Euromince: Každá země má svůj motiv. Co prozrazuje?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26330x

Nabízíme vám přehled euromincí a motivů, které si k jejich výzdobě jednotlivé země platící eurem zvolily.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

I jednotný motiv na eurobankovkách je symbolický? Jsou na nich zobrazeny architektonické slohy, okna, brány a mosty propojující národy. Důraz byl kladen na to, aby nešlo o žádné skutečné stavby.

Víte, že rubovou stranu euromincí si každá země platící eurem navrhuje sama? Nejen cestovatelům se tak nabízí zajímavý pohled na to, co asi chtěly jednotlivé státy výběrem daného designu světu sdělit. Ve zkratce vám teď rubové strany 11 mincí představíme a přidáme i zajímavé perličky...

Eura jako společná platební jednotka Evropské unie vstoupila do oběhu k 1. lednu 2002 a počet států platících eurem se od té doby stále zvyšuje.

Mince jsou v oběhu v celé eurozóně, proto když se nám třeba v Portugalsku dostane do ruky euromince vyražená ve Finsku, můžeme popustit uzdu své fantazii a představit si, jakou cestou se sem asi zatoulala.

Rubové strany euromincí 11 států, do kterých v současné době pořádáme poznávací zájezdy, vám nyní představíme i s jejich „rodným listem“. A přidáme perličku ve formě pamětní mince nebo zajímavých mincí z „ministátů“. Když totiž budete mít na cestách štěstí, dostane se vám do ruky třeba i mince vyražená ve Vatikánu nebo speciální dvoueurová pamětní mince, která se razí jen na oslavu významných událostí. 

1. Belgie

Belgické eurominceBelgické euromince

Belgie v současné době razí již třetí sérii euromincí. Eura první a druhé série zdobila podobizna bývalého belgického krále Alberta II., na mincích ražených od roku 2014 je zobrazen jeho následník Filip Belgický.

Pro všechny série přitom platí, že stejná podobizna krále zdobí mince všech nominálních hodnot.

2. Francie

Francouzské eurominceFrancouzské euromince

Na francouzských mincích v hodnotě 2 a 1 euro je zobrazen stylizovaný strom v šestiúhelníku a francouzské motto Liberté, Égalité, Fraternité (Svoboda, rovnost, bratrství).

Na mincích v hodnotě 50, 20, a 10 centů je zobrazena rozsévačka – motiv převzatý z původní měny franku. Mince v hodnotě 5, 2 a 1 cent nesou portrét bojovnice Marianne, symbol Francouzské republiky ztělesňující svobodu.

3. Irsko

Irské eurominceIrské euromince

Všechny irské mince nesou jednotný motiv: je na nich vyobrazen tradiční symbol Irska – keltská harfa. Ta se vyskytuje například i v irském státním znaku.

4. Itálie

Italské eurominceItalské euromince

Italskou dvoueurovou minci zdobí portrét Danta Alighieriho jakožto jednoho z „otců italské literatury“. Na jednoeurovou minci je přenesena skica Leonarda da Vinciho, zobrazující lidské proporce.

Padesáticentovou minci zdobí jezdecká socha císaře Marca Aurelia, dvaceticentovou futuristická plastika od Umberta Bocconiho a deseticentovou obraz Zrození Venuše od Sandra Botticelliho.

Pěticentovou minci zdobí římské Koloseum, dvoucentovou turínská věž Mole Antonelliana a jednocentovou hrad Castel del Monte, který je součástí světového dědictví.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

5. Lucembursko 

Lucemburské eurominceLucemburské euromince

Všechny lucemburské euromince zobrazují portrét velkovévody Henriho. Jeho zobrazení se mírně liší na každé ze tří skupin mincí (2 + 1 euro, 50 + 20 + 10 centů, 5 + 2 + 1 centů).

Zajímavé je, že lucemburské euromince se z důvodu nedostatku nutného vybavení razí v Nizozemsku.

6. Německo 

Německé eurominceNěmecké euromince

Rovněž německé euromince mají jednotný motiv pro každou ze tří skupin mincí. Ty v hodnotě 2 a 1 euro zdobí tradiční symbol státu – německá spolková orlice.

Mince v hodnotě 50, 20 a 10 centů zdobí Braniborská brána, charakteristický symbol německého hlavního města Berlína, zrcadlící německé dějiny.

Mince s nejnižší nominální hodnotou zdobí dubová větvička – symbol, který se na německých mincích začal používat již po Mnichovské měnové smlouvě, která v roce 1837 vytvořila z Německa jednotnou hospodářskou oblast.

7. Nizozemsko 

Nizozemské eurominceNizozemské euromince

Nizozemsko v současné době razí již druhou sérii mincí, a to mince s jednotným portrétem současného krále Viléma Alexandra. Do roku 2013, kdy zemi vládla královna Beatrix, zdobil všechny euromince její portrét, realizovaný ve dvou motivech.

Mince v hodnotách 1 a 2 centy se od roku 2004 již nepoužívají a nerazí, i když se s nimi například v obchodech stále počítá, tak jako například s našimi haléři. Pro sběratele tak tyto mince nabývají na hodnotě.

8. Portugalsko 

Portugalské euromincePortugalské euromince

Všechny portugalské euromince zdobí staré královské pečetě, sedm hradů a pět státních znaků. Stejný motiv je drobně obměněn pro jednotlivé skupiny mincí.

9. Rakousko 

Rakouské eurominceRakouské euromince

Každá ze tří skupin rakouských euromincí má jednotné téma, vlastní motiv se liší pro každou jednotlivou minci. Mince v hodnotě 2 eura zdobí portrét radikální rakouské pacifistky a držitelky Nobelovy ceny míru Berthy von Shuttner, jednoeurové zase portrét slavného rakouského hudebního skladatele W. A. Mozarta.

Na padesáticentové minci je zobrazena Vídeňská secesní budova, na dvaceticentové tamější Belvedér a na deseticentové Stephansdom – vídeňské stavby, kterými procházely dějiny. Mince nejnižší nominální hodnoty (5, 2 a 1 cent) zdobí rostlinky (prvosenka jarní, protěž alpská a hořec), symbolizující Rakousko jako zemi, která úspěšně chrání životní prostředí.

10. Řecko 

Řecké eurominceŘecké euromince

I řecké euromince mají každá svůj vlastní motiv, přičemž téma pro jednotlivé skupiny mincí je společné. Na mincích v hodnotách 2 a 1 euro jsou zobrazeny obrazy z řecké historie a mytologie: na dvoueurové scéna ze Sparty, kde je Európa unášena Diem, který na sebe vzal podobu býka; na jednoeurové je sova, která se objevovala již na starověké athénské čtyřdrachmové minci.

Mince s hodnotou 50, 20 a 10 centů zdobí portréty známých Řeků: padesáticentovou Eleftherios Venizelos, jedna z nejdůležitějších postav řecké politiky, na dvaceticentové politik Joannis Kapodistrias a na deseticentové Rigas-Feros, který byl hlavní postavou řeckého osvícenství. Mince nejnižší nominální hodnoty zobrazují řecké lodě.

11. Španělsko 

Španělské eurominceŠpanělské euromince

Španělské euromince mají společný design vždy pro každou ze tří skupin mincí. Dvueurové a jednoeurové mince vyražené do roku 2014 vyobrazují krále Juana Carlose I., novější jeho nástupce Filipa VI.

Na mincích v hodnotě 50, 20 a 10 centů je portrét váženého spisovatele Miguela de Cervantese a na mincích nejnižší nominální hodnoty je vyobrazena katedrála ve městě Santiago de Compostela, klenot španělské románské architektury.

Malý stát  suverénní pohled na věc

Vatikánská eurominceVatikánská euromince

Své mince si kromě zemí platících eurem razí i evropské ministáty  Andorra, Monako, San Marino a Vatikán. Ty vatikánské například všechny vyobrazují portrét stávajícího papeže.

Pamětní mince jen na „dvoueurovku“

Pamětní dvoueurové mincePamětní dvoueurové mince

Pamětní dvouerurové mince se razí od roku 2004. Jsou běžným platidlem a zároveň cenným artiklem pro sběratele. Razí se jich jen velmi malé množství.

Jedná se o mince, které se razí například při příležitosti různých výročí historických událostí nebo k tomu, aby upozornily na důležité aktuální dění.

Některé jsou skutečně jedinečné, jiné patří do společných sérií – mince se stejným motivem razí různé země. Takto byly například společně vydány mince v roce 2007 u příležitosti 50. výročí Římské smlouvy, v roce 2009 k 10. výročí Hospodářské a měnové unie a v roce 2012 při příležitostí deseti let existence eurobankovek a mincí.

Kdyby Česká republika přijala euro, pro jaký motiv na rub mince byste hlasovali?

Celkem hlasovalo 477 čtenářů.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. dubna

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. dubna

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. dubna

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 61 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/euromince/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024