Čerstvé zprávy z Paříže: hlavní město stylu a elegance bude mít své první stálé muzeum módy

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 3. 2017 • Přečteno 5270x

Obdivujete francouzský styl oblékání? Pak čtěte dál! Paříž, neotřesitelná Mekka módy a stylu, se po letech konečně dočká svého prvního stálého muzea módy…

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Výrazem fashionista se označuje módní návrhář, člověk z módní branže nebo někdo zajímající se o módu. Vůbec poprvé toto slovo použil v roce 1993 spisovatel Stephen Fried v životopise supermodelky Gii Carangi. 

Je tomu jen pár dní, co se Paříž rozloučila s tradičním týdnem módy a přehlídková mola přestala být nejsledovanějším dějištěm, a už mají všichni fashionisti další důvod k radosti. Francie se totiž konečně dočká prvního stálého muzea, které návštěvníky ze všech koutů světa pozve na rozsáhlý a poutavý výlet do historie odívání. Bravo!   

Zdá se to vcelku neuvěřitelné, ale Paříž, město módy, krásy a elegance, doposud postrádalo důstojnou kulturní instituci, která by široké veřejnosti  zpřístupnila dlouhou a bohatou módní historii formou trvalé výstavy. Dnes je ale téměř jisté, že zásadní změna je na spadnutí!

Historik módy a kurátor Olivier Saillard totiž nedávno oznámil, že Musée Galliera (známé také jako Musée de la Mode) navázalo partnerství s módním domem Chanel, jenž věnoval 6 milionů eur na vybudování trvalé expozice nazvané Gabrielle Chanel Rooms. Tou by muzeum rádo vzdalo hold francouzské módní návrhářce Coco Chanel. Na ploše o rozloze 670 mse objeví unikátní exponáty mapující dějiny odívání od 18. století po současnost.

Musée Galliera se nachází v 16. obvodu, v ulici Avenue Pierre-1er-de-Serbie v honosném renesančním paláci z 19. století, který nechala vystavět vévodkyně Maria Ferrari de Galliera, aby měla kam umístit díla ze své umělecké sbírky. Mezi lety 2009 a 2013 prošel palác důkladnou renovací a po znovuotevření hostil hned několik zdařilých expozic. Velkému úspěchu se těšila například pocta tuniskému návrháři Azzedinemu Alaïovi, jehož první zákaznicí byla hvězdná Greta Garbo. Výstavy se však konaly nepravidelně a nikdy nebylo dopředu jisté, zda se návštěvníci Paříže trefí do správného termínu. To se ale v roce 2019 změní!

Pokud se vám dva roky zdají jako příliš dlouhá doba, můžete si zkrátit čekání na aktuálně probíhající výstavě věnované slavnému španělskému návrháři Cristóbalu Balenciagovi a jeho lásce k nesmrtelné černé barvě. Výstava potrvá až do 16. července.   

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cerstve-zpravy-z-parize-hlavni-mesto-stylu-a-elegance-ted-bude-mit-sve-prvni-stale-muzeum-mody/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024