Čtvrť Saint-Germain-des-Prés: centrum pařížských intelektuálů

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8797x

Čtvrť, která si podobně jako Latinská čtvrť zachovává staré kouzlo intelektuální, umělecké a stále uchvacující Paříže

Vyberte si z našich 50 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Právě v této čtvrti, v čísle 18, najdete České centrum, které prezentuje kulturu České republiky ve Francii?

Saint-Germain-des-Prés je čtvrť v Paříži, která se po 2. světové válce stala synonymem intelektuálského života soustředěného ve zdejších kavárnách, kde se scházeli filozofové, spisovatelé, ale i herci a hudebníci. Ve vinárnách a hospodách zde vedle sebe žili existencialismus a americký jazz.

V současnosti je St-Germain-des-Prés mnohem luxusnější, než za dob existencialisty Jeana Paula Sartra a jeho družky (také spisovatelky) Simone de Beauvoirové. Ovšem spisovatele tu můžete spatřit dodnes, rádi si posedí ve zdejších oblíbených podnicích. I dnes tu můžete navštívit zajímavé restaurace, bistra, jazzové sklípky, ale i knihkupectví, často sídlících v budovách ze 17. století.

Při návštěvě čtvrti St-Germain si nenechte ujít nejslavnější třídu Boulevard St-Germain, jejíž domy zachovávají architektonickou jednotu.

Nejstarší kostel v Paříži

Tato čtvrť se může pochlubit nejstarším kostelem v Paříži pocházejícím z roku 542. Kostel St-Germain-des-Prés byl v 11. století značně rozšířen, avšak v 18. století téměř celý lehl popelem. Naštěstí se dochovala zvonice, která je jednou z nejstarších v celé Francii. Kromě mramorových sloupů z 6. století tu návštěvníci mohou obdivovat hroby významných osobností – odpočívá zde například známý filozof René Descartes, který byl zakladatelem moderní filozofie.

Existencialistický filozof 20. století Jean Paul Sartre zde psal v Café de Flore svoje práce. V této čtvrti se Sartre poflakoval stejně jako svého času F. Scott Fitzgerald či Ernest Hemingway. Umělci, myslitelé a spisovatelé tu měli útočiště, ve 20. století sem přesídlili z Montmartru.

Při návštěvě této čtvrti můžete poznat i domov romantického malíře Eugéna Delacroixe, v jeho domě se nachází muzeum věnované jeho dílu. Za zmínku tu jistě stojí i velkolepé Musée de la Monnaie, kde se ještě roku 1973 razily mince.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 50 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-saint-germain-des-pres/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024