Poloostrov Otago: Evropa na Novém Zélandu

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2020 • Přečteno 2079x

Celá oblast je velmi různorodá, od vysokých hor přes široké pláně, divoké řeky až po liduprázdné pláže.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Celý region Otago je synonymem pohodového životního stylu typického pro Jižní ostrov. Tak odlišného od zalidněnějšího severu.

Nezapomenutelné scenérie

Celá oblast je velmi různorodáCelá oblast je velmi různorodá

Celá oblast je velmi různorodá, od vysokých hor přes široké pláně, divoké řeky až po liduprázdné pláže. Dunedin, „Edinburgh jihu“, je známé univerzitní město se světově proslulou fakultou medicíny, je to také jediné místo na Novém Zélandu, kde se dá studovat zubní lékařství.

Historická Evropa na Novém Zélandu

Skotská historie Dunedinu je důvodem pro, na Nový Zéland zcela unikátně vysokou, koncentraci viktoriánské a edvardiánské architektury. Od ikonického hradu Larnach po historické kostely v centru, v Dunedinu narazíte na krásné příklady historické architektury na každém rohu.

Město je známé svou kreativitou i vibrující atmosférou. V mnoha galeriích a divadlech hostí nezapomenutelná představení, výstavy i festivaly po celý rok.

Charakter Dunedinu je ovlivněný především studenty, ti tvoří až čtvrtinu obyvatel, a výrazně ovlivňují nabídku i poptávku týkající se zábavy a kulturního vyžití. Je tady podstatně větší, než je obvyklé pro město této velikosti. Jeden příklad za všechny, pro místní hudební scénu se vžil výraz „Dunedin sound“ neboli česky „zvuk Dunedinu“. Zvuk města, tedy místních kapel, je novým druhem hudebního stylu, který je rozeznatelný i za hranicemi Nového Zélandu.

Po kultuře oddech v přírodě

Užijte si vodní aktivityUžijte si vodní aktivity

Dunedin a jeho okolí jsou mimo jiné proslulé svými nádhernými plážemi vhodnými jak pro plavání, tak surfování. V celém Otagu najdete ale i množství krásných jezer jako dělaných pro plachtění, windsurfing nebo jízdu na kajaku.

Pokud jste aktivní sportovci, budete nadšení také z množství turistických tras a těch nejlepších cyklotras na Novém Zélandu. V zimě se můžete v regionu věnovat lyžovaní a curlingu. Ohromující scenérie Středního Otaga se staly inspirací pro mnoho známých novozélandských umělců, ať už malířů nebo spisovatelů.

Dědictví zlatokopů

Otago je v novozélandské historii známé díky zlaté horečce, která začala v šedesátých letech devatenáctého století díky prvním zlatým nálezům v potoku Gabriel’s Creek. Za pouhých dvacet let se tak stalo, také díky vlnařskému průmyslu, z Dunedinu jedno z nejbohatších a největších měst na Novém Zélandu.

Dnes jsou hlavním ekonomickým tahounem i zaměstnavatelem (kromě zmíněné univerzity) především společnosti podnikající v lesnictví a zemědělství (včetně vinařství – region Otago je proslulý červenou odrůdou Pinot Noir) a také turismus. Nejpopulárnějšími cíli je malebné město Queenstown a jezero Wanaka.

A co počasí?

MarlboroughMarlborough

Klima na Jižním ostrově Nového Zélandu se střídajícími se ročními obdobími je podobné tomu, na které jsme zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Na rozdíl od Severního ostrova, kde se střídá spíše vydatný déšť se suchem, a počasí se podobá evropským zemím ovlivněných Golfským proudem.

V Otagu, které je relativně vzdálené od oceánu, jsou tedy kontinentální horká léta a chladné zimy, na horách se sněhem. Otago je proslulé svými ovocnými sady, především těmi třešňovými, které tu mají ideální podmínky. Jako v jediné oblasti na Novém Zélandu se v Otagu pěstuje dobré červené víno.

Má totiž dostatek slunce a sucha. Další, vinařsky známá oblast Marlborough je více na severu, má tedy více srážek a chladnější klima (což pro nás ze severní polokoule zní jako opravdový oxymóron) a vyniká suchými bílými víny, jako je lahodná odrůda Sauvignon Blanc.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/poloostrov-otago/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024