Z první Gaudího budovy se stane muzeum. Casa Vicens se veřejnosti otevře poprvé v roce 2017

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5445x

Casa Vicens – tam, kde to všechno začalo aneb první dům, který navrhl katalánský architekt Antoni Gaudí, bude veřejnost moci navštívit poprvé o Velikonocích 2017...

5 zájezdů na téma: Umění – BarcelonaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Gaudí býval v mladém věku dost často nemocný, a tak se na radu svého lékaře stal vegetariánem?

Casa Vicens – tam, kde to všechno začalo aneb první dům, který kdy architekt Antoni Gaudí navrhl. Veřejnost jej bude moci poprvé navštívit o Velikonocích 2017. Skvosty Gaudího architektury dnes patří k největším turistickým lákadlům v Barceloně a do města každoročně přitáhnou miliony návštěvníků. Nebylo tomu tak ovšem vždy.      

Ještě v 70. letech bylo místním i turistům při pohledu na obytný dům Casa Milà opravdu smutno. Vlnité šedé kamenné průčelí, jež vypadá jako útes opracovaný mořskými vlnami a větrem, potřebovalo zoufale vyčistit.

Jediné fronty, které se v té době před domem tvořily, byly do trafiky v přízemí. Casa Batlló nebyla veřejnosti zpřístupněna vůbec a o chrám Sagrada Familia projevovala zájem jen hrstka návštěvníků. Už pouhé pomyšlení, že by mohl být někdy dokončen, vyznívalo jako vtip.    

Dnes však 8 z 10 turistů navštíví Barcelonu právě proto, aby si prohlédlo unikátní Gaudího díla. 

Z Casa Vicens, jež zdobí barcelonskou čtvrť Gràcia, se příští rok stane muzeum, informoval o tom zpravodajský server stanice BBC. Tuto secesní budovu navrhl Gaudí pro továrníka Manuela Vicense. V roce 2005 byla zapsána na listinu světového dědictví UNESCO.

V roce 2014 koupila dům andorská banka MoraBanc se záměrem zpřístupnit jej široké veřejnosti. Jelikož majitelé upřednostňují kvalitu zážitku před vysokým ziskem, bude počet návštěvníků limitován.

Casa Vicens, na níž začal Gaudí pracovat ve svých 30 letech, má 4 patra a 15 místností. Ve svém návrhu domu, fasády a zahrady s fontánami se nechal inspirovat maurskou výtvarnou kulturou. Poznávacím znamením domu jsou barevné keramické obklady ve stylu šachovnice s květinovým vzorem.

Továrník Vicens se však dlouho z domu netěšil, zemřel pár let po jeho dokončení. A jak to bylo dál? To se můžete dozvědět, když s námi vyrazíte do Barcelony!

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Zájezdy za Uměním do Španělska (Barcelona)

Španělsko (Barcelona)

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Barcelony na téma: Umění

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/z-prvni-gaudiho-budovy-se-stane-muzeum-casa-vicens-se-verejnosti-otevre-v-roce-2017/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024