Lembongské ostrovy: šnorchlovací ráj pod stratovulkánem pod rouškou legendy o tesákovi

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 7. 2019 • Přečteno 2697x

Souostroví tvoří tři ostrovy. Nusa Lembongan, Nusa Ceningan a Nusa Penida.

Vyberte si z našich zájezdů na BaliZobrazit zájezdy

Bali, ostrov bohů utopený na hranici Pacifiku a Indického oceánu. Poklidná hinduistická atmosféra sem láká každoročně miliony turistů, kteří zůstávají delší či kratší dobu. Kromě atmosféry sem ale láká i příroda, které dominují vlny oceánu. Ty jsou proslavené hlavně mezi surfaři, již méně jsou oblíbené mezi plavci, milují to zde ale potápěči a ti, kteří šnorchlují.

Mezi znalci jsou všeobecně uznávané nedaleké Lembongské ostrovy jako místo, kde najdete pestrý podmořský svět a kde si k tomu i odpočinete v místech, která jsou zběsilému turistickému ruchu vzdálená.

Jak se na ostrovy dostat?

Hora Gunung AgungHora Gunung Agung

Co půlhodinu odjíždí z balijského Sanuru trajekt či výletní loď na asi hodinu vzdálené Lembongské ostrovy. Plavba vede Lombockým průlivem, který odděluje Bali a Lombok, ostrovy souostroví Malé Sundy. Průliv je známý svou hloubkou a silnými proudy. Vedou tudy důležité lodní trasy pro lodě s velkým ponorem.

Úžina je také důležitou biogeografickou hranicí, která odděluje asijskou faunu od australských společenstev. Tato hranice je známá jako Wallecova linie. Zvláštnost a mystičnost místa ještě umocňuje výhled na nejvyšší horu oblasti. Horu Gunung Agung, činný stratovulkán dosahující výšky 3 142 m n. m. 

Život na ostrovech

Hlavní město na ostrově Nusa LembonganHlavní město na ostrově Nusa Lembongan

Souostroví tvoří tři ostrovy. Nusa Lembongan, Nusa Ceningan a Nusa Penida. Tyto ostrovy jsou mezi turisty oblíbené hlavně pro svou klidnou atmosféru, kde se snadno setkáte s místními a jejich původním způsobem života. Prvně jmenovaný Nusa Lembongan, který je nejblíže balijské pevnině, je vyhlášený svými bílými plážemi, mangrovovými háji a bažinami.

Místní se zde živí hlavně zpracováváním mořských chaluh a turistickým ruchem. Pár set metrů od tohoto ostrova je čnící kopec v moři, který je znám pod jménem Nusa Ceningam. Za ním dále na východ je největší pevnina ze souostroví Nusa Penida. Asi dvacet kilometrů dlouhý ostrov, kterému vévodí vysoká vápencová náhorní plošina plná vysušené vegetace.

Jak ostrovy poznat?

Blankytná voda oceánuBlankytná voda oceánu

Na ostrovech Nusa Lembongan i Nusa Penida je možné se ubytovat a věnovat se koupání, šnorchlování, potápění, poznávání života místních či jen tak projíždět ostrov na pronajaté motorce. Hlavním lákadlem je zde čistá blankytná voda oceánu a opravdu poklidná atmosféra ve srovnání s nedalekým balijským Sanurem nebo Kutou

Můžete sem ale vyrazit i na jeden den v rámci organizovaného výletu z Bali. Projížďkou po ostrově se seznámíte s poklidným životem místních, na zapomenutých plážích se vykoupete v blankytně modré vodě nebo si zašnorchlujete a na malou chvíli se ponoříte do jiného, podmořského života. Není problém si objednat plážové grilování nabo pojíst v drahé restauraci či levném warungu, místní stravovně. 

Na ostrově Nusa Lembongan najdou své oblíbené spoty, různých obtížností, i surfaři. Oblíbené jsou zde ale hlavně západy slunce, ať už jste v turistické oblasti na vyhlášené pláži, nebo někde v zapadlé vesničce s místními obyvateli.

Legenda o tesákovi

Legenda o tesákoviLegenda o tesákovi

Jak už je v Indonésii zvykem, každé místo má svou legendu, která jen podtrhuje jeho magičnost. Balijci věří, že na ostrově Nusa Penida žije I Macaling, známý pod jménem Jero Gede Macaling, což znamená „tesák“. Všeobecně se má za to, že je zodpovědný za choroby a povodně, jež pravidelně přináší na balijsoku pevninu.

Legenda se opírá o existenci skutečněho člověka, který byl ministrem místního krále v 16. století a ovládal prý neviditelné nadpřirozené tvory, kterými odrážel od ostrova nepřátele.

Legenda se objevuje i v Barong Landung, v jednom z mnoha tradičních divadelních a tanečních představení na ostrově. Protože se jedná o zápornou postavu balijských legend, nejsou obyvatelé ostrova bohů příliš nadšení, když se zmíníte, že chcete své volné chvíle trávit na Lembongských ostrovech a ne na Bali.

Ať věříte v legendy, nebo ne, alespoň jednodenní návštěva ostrovů na východ od Bali stojí za zvážení. Zašnorchlujete si, poznáte místní život, určitě ochutnáte některou z indonéských specialit, a hlavně poznáte další ostrovy Indonésie.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lembongske-ostrovy/Doporučujeme z Bali

Nejnovější z BaliZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024