Do Amsterdamu jedině s lupou! Ulice zaplavily tisíce miniatur skutečných uprchlíků a osob v nouzi

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 4090x

V ulicích Amsterdamu a Haagu byly instalovány miniaturní figurky uprchlíků z celého světa. Víme, kdo za tím stojí!

Vyberte si z našich 12 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Víte, že

Jako Guerrilla art se obvykle označují ne zcela legální nebo nepovolené umělecké aktivity obvykle svázané s veřejným urbánním prostorem? Cílem těchto aktivit je především přimět kolemjdoucí k zamyšlení.

Guerrilla street art projekt, trefně pojmenovaný – „Lidé v pohybu“, instaloval v ulicích Amsterdamu a Haagu miniaturní figurky uprchlíků, které i bez jednoho jediného slova vypráví skutečný příběh, pokaždé jiný, jedinečný a neopakovatelný. Pohlédněte jim do tváří. Ty zhola nic neskrývají a hovoří i beze slov

Dokážete se oprostit od vlastních předsudků a předpojatostí? Chcete vše nejprve vidět sami a udělat si tak vlastní úsudek?

Nebo se znovu spolehnete na jakous takous interpretaci samozvaných „znalců“ a „expertů“? To je na vás…   

Na lavičkách v parku, na zastávkách městské hromadné dopravy, na dopravních značkách, na semaforech, podél kanálů… všude tam se mějte na pozoru!

Letos na podzim totiž v ulicích Amsterdamu a Haagu narazíte na tisíce miniaturních figurek uprchlíků, které, i když vypadají, že si je tam zapomnělo nějaké malé dítě, jsou do puntíku promyšleným počinem umělecké skupiny Power of Art House, jež v boji proti lhostejnosti a nespravedlnosti používá umělecké, nikoliv politické zbraně.    

Ve videu objevíte nejen figurky rozmístěné v Haagu, ale můžete si také poslechnout, jak zní jazyk krajiny větrných mlýnů

 

Na samém začátku bylo deset uprchlíků, ochotných sdílet svůj životní příběh s ostatními

Ve spolupráci s amsterdamskou chráněnou dílnou nakonec vznikly figurky, které posloužily jako vzor pro tisícovky dalších.

Někteří tento projekt obhajují, jiní zatracují. Snahou projektu není uprchlíky ani obviňovat, ani soudit, ale rozhodně ani malovat celou situaci na růžovo.

Projekt „pouze“ upozorňuje na to, že za každým ze zhruba šedesáti milionů uprchlíků po celém světě se skrývá individuální lidský příběh, o kterém my vůbec nic nevíme a mnohdy ani vědět nechceme.

Praktické informace

Na všech figurkách je umístěn odkaz na internetové stránky projektu. Mini uprchlíky můžete vzít do ruky, chvíli o nich přemýšlet a pak je prostě a jednoduše umístit někam úplně jinam, kam se vám zrovna zlíbí.

Hlavně je nechte v pohybu a umožněte jim najít si bezpečné místo k životu… Ještě před tím si je ale můžete vyfotit a následně umístit na sociální sítě (#MovingPeople).

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ulice-amsterdamu-a-haagu-zaplavily-miniatury-skutecnych-uprchliku-a-osob-v-nouzi/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024