Monacké knížectví očekává další přírůstek v podobě nové čtvrti. Konečně víme jméno! Bude to Portier Cove

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 8. 2018 • Přečteno 3212x

Monako je jednou z nejlepších a hlavně nejprestižnějších adres světa. K trvalému pobytu je tu přihlášena např. česká tenistka Petra Kvitová, britský pilot Formule 1 Lewis Hamilton či srbská tenisová hvězda Novak Djokovič.

Vyberte si z našich zájezdů do MonakaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Území Monaka se rozkládá na ploše asi 2 kilometrů čtverečních. Co do rozlohy je tak menší než třeba Central Park v New Yorku, založený v roce 1858.

Budoucnost miniaturního státu Monako není ve hvězdách, ale v rozšiřování. Se souhlasem knížete Alberta II. proto místní úřady schválily plánovaný projekt na další zvětšení území knížectví. A vzhledem k tomu, že nelze donekonečna budovat na souši, staví se tu přímo v moři. Na obrovitých betonových kesonech ponořených do moře tak začas vyroste netradiční čtvrť.    

Na jedné straně je Monako okázalým dostaveníčkem společenské smetánky, na straně druhé místem oddychu, zábavy i úniku ze světa všedních dní a starostí. Téměř třetina všech residentů se dopracovala mezi multimilionáře. A právě movití investoři a developeři také ponesou náklady na realizaci projektu ve výši 2 miliard eur.  

Podle odhadů je 70 % obyvatelstva zahraničního původu a místních stálých obyvatel (tzv. Monégasques) je tu jen 10 tisíc. Za prací sem z okolních států denně přijíždí na 40 tisíc lidí. A jelikož má stoupající tendenci i zájem o zdejší nemovitosti, rozhodlo se Monako pro výstavbu nové čtvrti přímo ve Středozemním moři.  

Na kesonech, jejichž vnitřek se pro zpevnění vyplní betonem, vyroste do roku 2025 nový přístav, obytná čtvrť s administrativními budovami, muzeum i divadlo. Krajkovím z mořské pěny bude oděna i nábřežní promenáda, elegantní park či malý přístav.

Značný důraz je kladen také na šetrnost vůči životnímu prostředí a ochranu mořského života. Před zahájením výstavby proto dostal prostor tým nezávislých mořských biologů, jenž dozoroval přemísťování vzácných škeblí a mořských rostlin do nedalekých nádrží. Nová čtvrť získá podobu podmořského útesu či hrbolaté skály, čímž snadno splyne s podmořským světem plným úžasných tvorů.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Monako)

Sladkým rájem krupiérů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Monaka

Zájezdy do Monaka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. září



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/monacke-knizectvi-ocekava-dalsi-prirustek-v-podobe-nove-ctvrti.-konecne-vime-jmeno-bude-to-portier-cove/



Doporučujeme z Francie

Nejnovější z Francie



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024