10 tipů, jak strávit ve Versailles příjemný den: Co musíte vidět, zažít a kolik to bude stát?

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 41157x

Přinášíme deset tipů, jak si ve Versailles udělat hezký den.

Vyberte si z našich 18 zájezdů do VersaillesZobrazit zájezdy

Víte, že…

Zámek ve Versailles byl postaven z trucu? Ludvík XIV. byl pobouřen okázalostí Fouquetova zámku Vaux-le-Vicomte, nařídíl proto navrhnout stonásobně krásnější a honosnější zámek, než byl ten vévodův. 

Francie má v souboji s ostatními zeměmi spoustu trumfů a jedním ze stěžejních es je zámek ve Versailles. My vám ovšem chceme ukázat, že výlet do Versailles neznamená jen den strávený v komnatách zámku. V okolí architektonické pýchy Ludvíka XIV. toho najdete mnohem víc. Navrch přidáme ještě pár dobrých rad, čím se nenechat nemile překvapit, a pak už jen popřejeme Bon jour!

1. Nakupte suvenýry před zámkem

Před vstupem do zámku uvidíte postávat mnoho obchodníků se suvenýry. Ačkoli v Paříži spíše doporučujeme se jim vyhnout, tady se u jejich nabídky alespoň zastavte. Nikde jsme totiž nenatrefili na levnější suvenýry než právě tady. A nabídka? Plechové Eiffelovky různých velikostí na klíče i k postavení na polici, hodinky, malované šátky a všechno možné i nemožné s motivy Paříže.

Tip: S obchodníky se dá smlouvat. Zkuste to!

2. Nenechte se odradit frontou

Miniatura zámku v interiéruMiniatura zámku v interiéru

I když se čeká dlouhá fronta jak na vstupenky, tak do zámku, poměrně rychle se pohybuje. Nenechte se proto odradit myšlenkou, že strávíte ve frontě hodiny. Návštěva zámku za chvíli čekání stojí. Interiéry skýtají takové zajímavosti jako bohatě zdobené královské pokoje, různé sochy, zmenšeniny zámku i pokojů a předměty, které připomínají dobu zakladatele a pána zámku – Krále Slunce Ludvíka XIV.

Pozor: S většími zavazadly (včetně větší kabelky nebo batohu) vás do zámku nepustí!

3. Zahrady na tři způsoby

Zapůjčit si můžete lodičku až pro pět osobZapůjčit si můžete lodičku až pro pět osob

Zahrady ve Versailles jsou téměř stejně krásné jako zámek samotný. Rozhodně stojí za procházku. Možnosti, jak si park prohlédnout, jsou hned tři:
a) Vláčkem – Cestování po zahradách zámku vláčkem doporučujeme hlavně rodinám s dětmi a starším lidem. Za osobu zaplatíte 10–15 eur, ale máte to i s výkladem.

+ Vláček má stříšku, takže jej můžete využít i v dešti.

- Stojí se na něj fronta.

b) Na golfovém vozíku – Golfový vozík je maximálně pro 4 osoby. Půjčit si jej můžete na půl hodiny a případně doplatit, když přetáhnete. Doporučujeme hlavně mladým dvojicím, které se na tomhle vozítku jistě vyřádí. Zaplatíte okolo 35 eur.

+ Cestou vás provází výklad z nainstalovaných reproduktorů.

- Vyšší cena. 
c) Pěšky – Zahrady jsou hodně rozlehlé, takže jsou potřeba dobré nohy, ale pěšky nejlépe nahlédnete do všech zákoutí zahrad a objevíte i méně známá místa.

+ Nemusíte se ohlížet na čas.

- Fyzicky náročné, zahrady jsou rozlehlé.

Tip: Máte-li rádi trochu adrenalinu, zvolte možnost B. Posadí vás na vozík, strčí vám mapu do ruky a jeďte. Zajíždět mimo místa na mapě je zakázáno, když vymezený prostor opustíte, vypne se motor a vozík začne houkat.

 4. Nejhezčí podívaná z vodní hladiny

Nádherný výhled z lodičkyNádherný výhled z lodičky

V zahradách je vodní kanál, kde si můžete zapůjčit klasické loďky, opět na omezený čas (půl hodiny za 10 eur). Plavit se na na lodi smí maximálně 5 osob. Kanál má tvar písmene T, takže můžete zajet do každého rohu a prohlédnout si okolí z více stran. Největší kouzlo této atrakce ve Versailles je ale výhled z vodní hladiny.

Tip: Z loďky se dají pořídit nejlepší fotografie – z vodního kanálu se vám otevře výhled na celé zahrady s fontánami a zámkem jako na dlani. 

5. Občerstvení na každém rohu

Příklad jídelníčku jedné z restaurací ve VersaillesPříklad jídelníčku jedné z restaurací ve Versailles

Po celých zahradách jsou různé restaurace a rychlá občerstvení s bagetami, saláty i klasickou francouzskou kuchyní. A na kolik vás takový skromný oběd ve Versailles vyjde? Za jednu bagetu a vodu zaplatíte okolo 7 eur. Když se ještě budete chtít nakopnout kávou, musíte počítat s celkovou útratou okolo 8,5 eur za osobu.

Spočítejte si sami: Na fotografii výše najdete jídelníček jedné z restaurací v zahradách versailleského zámku, můžete si tak udělat přesnou představu, kolik zaplatíte za to, co máte nejraději.

6. WC není problém

Toalety jsou rozmístěny po celých zahradách a za jejich použití se neplatí žádný poplatek. Působí nově a čistě, takže ani tohle místo vám dojem z výletu nezkazí.

Tip: Frontě se vyhnete, když si dojdete na některou z toalet dál od zámku.

7. Kdo skrblí, bude na suchu

Krásné fontány ve Versailles jsou v provozu jen o víkendechKrásné fontány ve Versailles jsou v provozu jen o víkendech

Versaillský park je pověstný svými nádhernými fontánami. Když ovšem přijedete na návštěvu zámku přes týden, fontány nestříkají. Za málo peněz, málo muziky. O víkendu si ale zurčící vody užijete až, až.

Pozor: O víkendu jsou sice funkční fontány, ale za vstup do zahrad se platí.

8. Prohlédněte si městečko

Versailles není velké městečko, ale najdete v něm pěkné obchůdky a především restaurace s domácí francouzskou kuchyní. Nasajete tady zkrátka atmosféru pařížského předměstí se vším všudy. Významnou roli hrálo městečko i v historii. První červencový den roku 1815 se blízko Versailles odehrála bitva mezi Prusy a Francouzi. Po První světové válce zde probíhala mírová jednání s Německem.

Víte, že ve Versailles stál nejprve zámek a až okolo něj pak vyrostlo městečko?

9. Objevte utajená místa

Velký Trianon stojí za návštěvuVelký Trianon stojí za návštěvu

I v zahradách Versailles najdete pár míst, kam nemíří davy turistů, přesto si však vaši pozornost zaslouží. V odlehlejší části najedete třeba Velký a malý Trianon, krásnou stavbu, do níž můžete nakouknout i zevnitř. Na oficiálních stránkách zámku ve Versailles si můžete prohlédnout přehlednou interaktivní mapu rozlehlých zahrad a okolí.

Tip: Pěkná podívaná se vám naskytne také při návštěvě Domu Marie Antoinetty.

10. Ušetřete na dopravě, svezte se vlakem

Město je spojeno s centrem Paříže linkou příměstské železnice RER C. Vlak je levný a pohodlný. Dostat se sem ale dá také autobusem nebo vozem taxi. Pokud pojedete do Paříže s cestovní kanceláří, přepraví vás do Versailles obvykle svým autobusem.

Zahrady ve Versailles jsou propracované do nejmenšího detailuZahrady ve Versailles jsou propracované do nejmenšího detailu

 

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Francie (Versailles)

Pýcha krále Slunce

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Versailles

Zájezdy do Versailles

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-tipu-jak-stravit-ve-versailles-prijemny-den/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024