Jak vnést do Madridu víc zeleně, a zlepšit tak kvalitu vzduchu? Řešením jsou autobusy se zahradou

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 2. 2017 • Přečteno 2737x

Už jste někdy cestovali pojízdnou zahradou? Že ne? Tak to si rozhodně naplánujte návštěvu Madridu! Začas se totiž za památkami svezete opravdu stylově…

Vyberte si z našich 6 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Víte, že...

Také Madrid zasáhla záliba v zahradničení. Třeba vertikální zahrady jsou skvělým způsobem, jak původně nehezkou zeď proměnit v oázu zeleně.

Stromy, keře a trávníky, ale také parky, aleje v ulicích a zeleň na náměstích. To jsou běžné skladební prvky každého města. V Madridu ale stále více získávají na popularitě i poněkud netradiční způsoby, jak vnést do města uklidňující zeleň. Jedním z nich jsou plánované pojízdné zahrady na střechách autobusů. Tak nasedat, vyrážíme za zážitky!   

Jedinečný nápad se zrodil v hlavě krajinného architekta Marca Grañéna. Ten si usmyslel, že fádní střechy autobusů oživí malými zahradami. Nejprve s nápadem seznámil své dvě děti. Ty hned začaly nadšeně kreslit a navrhovat. Obrovské zaujetí dětí mu jen potvrdilo, že se jedná o dobrý projekt.

Možná ještě důležitější než estetická stránka je ale jeho stránka ekologická. Vegetace zelených střech autobusů totiž velmi intenzivně přispívá k čištění vzduchu, neboť filtruje částice prachu a nečistot. Navíc účinně pohlcuje městský hluk a značné množství tepla.

Projekt zvaný „PhytoKinetic“ využívá velmi lehkou hydroponickou pěnu, která je velmi poddajná, takže ji lze nainstalovat takřka kamkoliv. K tomu, aby se zahrádka za všech okolností udržela na svém místě a nepropouštěla vodu, slouží speciální ultralehká ochranná síťovina.

Také na ekologické zalévání bylo v projektu pamatováno. Vláhu zajistí kondenzát z klimatizačního systému autobusu. Ruční zalévání přichází na řadu, až když je klimatizace vypnutá. Zazelenění jednoho autobusu stojí 2 500 eur (cca 67 500 korun). První zelené autobusy budou v Madridu jezdit na linkách č. 27 a 34. Ty projíždějí nejrušnějšími částmi města a jen v loňském roce přepravily na 17 milionů pasažérů.       

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-vnest-do-madridu-vic-zelene-a-zlepsit-tak-kvalitu-vzduchu-resenim-jsou-autobusy-se-zahradou/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024