15 tipů a rad při návštěvě pařížských muzeí: Kde můžete ušetřit a jak se vyhnout frontám?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16246x

Výlet do Paříže si naplánujte na první víkend v měsíci a návštěvu muzeí či galerií nechte až na neděli.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Srdečně vás zveme do Paříže, tentokrát na téma toulky za uměním do pařížských muzeí a galerií! Paříž je velkolepou metropolí s nespočtem muzeí, uměleckých galerií a možností bohatého kulturního a společenského vyžití. Ale ať děláte, co děláte, nezřídka se vám stane, že nenavštívíte ani zlomek toho, co jste si ještě v klidu domova naplánovali. My vám proto přinášíme pár užitečných rad a informací.

Na některé výstavy v Paříži, ať už jde o expozice trvalé, nebo jen dočasné, je vstup zdarma, jiné ale dokážou pořádně a nemile zamávat s vaším rozpočtem. Celou řadu přitažlivých výstav najdete v honosných výstavních místnostech, za jinými musíte do originálních galerií pod širým nebem. Jedno je jisté, něco pro sebe si v Paříži najde opravdu každý!

1. Proč se vyplatí v neděli dlouho nevyspávat

Interiér Musée d´OrsayInteriér Musée d´Orsay

Výlet do Paříže si naplánujte na první víkend v měsíci a návštěvu muzeí či galerií nechte až na neděli. Mnoho nejznámějších pařížských muzeí, Centre Pompidou (Pompidouovo centrum), Musée d´Orsay (Muzeum d´Orsay) či Musée National Picasso (Národní muzeum Pabla Picassa) nevyjímaje, totiž nabízí každou první neděli v měsíci bezplatný vstup. 2. Bez peněz do muzea nelez, to pro Paříž vážně neplatí!

Některá pařížská muzea dokonce nabízejí bezplatný vstup každý den, po celý rok. Vřele doporučujeme navštívit třeba Musée d´Art Moderne de la Ville de Paris (Muzeum moderního umění města Paříže) či Maison de Balzac (Balzacův dům).

3. Doprovodný program si užijete s doprovodem i bez!

Paříž není považována za zářící světové město umění jen tak, pro nic za nic. Vedle desítek muzeí se může pochlubit také nespočtem uměleckých galerií s vysokou kvalitou výstav a doprovodných programů. Na čem nejvíce záleží při výběru konkrétní akce? Pouze na vašem vkusu, přáních, potřebách a cenové dostupnosti…

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

4. Netradičně pojaté expozice v tradičních útrobách Paříže

Tuilerijské zahradyTuilerijské zahrady

Umění musíte nejen vidět, ale především zažít! Vůbec nejlepší bude, když uzavřený prostor uvnitř stěn vyměníte za otevřený svět pařížských parků s velkolepou historizující architekturou. Tuilerijské zahrady, La Défense, moderní čtvrť na severozápadním okraji Paříže, Stravinského fontána tvořená šestnácti pohyblivými plastikami a mnohé další skvosty, to určitě stojí za vidění!

5. V muzeích raději šetřete, peníze se vám budou ještě hodit!

Milovníci pařížské historie a umění vám dají určitě za pravdu. Návštěva muzea, galerie či jakýchkoliv výstavních prostor s expozicemi vás v Paříži přijde docela draho. Výjimkou nebývá ani vstupné ve výši 14 eur (cca 379 Kč). Chcete-li však za vstupné ušetřit, existuje mnoho věcí, které můžete udělat.

Pokud se považujete spíše za vyznavače klasiky, byla by velká škoda vynechat některé z nejznámějších muzeí v Paříži, jako je Louvre či třeba Centre Pompidou (Pompidouovo centrum). Dalším zaručeným způsobem, jak ušetřit, je opatřit si Paris Museum Pass.

Čtení na podobné témaParis Museum Pass: Vidět co nejvíc za co nejméně peněz? Poradíme!Přečíst

Pořízení speciální, například dvoudenní, karty (pro rok 2015 za cenu 42 eur) se vyplatí zejména tehdy, když máte v plánu navštívit alespoň čtyři muzea a/nebo památky. Kromě toho, že platí ve vybraných muzeích, zužitkujete tuto speciální kartu také při návštěvě některých turistických atrakcí, jako je Arc de Triomph (Vítězný oblouk) či Katedrála Notre-Dame (Chrám Matky Boží).

6. Chcete ušetřit peníze i čas? Rezervujte on-line!

Předejděte nekonečně dlouhým frontám při čekání na vstupenky a svůj čas raději věnujte delší prohlídce muzea. Že nevíte, jak na to? Rezervujte si vstupenku on-line. Provedení on-line rezervace vstupenky svým návštěvníkům nabízí stále více muzeí a galerií.

7. Nechoďte spát a zažijete muzeum ve stínu noci…

V průběhu sezóny můžete v Paříži žít kulturně i pozdě v nociV průběhu sezóny můžete v Paříži žít kulturně i pozdě v noci

Jste noční pták a nevyhovuje vám běžná otevírací doba muzeí a galerií? Pak vězte, že v průběhu sezóny můžete v Paříži žít kulturně i pozdě v noci. Po náročném celodenním nicnedělání na pařížských plážích může být noc strávená v muzeu či galerii docela příjemným zpestřením.

Prožijte něco nového a zakuste trochu noční erotiky v muzeu erotického umění v Paříži (Musée de l´erotisme), které najdete v zábavní čtvrti Pigalle. Toto sedmipatrové muzeum vás provede erotikou v umění snad ze všech koutů světa. V muzeu se na vás těší až do dvou hodin v noci.

8. V pondělí zavřeno? Tak to v Paříži vážně neplatí!

Ve většině evropských měst je zcela běžné, že muzea a galerie mají v pondělí zavřeno. Paříž se k nim ale odmítá přidat! Spousta turistů totiž míří do Paříže právě na prodloužený víkend a byla by škoda jim výlet za kulturou takhle komplikovat. I když se pařížská muzea a galerie návštěvníkům občas uzavřou, nikdy to nečiní ve stejný den.

9. Ranní ptáče (v muzeu) dál doskáče…

Všechna ta nádherná umělecká díla si člověk vychutná mnohem lépe bez otravného davu za zády. Sami Pařížané se sice chovají v muzeích a galeriích velmi tiše, o turistech to ale příliš neplatí. Vůbec nejlepší tak je dopředu si zjistit, kdy které muzeum či galerie otevírá, a vypravit se tam hned brzy ráno, v době, kdy většina turistů ještě tvrdě spí po probdělé noci v pařížských ulicích.

10. Parlez-vous français? Ne? Nevadí!

Průvodce si můžete stáhnout do svých mobilůPrůvodce si můžete stáhnout do svých mobilů

Je-li řeč o pařížských muzeích a galeriích, zdá se, že Paříž skutečně mluví jenom francouzsky. Svědčí o tom i fakt, že mnoho propagačních materiálů je psáno pouze ve francouzštině. Pokud jazykem básníků, spisovatelů a malířů zrovna nevládnete, můžete si buď vyžádat populárního audioprůvodce, nebo jít ještě o něco modernější cestou a stáhnout si průvodce pro chytré telefony.

11. Pořádné plánování ušetří čas i peníze…

Procházka rozpálenými ulicemi Paříže může být poměrně vyčerpávající, proto je dobré si návštěvu všech zajímavých míst dopředu naplánovat a v jednom dni propojit místa, která jsou blízko sebe (z ryze praktických důvodů). V krátké docházkové vzdálenosti se nachází například Musée de l´Orange (Muzeum Oranžérie), Grand Palais (Velký palác) a Musée d´Orsay (Muzeum d´Orsay).

12. Nechce se vám plánovat? Jeďte na poznávací zájezd s průvodcem…

Průvodkyně Veronika Uhrová v PařížiPrůvodkyně Veronika Uhrová v Paříži

Pokud z duše nesnášíte plánování a organizování, pak je pro vás poznávací zájezd s českým průvodcem ideálním řešením. Ve velmi krátkém čase se dozvíte spoustu zajímavých informací, které si v běžných průvodcích většinou nepřečtete, poznáte nové inspirativní lidi, místa, osudy…

13. Objevujte Paříž opravdu stylově! Co třeba na kole?

Jezdíte rádi na kole? Pokud ano, rozhodně čtěte dál! Díky společnosti Vélib můžete celé město světel projet na kole a prvních třicet minut máte dokonce zadarmo. Na kole toho stihnete desetkrát víc, než byste kdy zvládli za jeden den ujít pěšky, a navíc vás nebudou bolet nohy. Pařížané projížďky na kolech jednoduše milují, jen turisté pak už mnohdy nemají možnost, kde svá kola bezpečně zaparkovat. Proto je dobré mít v záloze vždy i plán B.

14. Studujete? Za vstupenku neplaťte!

Ještě vám nebylo 18 nebo 26 let? Jste student? Učitel? Nezaměstnaný? Nebo máte nějaký zdravotní handicap? Ve vybraných muzeích či galeriích rozhodně využijte možnost bezplatného vstupu. Stačí předložit platný doklad. 

Čtení na podobné témaSlevy a vstupy do muzeí a památek v Paříži: Kam smíte úplně zadarmo? Přečíst

15. Umění a hezké věci vážně milujeme. A co vy?

Do konce roku pořád zbývá poměrně hodně času a Paříž toho má hodně, co nabídnout a ještě to letos také předvede! Přinášíme vám seznam nejlepších pařížských výstav roku 2015. Užijte si perfektní výlet do Paříže se vším, co máte rádi! Člověk přece není nikdy dost starý na to, aby se nenaučil oceňovat umění a hezké věci!

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/15-tipu-a-rad-pri-navsteve-parizskych-muzei/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024