Na břehu Amsterdamu se usadil XXL líbající se pár z Delftu. Získá nizozemská metropole nový symbol?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 1. 2018 • Přečteno 3698x

Seznamte se s líbajícím se párem farmářů z Delftu v nadživotní velikosti…

Vyberte si z našich 12 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Tip pro vás...

S fotogenickým nápisem „I amsterdam“ se můžete vyfotit před Rijskmuseem na Museumplein v centru města.

Takový (roztomile) kýčovitý pár. Něco podobného vám pravděpodobně projede hlavou, když poprvé spatříte obří líbající se dvojici na břehu zálivu IJ v západní části přístavu v Amsterdamu. Jestli jste ale ještě neviděli gigantickou verzi jednoho z nejznámějších holandských suvenýrů na vlastní oči, raději se soudem počkejte. Je totiž docela dobře možné, že jednou tenhle modrobílý pár zastíní dokonce i (zatím) nejfotografovanější místo ve městě – slavný nápis „I amsterdam“.  

Během života zažijeme několik zásadních polibků. První pusu s první láskou, první polibek s tím pravým/s tou pravou, první novomanželské políbení… A zatímco některé polibky trvají neuvěřitelně krátce, jiné mohou trvat navěky.

Taková je i sladká pusa, kterou dává modrobílý porcelánový panáček s rukama v kapsách stejně modrobílé panence v holandském čepečku. Tento oblíbený suvenýr z Holandska byste jistě našli v bytě nejednoho cestovatele, který si při pohledu na něj připomíná Amsterdam, kde jsou jich plné výkladní skříně.

I když byla historie porcelánové sošky z modrobílé delftské fajáns (keramiky z bílé hlíny s bílou glazurou a kobaltovým dekorem) už dávno zapomenuta, podle delftského archeologa Stevena Jongsmy bývá její vznik datován zhruba do 2. pol. 18. stol.

Nedávno posloužila také jako inspirace pro 10 metrů vysokého sousoší, které slouží nejen jako orientační bod pro všechny návštěvníky, kteří do nizozemské metropole připlouvají po vodě, ale i pro ty, kteří město rádi křižují na kole. Záměrem tvůrců totiž bylo, aby gigantická dvojice farmářů přilákala návštěvníky i do této dosud méně známé části Amsterdamu.  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/na-brehu-amsterdamu-se-usadil-xxl-libajici-se-par-z-delftu-ziska-nizozemska-metropole-novy-symbol/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024