Cestovateli (nejen) v Česku nejdoporučovanější evropské město Amsterdam zvyšuje turistickou daň

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 2. 2020 • Přečteno 3326x

Počet turistů v Amsterdamu stále stoupá. A jelikož si uvědomujeme, že právo cestovat nepřevažuje právo místních na klid, zvýšení turistické daně vnímáme jako způsob, jak přispět k udržení čistoty a bezpečnosti.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Nepodceňujte ani méně známé atrakce a vydejte se třeba na návštěvu přímořského letoviska Zandvoort, ležícího přibližně 30 kilometrů od Amsterdamu. Místní dlouhá pláž vás zaručeně okouzlí. A ano, je to přesně to město, kde se v písečných dunách jely v šedesátých letech dvacátého století závody o Velkou cenu Nizozemska.  

Nizozemský Amsterdam je městem se zvláštní snivou, omamující atmosférou, plným originální architektury, umění, neřestí, barev, bicyklů i staletých vodních kanálů. V cestovatelském světe je tudíž natolik žádané, že je neustále nuceno balancovat mezi potřebami turistů, místních obyvatel a byznysu. A z toho stejného důvodu také od nového roku zvýšilo pobytovou taxu pro turisty.

Ta nás ale od našich poznávacích zájezdů rozhodně neodradí. Naopak rádi přispějeme na stále se zvyšující náklady na udržování čistoty, pořádku, bezpečnosti města a kvalitu veřejné služby. První dojem totiž na všechny své návštěvníky udělá hlavní město Nizozemska jen jednou.

A taky chceme našim cestovatelům ukázat, že Amsterdam není jen slavná čtvrť Red Light District či Museum Quarter. Proto s námi třeba ráno můžou vyrazit na vyjížďku lodí, čímž se vyhnou nekonečným davům v muzeu. Touto cestou se totiž i my snažíme přecpanému městu alespoň trochu ulehčit.  

Podle odhadů německého týdeníku Wirtschaftswoche vzrostl počet lidí, kteří mezi lety 2012–2017 v Amsterdamu přespali přinejmenším jednu noc, o 29 procent. Ve snaze zachovat svůj vliv a kontrolu nad obrovským turistickým boomem proto radnice zakázala otevírat jak nové obchody s dárkovými předměty a suvenýry, tak i další pobočky řetězců rychlého občerstvení.

V minulých letech se pak zákaz dotkl zábavně-alkoholických atrakcí, jmenovitě alkoholových dýchánků na výletních loďkách či pivních kol (tzv. beer bikes). A v centru města se už turisté neprojedou ani na segwayích.

Turistická daň zatím vyšla každého z přibližně 20 milionů loňských návštěvníků Amsterdamu na cca 9,97–15,97 eur (zhruba 251–403 korun). Od počátku letošního roku však musí uhradit také přirážku na osobu a noc ve výši 3 eur (zhruba 76 korun). Nehraje přitom roli, zda jsou ubytováni v hotelu, penzionu, přes platformu Airbnb nebo na houseboatu. Ušetřit tak ušetří pouze turisté nocující v kempu, jimž bude účtováno jen jedno euro za osobu a noc.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cestovateli-nejen-v-cesku-nejdoporucovanejsi-evropske-mesto-amsterdam-zvysuje-turistickou-dan/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024