Katedrála Panny Marie v Antverpách: symbol města, který nemáte šanci přehlédnout

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 12. 2019 • Přečteno 3606x

Na místě dnešní katedrály stála malinká kaple už v 9. století, která postupem času rostla.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do AntverpZobrazit zájezdy

Naprosto dechberoucí katedrála si vás získá. Její monumentální stavba vzbuzuje obdiv i respekt už po celá staletí. Její význam přesahuje z architektury do dalších oborů, je totiž domovem několika Rubensových pláten a tradice místního pěveckého sboru sahá až do 15. století. Láká tak nejen na svůj zevnějšek, ale i bohatý kulturní zážitek. Pojďme se dnes s touto nádherou seznámit blíže. 

Jeruzalém západu, to jsou Antverpy

Interiér katedrályInteriér katedrály

Půlmilionové Antverpy jsou druhým největším městem Belgie. Leží na levém břehu řeky Šeldy. Svou přezdívku získaly díky rozsáhlé komunitě židů, kteří zde ve středověku pobývali. Možná známější „Rubensovo město“ jste již slyšeli i vy, právě tady totiž žil slavný rodák Peter Rubens. Ostatně umění se zde velmi daří, dokazují to především šikovní absolventi místní Královské akademie výtvarných umění, kteří rozšířili věhlas města po celém světě.

Typické je také zpracování drahých kamenů, zejména diamantů. Myslíme, že není třeba přidávat další důkazy o tom, že Antverpy byste neměli opomenout navštívit. Nudit se totiž nebudou ani ti, kteří neholdují humanitnímu směru. Díky své poloze je antverpský přístav, co do velikosti přepravovaného nákladu, totiž jeden z největších v Evropě. Takže si na své přijdou i ti, kteří před výtvarnictvím dají přednost návštěvě přístavního doku. Ale teď už k samotné katedrále. 

Cesta od kaple až k obří katedrále

V roce 1124 získala status farního kostelaV roce 1124 získala status farního kostela

Na místě dnešní katedrály stála malinká kaple už v 9. století, která postupem času rostla. V roce 1124 získala status farního kostela. Ve 12. století proběhla první velká přestavba na 80 metrů vysoký kostel. V roce 1352 začala přestavba s jasným plánem, tím bylo postavit největší gotickou katedrálu v Holandsku.

Původní architektonické plány počítaly s dvěma stejně vysokými věžemi. V roce 1521 již byla stavba téměř hotová, zbývalo pouze vzpřímit poslední věž. Plány však zhatil požár roku 1533, který způsobil odklon od původních plánů. Stavba jižní věže byla odložena a nakonec zcela zrušena. V severní věži je dnes umístěna zvonkohra.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Památka v číslech

Symbol městaSymbol města

Když se řekne dominanta města, každý si asi představíme nějaký symbol. V tomto případě však katedrála plní svůj příslib i co do velikosti. Ty jsou totiž úctyhodné. 120 metrů na délku, 75 metrů na šířku a na výšku 123 metrů, díky kterým se stala nejvyšší církevní stavbou v celém Beneluxu. Tyto grandiózní rozměry si asi těžko umíte představit, pro lepší srozuměnou přidáváme informaci, že celá stavba pojme neuvěřitelných 25 000 návštěvníků. Opravdu neskutečný gigant, nemyslíte?

V zajímavých číslech můžeme klidně pokračovat. Najednou se zde může usadit tři a půl tisíce návštěvníků. Někdo si dal také tu práci a spočítal všech 125 sloupů a 128 oken. Zapomenout nesmíme na 57 oltářů a místní varhany mají hodně přes 5 000 píšťal. Zvonkohra katedrály má 49 zvonů, z nichž ten největší váží téměř 6,5 tuny. Abychom ale nekončili tak heroicky, tak perlička na závěr: roční údržba kostela stojí 1,5 miliónu eur. Tak co, stihnete jej navštívit dřív, než se to bude někomu zdát opravdu moc?

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Antverpy)

Belgický skvost na Scheldě

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Antverp

Zájezdy do Antverp

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-panny-marie-v-antverpach/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024