Náměstí Fna: hlavy zločinců, lidoví vypravěči i trhač zubů

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5498x

Náměstí Fna, nebo správně arabsky náměstí Jamaa al Fna, je místem, které v Marrákeši neminete.

Náměstí Fna, nebo správně arabsky náměstí Jamaa al Fna, je místem, které v Marrákeši neminete, i kdybyste se o to snažili. Leží přesně uprostřed medíny a jeho zvuky a vůně se vinou daleko do přilehlých ulic. Večer vás zase dav svým proudem nezavede jinam než na toto místo, které lze právem pokládat za světový unikát. 

Slovo fna lze přeložit jenom těžko, ale historici se shodují na tom, že název náměstí nejspíš znamená shromáždění mrtvých, i když už nevysvětlují, k čemu tento ponurý název odkazuje. Víme nicméně to, že se v předchozích staletích na náměstích vystavovaly hlavy popravených zločinců, aby tím radní odradili další od kriminálních činů.

Říkalo se jim „marrákešské pomeranče“. Hlavy zločinců už na náměstí dnes neuvidíte, zato opravdové pomeranče jsou na každém kroku – čerstvě vymačkaný džus z těchto lokálních plodů je osvěžující a zároveň bio. A za lidovou cenu 4 dirhamů ho neseženete prakticky nikde jinde v Maroku. 

Legendy ochraňuje UNESCO

Pouliční hudebník v MarrákešiPouliční hudebník v Marrákeši

Náměstí Fna má zcela jistě víc legend a historek podobného charakteru, jako je způsob popravování kriminálniků. Mnoho z nich znají lidoví vypravěči, kteří na náměstí přichází k večeru. Někdy mají sebou pomocníky nebo alespoň židli, jindy začnou vyprávět sami od sebe. Do několika minut se kolem nich shromáždí diváci, kteří s napětím sledují ústa vypravěče.

Tyto příběhy nejsou nikde zaznamenány, i když dnes již existují iniciativy pro uchování těchto po staletí ústně předávaných historek a legend. Právě díky vypravěčům jsou večerní aktivity na náměstí Fna zapsány do seznamu nehmotného Světového dědictví UNESCO

Zábava na hraně láká

Krotitel hadů v MarrákešiKrotitel hadů v Marrákeši

Vypravěči ale nejsou jediní, kdo přitahuje publikum. Jsou to také zápasníci během svých soubojů, mladí atleti svými skoky a přemety, dále pak krotitelé hadů a majitelé opic. Ženy zahaleny tak, že jim jsou vidět jenom oči, vám ruce rády pomalují henou a pan bývalý doktor zase vysvětlí, které bylinky jsou vhodné na které nemoci.

Večerní procházka po náměstí tak může zabrat se zastávkami i několik hodin. A pokud vás zrovna bolí zub, můžete využít návštěvu zubaře, nebo spíš trhače zubů. Tento pán má před sebou stoleček s výstavou zubů, které za svou kariéru již Marrákešanům vytrhnul. Samozřejmě má s sebou kleště a v dobách minulých byl zcela jistě na náměstí Fna vyhledávaným odborníkem. Bolest zubů je velice nepříjemná věc...  

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/marrakes-namesti-fna/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024