi třiceti až padesáti muži.  Uvádí se, že výjimečně i sto mužů. Muži většinou sedí v kruhu a za věčného opakování „cak, cak, kecak“ dostávají sebe a pomalu i diváky do zpomaleného téměř hypnotizujícího tempa.

Všude voní tyčinky, tempo se zrychluje, slunce zapadá, přichází tma… A to vše na pozadí hinduistického chrámu Uluwatu. Po skončení představení tance Kecak je divákům většinou nabídnuto i představení tzv. ohňového tance, kdy je tanečník uveden do transu a pak tancuje na zapálených slupkách kokosu.

A oč v eposu Rámájany jde?

A co říká legenda?A co říká legenda?

Jako většinou v každé z lidských legend, báchorek, pohádek a eposů jde o lásku. Princ Ráma, dědic trůnu, žije se svou ženou Sitou a bratrem Laksamanou ve vyhnanství v lese. Krásná Sita se ale líbí i králi démonů, obrovi Rawanovi. Jednoho dne se mu podaří lstí Situ unést. Ráma jako statný chlapík a muž činu se chopí iniciativy a jde Situ osvobodit. V boji s Rawanou mu pomáhá velká opičí armáda vedená opičím vůdcem Hanumanem. Rámájana, a tak i tanec Kecak, vypráví o mnoha bitvách, než se podaří Rawanu zabít a osvobodit krásnou Situ.

V eposu vystupuje mnoho známých postav z hinduistické mytologie. Kromě vůdce opic Hanumana, například pták Garud, údajně pisatelé situovali děj tohoto eposu do jižní Indie a Rawanovo království, kam byla Sita unesena, na Srí Lanku.

Návštěva chrámu Uluwatu je jedním z top zážitků, který si můžete na Bali dopřát. Dobrou zprávou je, že Bali je i vstřícné k turistům cenou vstupenek, a tak si můžete snadno dopřát každou podívanou, která se vám tu nabízí.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-uluwatu/Doporučujeme z Bali

Nejnovější z BaliZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024