Jen pro smělé odvážlivce! Dříve nejnebezpečnější stezka světa na jihu Španělska chce do UNESCO

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 6. 2019 • Přečteno 7279x

Co mají společného Caminito del Rey a Antonio Banderas? Španělskou provincii Málaga, napětí, charisma a ještě mnohem víc. Přišel čas pustit si dobrý film nebo rovnou poznávat krásy Málagy na vlastní oči

Vyberte si z našich 7 zájezdů do AndalusieZobrazit zájezdy

Víte, že…

El Caminito del Rey se začala budovat již v roce 1901, přičemž samotný provoz na stezce byl zahájen o čtyři roky později. Výstavbu iniciovali pracovníci vodních elektráren a vodopádů Chorro a Gaitanejo, kteří potřebovali vybudovat stezku, jež by obě místa spojila pro dopravu a zásobování.  

Jestli vás provází pověst adrenalinového nadšence, určitě legendární Caminito del Rey dobře znáte, nebo jste si ji už dokonce stihli sami vyzkoušet. Po této historické stezce, jež nyní usiluje o zápis na seznam památek UNESCO, se v minulosti prošel třeba španělský král Alfons XIII. nebo rodák ze španělské Málagy, herec Antonio Banderas. Stejně jako Banderasovy oči je i slavná stezka uhrančivá, chytne vás a nepustí.     

O jedné z nejnavštěvovanějších atrakcí na jihu Španělska El Caminito del Rey (Královské cestě), přezdívané chodník smrti, se říkalo, že je to nejnebezpečnější stezka světa. Bývávalo! V roce 2015 se po nákladné rekonstrukci znovu otevřela veřejnosti a teď už je tady dostatečně bezpečno.

Asi tři kilometry dlouhá stezka vedoucí nad stometrovým útesem spadajícím do údolí řeky je nyní zabezpečena ochrannými sítěmi, zábradlím a na některých místech byla dokonce nainstalována podlážka z tvrzeného skla.

Kromě samotné stezky, již ročně zdolá zhruba 300 tisíc návštěvníků, opírá provincie Málaga svou kandidaturu na zápis na Seznam světového kulturního dědictví ještě o několik dalších trumfů, jako je například andaluská jeskyně Ardales, naleziště unikátního jeskynního umění, středověká horská tvrz Bobastro, malinkatá vesnička El Chorro, přehrady Conde de Guadalhorce či Gaitanejo, vlakové nádraží v El Chorro a další.

María del Mar González, starostka města Ardales, věří, že případný zápis na seznam UNESCO bude pro provincii významný hned ze tří důvodů. Zaprvé pomůže zlepšit celkovou infrastrukturu oblasti, zadruhé posílí ochranu a rozvoj kulturního dědictví a zatřetí zvýší atraktivitu, a tím i povzbudí návštěvnost slavné stezky. My všichni z CK Radynacestu jí držíme palce!

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Andalusie letecky z Prahy

Sluncem zalitá Andalusie

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Andalusie

Zájezdy do Andalusie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jen-pro-smele-odvazlivce-drive-nejnebezpecnejsi-stezka-sveta-chce-do-unesco/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024