Náměstí Grote Markt v Antverpách: precizní architektura i mytické postavy v nadživotní velikosti

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 12. 2019 • Přečteno 3214x

Hlavní antverpské náměstí je dnes pěší zónou, takže si jej můžete celé projít bez obav z automobilového ruchu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Jako každé, turisticky oblíbené město mají i Antverpy, vedle moderních výdobytků současnosti, také své historické jádro, které láká k poznání obdivuhodné historie. V úplném centru Starého Města se nachází Velké náměstí, a právě to si dneska představíme. 

Grote Markt bylo původně předměstí, rozprostíralo se před branami do obytné části města. Tato půda se připojila k oficiální městské hranici až v roce 1220, kdy ji městu daroval vévoda Jindřich I. z Brabantu. Teprve v roce 1320 bylo v souvislosti s tímto náměstím poprvé použit termín merckt.

V tomto období zde také vznikla tradice pořádání takzvaných Brabantských trhů, kde spolu mohli obchodovat Britové s Italy, Španěly a zástupci dalších hanzovních měst. Zde taky vznikla pomyslná rivalita mezi Antverpami a Bruggami, tou dobou totiž měly Antverpy výrazně navrch. 

Ruka sem, ruka tam aneb proč je utržená ruka symbolem města

Fontána se sochou vojáka BrabaFontána se sochou vojáka Braba

Hlavní antverpské náměstí je dnes pěší zónou, takže si jej můžete celé projít bez obav z automobilového ruchu. Grote Markt má trojúhelníkový tvar a v minulosti sloužilo primárně jako tržnice. Dnes se jedná o hlavní turistickou atrakci, právě zde začínají nebo končí prohlídky města. Historické budovy ve spojení se spoustou kaváren a restaurací se snaží přiblížit historii a folklor města všem návštěvníkům Antverp. 

Ve středu náměstí je fontána se sochou vojáka Braba v nadživotní velikosti. Tento antický ochránce města je spojován s udatnými činy, o kterých se mluví dodnes. Pověst vypráví o obrovi, který žil v místní řece Šeldě. Ten prý vyžadoval vysoké mýtné za proplutí do města, kdo nezaplatil, tomu prý utrhl ruce a zahodil do řeky. Římský voják Brabo nestvůru přemohl a sám jí useknul obě ruce. Proto se stala ruka symbolem města a hrdina je vyobrazován s obří rukou v dlaních. 

Domečky jako malované a radnice zapsaná v UNESCO

Cechovní domy na náměstíCechovní domy na náměstí

Asi nejznámější z celého náměstí je pohled na typické cechovní domy. Budovy byly původně stavěny ze dřeva, není se tedy čemu divit, že z velké části podlehly velkému požáru na konci 16. století. Jejich rekonstrukce v 19. století podlehla aktuálním trendům. Zděné budovy jsou zdobeny v renesančním slohu. Za zmínku stojí bohaté sochařské umění, kterým jsou domy ozdobené.  

Další dominantou náměstí je bezesporu radnice. Její původní budova přestala stačit už v období středověku, proto vznikl návrh na její přestavbu. Jenomže nakoupený materiál byl použit k posílení hradu před válečnými útoky na město, a než radnice ušetřila na nový, plánované úpravy již vyšly z módy.

Radnice tak minula gotiku a její rekonstrukce se nesla v čistě renesančním stylu. Budova je typická svými arkádovými oblouky v přízemí a dórskými sloupy, které oddělují okna v prvním patře. Poslední úpravy proběhly v 19. století. Ty se však týkaly především interiéru, který byl vyzdoben četnými uměleckými díly s důrazem na významné vládce a panovníky země. Tato ukázka vlámské renesance se stala předlouhou pro mnohé další renesanční stavby v Evropě.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-grote-mark-v-antverpach/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024