Letecky do Paříže: pohodlná volba

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9443x

Za hodinu a půl se dopravíte do hlavního města Francie. Při dobrém výběru letecké společnosti navíc za malý peníz.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

Horkou novinkou jsou lety z Ostravy? A to v období hlavní sezóny, tedy od dubna do začátku listopadu.

Výlet do Paříže letadlem je tou nejpohodlnější a zároveň nejrychlejší volbou. V dnešní době cesta už není zdaleka tak nákladná, jak tomu bylo dříve. Pokud se rozhodnete letět do Paříže, odlety z České republiky jsou celoročně přístupné z Prahy.

Cesta z Prahy trvá necelou 1 hodinu a 30 minut, z Ostravy jste v Paříži za 1 hodinu a 45 minut. S naší cestovní kanceláří můžete letět i ze Slovenska, a to přímo z Bratislavy.

Letět můžete na pařížská letiště Orly, Beauvais (58 km od Paříže) nebo přímo na letiště Charlese de Gaulla, které má tři hlavní terminály. Z většiny velkých měst se létá do Paříže přímo. Kromě Air France se do Paříže dostanete s mnoha dalšími mezinárodními společnostmi. Neznámější česká letecká společnost jsou České Aerolinky (ČSA). Díky nízkonákladovým leteckým společnostem jako je Travel service, můžete do Paříže letět i za menší finanční částku.

Rady na cestu před odletem

1. Váhový limit + odbavení

Na letišti, při samotném odbavení, se může stát, že váš kufr neodpovídá váhovému limitu. Váhový limit je jiný u každé letecké společnosti. České aerolinky povolují 23 kg na zavazadlo. U nízkonákladových leteckých společností (Smartwings) bývá váhový limit nižší (15 kg). Můžete však využít příležitosti tzv. sčítání zavazadel. Když letíte v páru, můžete mít dohromady 48 kg (30 kg). Rozdělení kilogramů je pak na vás. Povolené máte na palubu i jedno příruční zavazadlo zpravidla do 10 kg u ČSA, u nízkonákladových společností (Smartwings) je povolené příruční zavazadlo do 5 kg. Pro odbavení potřebujete platný cestovní doklad, tj. občanský průkaz nebo cestovní pas. Na cestu do zahraničí doporučujeme vzít oba doklady, pro případ ztráty jednoho z nich.

2. Příruční zavazadlo

Před samotným odletem je vždy potřeba bedlivě pročíst pokyny, které se týkají příručních zavazadel. V pokynech, které dostanete od vaší CK, se kterou cestujete, máte uvedeno, co si můžete vzít s sebou na palubu a naopak co je zakázáno. Samotné pokyny jsou k dispozici i na letišti. V příručním zavazadle nesmíte přenášet do bezcelní zóny jakékoliv tekutiny, spreje, pasty a krémy nad 100 ml. To samé platí pro ostré předměty. Můžete u sebe však mít prázdnou flašku a vodu si bez problému doplnit. Kosmetické přípravky musíte vložit do průhledného uzavíratelného obalu. Tento sáček pak musí být mimo příruční zavazadlo! Dávejte si pozor na obaly přípravků. Musí na nich být skutečně označené 100 ml. Jakmile bude označeno 120 ml, byť s polovinou obsahu, přes kontrolu neprojdete. Elektronické předměty, kabát, pásek, šálu a cigarety musíte dát do plastové bedýnky, která projíždí přes skeny. Pozor na to, abyste v kapse neměli kovové předměty nebo mince. Jinak budete při kontrole pískat.

3. Bezcelní zóna, gate, nalodění

V bezcelní zóně se můžete občerstvit v různých kavárnách a restauracích. Nakoupit můžete v duty free shopech, kde naleznete různé zboží zpravidla za nižší ceny. Gate je brána, kde cestující projdou poslední kontrolou dokladů, a poté se naloďují do letadla. Číslo brány (gatu) máte vždy označené na letence. Ke vstupní bráně na nalodění do letadla se vždy chodí 30 minut před odletem.

V letadle

V letadle je přísný zakáz kouření a používání některých elektronických přístrojů. Jedná se především o mobilní telefony, které musí být vypnuty po celou dobu letu. Na telefonu je zakázaný dokonce i režim „letadlo“. Po vzlétnutí se dostanete do určité nadmořské výšky, nemusíte být připoutaní. V té době již můžete používat elektronické přístroje, stále však s výjimkou telefonu. V případě turbulencí se musíte vždy vrátit zpět na svoje místo a znovu se připoutat. Na palubě máte možnost občerstvení. Platit můžete, jak v eurech, tak v českých korunách. Nízkonákladové společnosti však neposkytují občerstvení zdarma. Na obou stranách letadla se vždy nachází funkční toalety. 

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Po příletu

Z Roissy-Charles de Gaulle jezdí taxi služba, která vás přijde na 50 €. Můžete využít i prostředky městské hromadné dopravy, tato volba je výrazně levnější. První možností je autobus společnosti Air France, kde potom můžete vystoupit na zastávce Porte Maillot a Étoile (Vítězný oblouk). Existuje i pravidelná autobusová linka Roissybus, zastavuje přímo u Opery Garnier. Další možností je příměstský vlak RER. Vlaky RER čítají celkem 5 linek a jsou označeny A, B, C, D, E. Vlak, jenž jezdí z letiště je značený modrou barvou jako linka B. Taxi z letiště Orly je levnější, díky vzdálenosti k centru. Zaplatíte pouze 30 €. Funguje zde i autobusová doprava. Orlybus jezdí přímo do centra. Zájezd do Paříže s cestovní kanceláří je výhodou, jelikož právě CK se o veškerý transfer a komfort postará za vás.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/letecky-do-parize/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024