Vítejte v Mordoru! Nejstarší Národní park Tongariro je jedno z mnoha filmových míst z trilogie Pán prstenů. Znáte ho?

Hana Teichmannová Hana Teichmannová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 7. 2019 • Přečteno 5397x

Nemusíte být fanoušky Pána prstenů, abyste kouzlu Tongarira propadli. Každý si tu najde to své. Klid, pohodu, ale i adrenalin a dobrodružství.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Objevte prostředí milovníků Pána prstenu, panství Temného pána Saurona Mordor, jak jej dosud neznáte! Oblast Taupo, adrenalin na řece Waikato a ikonické výhledy na jednom z nejznámějších treků. To je jen malý výčet toho, co vás tady čeká. Pojďte se s námi inspirovat na vaši další cestu.

Naší první zastávkou je nejznámější novozélandský vodopád Huka Falls. Kaňon řeky Waikato, zužující se několik stovek metrů před samotným vodopádem, na sebe upozorňuje hlasitým burácením vody již od parkoviště. Prudký přítok, a především blankytně modré zbarvení, láká k této krátké zastávce tisíce turistů.

Procházka zpřístupněna vyhlídkovými stezkami okolo řeky vás dovede k šest metrů vysokému spádu, kde vás mimo vodopád jistě zaujme atrakce Jet Boat. 

Tryskovou rychlostí na místním vynálezu 

Rychlé tryskové čluny Jet Boat lze navštívit na mnoha místech Nového Zélandu, avšak Huka Falls patří k těm nejatraktivnějším. Vysoká rychlost, skoky, otočky a to vše v blízkosti nebezpečných skal na divoké vodě je lákadlem pro milovníky adrenalinu, ale i pro rodiny s dětmi.

Nízký ponor a speciální tryskový motor umožňuje člunu jezdit po mělkých řekách a na místech, kde téměř není voda. Jízda trvá průměrně 30 minut a věřte, že budete chtít přídavek!

Kalderové jezero Taupo, největší na ostrovech

Jezero TaupoJezero Taupo

Jezero Taupo s rozlohou 616 km² je největší jezero Nového Zélandu. Jezero vzniklo přibližně před dvěma tisíci lety při výbuchu sopky, avšak z geotermálního hlediska jej lze považovat za velmi mladé. Průzračná voda má přijatelnou teplotu i v zimě, a to díky neustálé termální aktivitě pod jeho dnem. Není se čemu divit, že vybízí ke koupání a vodním sportům celoročně. 

Pohled ze stejnojmenného města Taupo na jezero je impozantní, především při dobré viditelnosti. V dálce lze spatřit nádherný Tongariro National Park s dominantní sopkou a nejvyšším vrcholem Severního ostrova Mt. Ruapehu 2 797 m n. m. Aktivní sopka explodovala v posledním desetitisíciletí více než 60krát, přičemž poslední výrazná aktivita se uskutečnila v roce 1996 a rozhodně nebyla poslední. Je jen otázkou času, kdy se sopka znovu probudí...

Posvátné místo s historickým významem

Park byl zapsán na seznamu světového dědictví UNESCOPark byl zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO

Národní park Tongariro je jediné místo na Novém Zélandu zapsané na seznamu UNESCO jako přírodní, ale i kulturní památka. Park je důležitým místem pro maorskou kulturu, protože sopky a jejich aktivita měla v minulosti posvátný význam.

Čtení na podobné témaMaorové: původní polynéští obyvatelé Nového Zélandu aneb Co jste o svalnatých tanečnících haky nevěděliPřečíst

V dnešní době je tato oblast atraktivní díky novozélandskému jednodennímu treku, který mnozí cestovatelé považují za nejkrásnější, přinejmenším na Severním ostrově. A my to můžeme jen potvrdit.

Nezapomenutelná podívaná čeká každého, kdo si troufne zdolat 20 km dlouhou trať plnou vulkanických pokladů a měsíční krajiny. 

Filmová Hora osudu, kam Frodo nesl prsten

Hora NgauruhoeHora Ngauruhoe

Hora Ngauruhoe vyžaduje velkou dávku odhodlání a fyzickou zdatnost. Výstup zabere zhruba dvě hodiny a terén v podobě sopečném prachu může být vysilující.

Stovky turistů se vydávají po stopách Společenstva Prstenu k vrcholu známé filmové hory, protože netřeba zdůrazňovat, že právě Ngauruhoe ztvárňuje ve filmovém hitu tzv. Horu osudu.  

Emerald Lakes: tři smaragdové oči Tongarira

Emerald lakesEmerald lakes

Zhruba v polovině celodenního treku se vám naskytne pohled na ikonická jezírka Emerald Lakes. Tři jezírka zbarvená smaragdově zelenou v kombinaci s měsíční krajinou připomínají snímky z jiné planety.

Pohled působí opravdu nezapomenutelným dojmem a jen těžko budete hledat na naší planetě podobně magické místo. 

Před cestou se nezapomeňte informovat o počasí, a především větrných podmínkách. V úseku Red Crater v nepříznivých dnech dosahuje vítr až nebezpečné rychlosti.

V létě pohorky a v zimě do lyžáků

Místo je oblíbené u snowboardistů z celého světaMísto je oblíbené u snowboardistů z celého světa

Oblast Taupo spolu s Národní parkem je ideálním místem pro pěší túry a vodní sporty, především v létě. Naopak zimní období láká lyžaře a snowboardisty z celého světa. Před několika lety tady byly vybudovány dvě lyžařská střediska, Turoa a Whakapapa, nejvýznamnější v celé oblasti jihovýchodního Pacifiku, včetně Austrálie.

Oblast Taupo s přilehlým Národním parkem Tongariro představuje specifickou oblast, pro kterou budete těžko hledat pojmenování. Uprostřed poklidné novozélandské přírody najdete tyčící se hory s dominantními sopečnými vrcholy, které nahánějí strach a přinášejí vzrušení. 

Hana Teichmannová

Hana TeichmannováExpert Radynacestu.cz

Nezapomenutelný cestovatelský okamžik tvoří především lidé, které na své cestě potkáme.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-park-tongariro/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024