Každodenní nástrahy Paříže: tipy, na co si dát pozor při návštěvě francouzské metropole

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 38786x

Francouzská metropole má své nástrahy, kterými jsou většinou zlodějíčci a podvodníci.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Návštěva Paříže vám přinese nezapomenutelné zážitky. Uvidíte množství úchvatných historických a kulturních pokladů a možná si ji zamilujete a budete se sem chtít stále vracet. Vaše seznámení s městem na Seině však může mít i své stinné stránky. Jako v každé jiné metropoli i tady vám hrozí nepříjemné situace jako setkání s kapesními zloději či podvodníky. Určitě se vám proto bude hodit pár tipů, čemu se v Paříži vyvarovat a na co si dát pozor.

1. Buďte ostražití před kapesními zloději

Kapsáři v metru patří snad ke každému hlavnímu městuKapsáři v metru patří snad ke každému hlavnímu městu

S kapsáři a různými jinými zlodějíčky se setkáte všude, v Paříži však buďte maximálně ostražití, a to především na místech s velkou koncentrací lidí a zejména v přeplněném metru. Nejčastěji jsou totiž turisté okradeni právě tam – zloději se snaží využívat zejména tlačenic při výstupu a nástupu.

Mějte batohy vždy vepředu, peníze, telefony a doklady zásadně nenoste v zadních kapsách kalhot, kabelky si pevně držte. Můžete se také náležitě vybavit ještě před vaší cestou do Paříže: v cestovatelských i sportovních obchodech se dají sehnat batohy a tašky, které jen tak někdo nerozřízne, levnější variantou je pak pořízení zámečku na vaše zavazadlo. Můžete si zakoupit také speciální taštičky přímo na tělo vhodné pro cestovatele, do kterých si schováte hotovost a důležité dokumenty.

Dobrým tipem je také nenosit peníze v peněžence, ale uložit je někam, kde je zloděj nečeká – například do složky nebo obalu na brýle. Rozhodně nemějte veškerou hotovost na jednom místě a před cestou si vždy udělejte kopie vašich cestovních dokladů, které si necháte uložené na hotelu nebo jiném bezpečném místě.

Zvážit můžete také zajištění pojištění proti krádeži či ztrátě u některé z českých pojišťoven. Pokud dojde k nejhoršímu, ihned si zablokujte kreditní karty (číslo blokací od vaší banky si zapamatujte nebo jej noste zaznamenáno na bezpečném místě – nikoliv v telefonu, který vám může být odcizen).

V případě, že zůstanete zcela bez prostředků, může být vaší poslední záchranou služba Western Union a jí podobné, přes kterou vám vaše rodina či známí mohou z České republiky do několika minut poslat potřebnou hotovost. Pobočky Western Union se nachází v Paříži téměř na každém kroku a vždy je najdete na takových místech, jako jsou vlaková nádraží či letiště.

Tip:

Budete-li okradeni v metru, můžete zkusit vypozorovat zloděje pomocí bezpečnostních kamer. Vězte však, že se bude pravděpodobně jednat o dlouhý proces a že francouzská policie se většinou také řídí heslem „savoir-vivre“ („umění žít“). Je proto na pováženou, zda kromě hotovosti chcete ztratit i drahocenný čas na prohlídku Paříže.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

2. Nikdy nic nepodepisujte

Petice jsou obvykle jen záminkou k vylákání penězPetice jsou obvykle jen záminkou k vylákání peněz

Jednou z pařížských specialit jsou podpisové akce, většinou organizované ženami z východní Evropy. Typickou situací může být to, že jdete po ulici, osloví vás slečna v barevné sukni a zeptá se „Do you speak English?“. A pokud se tváříte povolně a rezolutně ji neodmítnete, bude vám chtít dát k podpisu jakési dokumenty, většinou pod zástěrkou toho, že se jedná o charitativní akci.

Pokud podepíšete, může se vám stát, že už vás nepustí a bude vám tvrdit, že jste právě podepsali, že jí odevzdáte určitou finanční sumu. Jinou situací může být to, že zatímco budete číst a podepisovat, někdo vám nenápadně ukradne peněženku z tašky. Vůbec se proto nebojte takové osoby naprosto ignorovat.

Tip:

Na otázku „Do you speak English?“ zkuste odpovědět s patřičnou lhostejností „Et vous parlez français?“ („A vy mluvíte francouzsky?“). Minimálně údiv dané osoby je zaručen.

3. Nekupujte lahve s vodou od pouličních prodejců

Voda nabízená na ulici je většinou obyčejnou vodou z kohoutkuVoda nabízená na ulici je většinou obyčejnou vodou z kohoutku

Zvláště v létě potkáte u pařížských památek osoby, které se vyprahlým turistům snaží prodat půllitrové lahve s vodou. Jejich koupi zásadně nedoporučujeme – často se jedná o vodu z kohoutku natočenou do připravených pet lahví. Pařížská voda z kohoutku je sice pitná, ale můžete si ji natočit na každé toaletě a ušetříte tak euro či dvě. V supermarketu pak za balenou vodu zaplatíte daleko méně.

Tip:

Pokud se v Paříži ocitnete u příležitosti některé z oslav – například na Silvestra nebo během výročí pádu Bastily, budou se vám pouliční prodejci snažit prodat také sekt (v jejich podání samozřejmě „pravé šampaňské“). Nabízet ho budou nejprve za přemrštěné částky, většinou pak s nimi usmlouváte sumu kolem deseti eur. Sekt, který prodávají, však v běžném supermarketu koupíte za méně než tři eura. Je tedy lepší se na slavnosti patřičně vybavit a za stejnou cenu si dopřát deset láhví místo třech.

4. Nesmrtelní prodavači Eiffelovek

Prodejce přívěšků na klíče s EiffelovkouProdejce přívěšků na klíče s Eiffelovkou

Na turisticky exponovaných místech – především u Eiffelovy věže, Louvru, Invalidovny, u Sacré Coeur nebo třeba ve Versailles potkáte černochy, kteří vám za pakatel budou nabízet různé drobné suvenýry. Jedná se především o malé Eiffelovky na klíče, různé velikosti modelů Eiffelovek včetně těch svítících, dále šátky, pohlednice a jiné.

Tito prodavači vám nabízejí bezkonkurenčně nejlevnější suvenýry, jaké v Paříži seženete, nebojte se je proto u nich zakoupit. Mějte však vždy připravenou nejlépe přesně odpočítanou částku, popřípadě plaťte drobnými eury a nevytahujte před prodavači peněženky s veškerou hotovostí ani bankovky vysokých hodnot. Ideální je si pro tyto případy nachystat do kapes pár drobných.

Tito prodavači často nabízejí také „zaručeně pravé“ kabelky Louis Vuitton, Chanel a jiné. Pokud se vám zalíbí, kupte si je – mějte však na paměti, že vám mohou být při letištní kontrole zabaveny.

Tip:

Běžná cena za pět Eiffelovek na klíče je jedno euro. Nenechejte se proto prodavači přemluvit k zaplacení vyšší částky.

5. Bavlnkáři, skořápky a další podivné pařížské úkazy

Jsou i tací, kteří neodbytně darují a pak až účtujíJsou i tací, kteří neodbytně darují a pak až účtují

Další pařížskou specialitou jsou „bavlnkáři“ – většinou opět černoši, kteří se hojně vyskytují hlavně na schodech pod bazilikou Sacré Coeur, ale můžete na ně narazit i jinde. Typickou situací je, že vás takový černoch chytne za ruku a než byste řekli švec, naváže vám na ni „náramek“ z provázků a bavlnek.

Jakmile už jednou něco takového budete mít na ruce, nepustí vás dále bez zaplacení, případně se v minutě ocitnete obklopeni bandou černých pařížských občanů a věřte, že raději zaplatíte tři eura za pofidérní náramek, než abyste se s nimi dostali do potyčky.

Dobrá rada je tyto lidi ignorovat či klidně, ale razantně odmítnout. Nehledě na to, že zatímco si necháte uvazovat náramek, další „náhodní kolemjdoucí“ (chápejte: kamarádi onoho bavlnkáře) vás v nepozornosti mohou okrást.

Poslední dobou se v Paříži začínají vyskytovat také osoby, které na ulicích hrají s kolemjdoucími nám dobře známé skořápky. Pokud odoláte pokušení připomenout si zlatá devadesátá léta plná skořápkářů, uděláte jen dobře. Výjimkou v Paříži nejsou ani různí pouliční „kouzelníci“, kteří moc rádi nechají zmizet vaši bankovku.

Tip:

Paříž nabízí mnoho různých vzrušujících zážitků, včetně kouzelnických představení. Odolejte proto ušmudlaným kouzelníkům v ulicích a dopřejte si raději něco na úrovni.

6. Našel jsem prstýnek a daruji vám růži

Když své drahé koupíte květinu v květinářství, uděláte lépeKdyž své drahé koupíte květinu v květinářství, uděláte lépe

V lokalitách kolem pařížské opery nebo kostela Madeleine s velkým množstvím luxusních obchodů se vám může poštěstit srážka s člověkem, který úplně náhodou našel na zemi zlatý prsten. A jaké překvapení: našel ho zrovna ve vaší blízkosti a ne, nebude ho chtít nechat ocenit u zlatníka, ale pokusí se vám ho rovnou prodat za výhodnou cenu, protože jste mu prostě sympatičtí.

Ať už se vám prstýnek líbí nebo ne, nekupujte ho! Samozřejmě se bude jednat o bezcennou cetku. Večerní Paříž je nezřídka plná lidí, kteří budou chtít vaší drahé polovičce zdarma věnovat růži. Nutno dodat, že zdarma to většinou nakonec nebude a že částka za květinu bude přemrštěná. 

Tip:

Nesnažte se být za každou cenu slušní a dávat se s podobnými lidmi do řeči. Nepouštějte se s nimi ani do hádek a dlouhých diskuzí. I tady platí zlaté pravidlo naprosté ignorace.

Paříž vás okouzlí, ale jako každá primadona umí být i lstivá. Buďte proto při vaší návštěvě ostražití a nenechte si zkazit váš pobyt. Dostanete-li se do nepříjemností, volejte nejlépe přímo pařížskou polici – stačí vytočit číslo 17, které je dostupné zdarma z jakéhokoliv francouzského telefonu.

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nastrahy-parize/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024