Kam v Benátkách na procházku? My jsme si zamilovali znovuotevřené Královské zahrady

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno • Přečteno 1305x

Dopřejte si blažené nicnedělání a na chvilku se s námi posaďte na lavičku v Královských zahradách, jež nechal vybudovat sám Napoleon Bonaparte.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Zrekonstruované vnitřní prostory ukrývají i malou útulnou kavárnu, kam se zastavte na výbornou italskou kávu a zákusek. Pořádání pikniku přímo v zahradách je totiž zakázáno.

I když jsou Benátky jedním z nejmalebnějších míst na světě, spousta cestovatelů tam ještě nikdy nebyla. Je-li to i váš případ, hleďte to ke svému vlastnímu dobru napravit. Dopřejte si dlouhou občerstvující procházku v italském slunci, při které se vydýcháte a zbavíte své plíce zimního smogu. Jako stvořené k tomu, abyste se probudili ze zimní letargie a vyměnili ji za jarní euforii, jsou třeba právě znovuotevřené Královské zahrady.

Nápad nechat v Benátkách vybudovat příjemné místo oddychu, procházek a melancholických toulek vzešel z hlavy Napoleona.  Zahrady se rozprostírají na ploše o rozloze 5500 metrů čtverečních, a zatímco z jedné strany je omývá záliv, ze tří zbylých stran jsou obklopeny kanálem. 

Francouzský císař si tehdy především přál, aby v zelených Královských zahradách (italsky Giardini Reali) mohly spočinout jeho unavené oči, když pohlédly ven z budovy nazvané Procuratie Nuove (Nová prokurácie). Ta se nachází přímo mezi náměstím a zahradami, jež poskytují výhled na muzeum Correr, císařské apartmány, královský palác, archeologické muzeum i Národní knihovnu.  

Skutečného rozkvětu se však zahradám dostalo až v době, kdy královský palác na náměstí svatého Marka, jenž je jen na dohled zahradám, obývala rakouská císařovna Sisi. Tři dlouhá desetiletí pak tato zelená oáza v srdci Benátek pouze chátrala.

Důkladnou obnovou prošla teprve v nedávné době, a to pod taktovkou neziskové organizace Venice Gardens Foundation, jejímž sparing partnerem se stala pojišťovna Generali. Každý starý strom v zahradách byl důkladně ošetřen a osázeny byly i stromy nové. Přibyly také keře a kvetoucí a popínavé rostliny na záhonech. Nechybí tu dokonce ani bambus, který je poctou Východu. Poté, co se zešeří a na zahrady tiše padne hustá noční tma, osvětlí je několik tisíc nově instalovaných žárovek.

Organizace dostala koncesi na užívání zahrad po dobu 19 let. Podmínkou však bylo, že toto unikátní místo opět přivede k životu a zachová pro příští generace. Obnovou zahrady byli pověřeni zahradní architekti Paolo Pejrone a Aberto Torsello.

Kdy a za kolik?

Vstup do zahrad je bezplatný. Otevřeno je vždy od úterý až do neděle (od 15. dubna do 15. října: 8.30–19.30 h.; od 16. října do 14. dubna: 9.00–17.00 h.; poslední návštěvník je uvítán vždy 15 minut před uzavřením zahrad; zavřeno je také o vybraných svátcích a významných dnech).

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kam-v-benatkach-na-prochazku-my-jsme-si-zamilovali-znovuotevrene-kralovske-zahrady/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024