Nákupní pasáž Re:START: originální obchodní centrum z kontejnerů

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2020 • Přečteno 1692x

Nákupní pasáž Re:START byla totiž postavená z námořních kontejnerů.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Re:START nebyla jen tak ledajakým nákupním centrem. Z tragického zemětřesení, které postihlo Christchurch na Jižním ostrově Nového Zélandu a zničilo mimo jiné i nákupní centrum City Mall, přece jen vzniklo něco dobrého, alespoň co se týče originální architektury.

Původně dočasná nákupní pasáž Re:START byla totiž postavená z námořních kontejnerů. A nevypadala vůbec špatně. Po sedmiletém provozu ji na jaře roku 2018 přesunuli z Christchurch do známého přímořského městečka Kaikoura. 

Nový začátek

Projekt měl být jen dočasnýProjekt měl být jen dočasný

Nákupní pasáž Re:START, jinak také příhodně nazývaná Container Mall (česky kontejnerová pasáž), měla být pouze dočasnou odpovědí na zemětřesení z února 2011, které zničilo i původní nákupní galerii v centru města. Koncept s unikátní atmosférou ale získal velmi rychle na popularitě mezi místními i turisty a zůstal v provozu až do roku 2018.

Původní nákupní centrum City Mall utrpělo první škody už během vánočního zemětřesení v roce 2010. To, které postihlo centrum města o dva měsíce později, dokonalo dílo zkázy, kdy Christchurch přišel o velké množství svých historických budov.

V dubnu 2011 se znovu otevřela jedna z ulic, na které stála původní pasáž. Iniciativa Restart The Heart Trust, která se snažila o navrácení obchodu do centra města, získala téměř 3,5miliónovou bezúročnou půjčku a na znovu otevřené ulici se jí podařilo do kontejnerů umístit na sedmadvacet prodejců. 

Opravdový originál?

Otevření bylo v říjnu 2011Otevření bylo v říjnu 2011

Iniciátoři akce tvrdili, že jde o světový unikát, ukázalo se ale, že podobné nákupní galerie už existují v Mexiku, Kyrgyzstánu nebo Londýně. To ale rozhodně místu na atraktivitě neubralo. Lodní kontejnery se staly jasnou volbou, především proto, že byly pevné, což se vzhledem ke zkušenostem předešlých měsíců hodilo.

Nájemci navíc dostali jen půlroční nájemní smlouvu, pak měly kontejnery uvolnit prostor následné rekonstrukci místa. Otevření konceptu Re:START v říjnu 2011 se zúčastnil za všeobecného nadšení a účasti asi deseti tisíců návštěvníků i starosta města a předseda vlády. 

Odkládané zavření

Kontejnery se zavřely až v roce 2018Kontejnery se zavřely až v roce 2018

První návrhy ze strany úřadů na uzavření pasáže zaznívaly asi po dvou letech provozu, veřejné mínění ale bylo zásadně proti. Zachování pomohlo i uvedení města Christchurch do mezinárodního seznamu ikonického bedekru Lonely Planet „top 10 měst, které musíte navštívit v roce 2013“, přičemž Re:START v něm figuroval jako „ta nejbizarnější památka“.

Nakonec kontejnery finálně zavřely až k poslednímu lednu předloňského roku, jednotlivé obchody se pak rozmístily do nových ploch ve městě. Na místě má vyrůst stálé obchodní centrum. Koncept Re:START ale žije dál v malebné Kaikouře.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nakupni-pasaz-re-start/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024