Powerscourt: Kouzelné místo v srdci hor

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4569x

Powerscourt s přilehlými zahradami leží v srdci pohoří Wiclow Mountains.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do IrskaZobraz zájezdy

Jedním z nejoblíbenějších jednodenních výletů do okolí Dublinu je návštěva šlechtického panství Powerscourt s přilehlými zahradami a nedalekým vodopádem. Toto kouzelné místo leží v srdci pohoří Wiclow Mountains (Bukové hory). Hory, které jsou k vidění z centra Dublinu, leží asi 30 kilometrů na jih od města. V historii platily za nepřístupné území.

Stahovali se sem proto z Dublinu všichni, kteří neměli právě čisté svědomí. V 18. století, v době vrcholného rozkvětu oblasti, si zde, v klidných horách, začala svá sídla budovat anglická šlechta. Zde se pak, na rozdíl od rušného Dublinu, cítila bezpečně. Jedním z takovýchto panství je právě Powerscourt.

Panství

Panství Powerscourt představuje typický příklad anglické nadvlády: velké sídlo s podrobenými vesnicemi, městečky v okolí. Samotné panství bylo navrženo v roce 1740 německým architektem Richardem Castlem. Z dálky, při pohledu přes rozlehlé zahrady, palladiánské sídlo působí impozantním dojmem. Uvnitř, ale z původní výzdoby nezbylo nic. V roce 1974 v předvečer slavnosti na závěr rekonstrukce sídlo totiž vyhořelo. V budově se momentálně v přízemí nachází vynikající restaurace s kavárnou.

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

Zahrady

Daleko proslulejší jsou ale místní zahrady. Pocházejí z viktoriánského období, ale nezapřou vliv starších evropských parků. Byly založeny ve 40. letech 18. století. Jejich tvůrcem je jistý Daniel Robertson. Říká se, že se nechával po pozemku vozit na trakaři s lahví sherry v ruce. Když byla láhev dopita, denní práce skončila. Výsledek je však úžasný. Terasovité zahrady s výhledem na pohoří Wiclow Moutains působí velice uvolněným, italským dojmem. V jejich centru je honosné schodiště. V zahradě je spousta zajímavostí. Určitě nevynechejte edvardiánskou japonskou zahradu s čínskými jehličnany a bambusy, hřbitov domácích mazlíčků nebo zahradu růží či skleník. V areálu zahrady je k vidění řada soch, plastik, váz a železných tepaných ozdob, které si majitelé Wingfieldové přivezli ze svých cest.

Vodopád

K návštěvě Powerscourt patří také návštěva stejnojmenného vodopádu. Jeho výška je 120 metrů a je nejvyšším v Irsku. Vodopád se nachází v hlubokých lesích se starými duby, buky, sekvojemi a břízami. V 19. století sem rodina Wingfieldů vypustila stádo japonských jelenů sika.

Neméně malebné je i nedaleké městečko Enniskerry.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mého zájezdu

Irsko

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zobrazit aktuální zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/powerscourt/

Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaNová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!