Jste bez energie? Odpočiňte si na chytré lavičce v Paříži, která vám navíc zdarma dobije mobil

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 3130x

Francouzský designér Mathieu Lehanneur navrhl do ulic Paříže originální prvek městského mobiliáře, který slouží jako lampa, lavička a dokovací stanice pro mobilní telefony zároveň.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Po dni stráveném prohlídkami památek a procházkami v ulicích Paříže často potřebujete jen dvě věci. Najít místo k (po)sezení a odpočinku a dobít si skomírající mobilní telefon. Francouzský designér Mathieu Lehanneur proto přišel s inovativním a současně ekologickým řešením. Navrhl originální prvek městského mobiliáře, který slouží jako lampa, lavička a dokovací stanice pro mobilní telefony zároveň.

Jednotlivé komponenty lavičky jsou vyrobeny z několika různých druhů dřeva. Unikátní výrobní technologie však umožnila vyrobit lavičku tak, aby vypadala jako jedna velká větev.

Mathieu Lehanneur, jenž s oblibou propojuje svět designu, vědy a umění, tak opět předvedl, že dovede mistrně zkombinovat přírodní prvky s high-tech technologií.

Clover: originální prvek městského mobiliáře v ulicích Paříže Clover: originální prvek městského mobiliáře v ulicích Paříže

Osvětlení lavičky je inspirováno tvarem jetele a tvoří jej elipsovité a trojčetné listy, usazené na hubeném stonku. Zatímco dva z listů ukrývají energeticky úsporné diody LED nejnovější generace, třetí list je pokrytý solárními panely s možností akumulace vyrobené elektrické energie až na tři hodiny.

Do lampy, jež pomáhá snižovat spotřebu elektrické energie a tím i světelné znečišťování, byla integrována také samoobslužná zásuvka pro nabití chytrých mobilních telefonů. Clover (česky jetel), jak se projektu přezdívá, se navíc jako chameleon hravě přizpůsobí městskému prostoru, takže lavička může klidně dosahovat i délky patnáct metrů.    

Posaďte se, uvolněte se, začtěte se do knihy... a dobijte své mobilní zařízeníPosaďte se, uvolněte se, začtěte se do knihy... a dobijte své mobilní zařízení

Bude-li vám počasí v Paříži přát, zajděte posedět na lavičce nebo na dvou přilehlých stoličkách a dodejte trochu nových sil sobě i svým mobilním zařízením. 

A kde můžete na jednu z těchto vychytaných laviček narazit? Stačí se vypravit do čtvrti Saint-Germain-des-Présbudově francouzského Ministerstva životního prostředí, místního rozvoje a územního plánování, které sídlí ve velkolepém paláci (Hôtel de Roquelaure, č. 246) na slavném bulváru Saint-Germain

Designový „jetel“ v ulicích Paříže poprvé vyklíčil při příležitosti konání konference OSN o ochraně klimatu v roce 2015.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chytre-lavicky-v-ulicich-parize-zvou-k-posezeni-i-bezplatnemu-dobiti-telefonu/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024